Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)



Poster:Alone in the Dark 2

ALONE IN THE DARK 2

Alone in the Dark 2

ocena:9
Producent:I-Motion
Wydawca:Atari/Infogames
Gatunek:Przygodowa
Tryb gry:Single
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:10
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

Każdy sukces żąda kontynuacji i wywołuje chęć zysku. Nic więc dziwnego, że twórcy „Alone In the Dark” postanowili pójść za ciosem i wzięli się za sequel słynnego tytułu z 1992 roku. Na próbę wypuścili mini grę „Jack In the Dark”, by w 1994 roku zaprezentować nam kolejne przygody detektywa Edwarda Carnby’ego w „Alone In the Dark 2”.

Detektyw Stryker zaginął podczas poszukiwań dziewczynki Grace Sunders. Jego przyjaciel, znany z części pierwszej Edward Carnby postanawia odnaleźć obie osoby. Trop prowadzi do rezydencji Hell’s Kitchen należącej do przemytnika zwanego Jednookim Jackiem. Na miejscu dzielny detektyw odkrywa, że ma do czynienia z załogą XV-wiecznych piratów, którzy osiągnęli nieśmiertelność dzięki krwawym rytuałom Voo Doo. Edward, by uratować dziewczynkę (na pomoc dla przyjaciela jest już za późno) musi zmierzyć się z nieumarłymi piratami wiedźmą Elizabeth Jarret i znaleźć sposób na przerwanie mrocznego zaklęcia. Jak łatwo się domyślić, tu zaczyna się nasze zadanie.

Program od początku zachwycił graczy, ale jednocześnie wzbudził kontrowersje. Trudno je dziś rozstrzygnąć, gdyż upływ czasu odcisnął się mocno na tym dziele. Ale po kolei. Trójwymiarowa grafika, pełna niezwykłych lokacji i świetnie animowanych postaci szokowała w dniu premiery, obecnie jednak u większości wywoła uśmiech politowania a u koneserów łezkę nostalgii kręcącą się w oku. Kontrowersje dotyczą jednak innego aspektu. Mam tu na myśli fabułę i koncepcję samej rozgrywki. Sterowanie nie zmieniło się od części pierwszej. Kursorami poruszamy postacią, myszką wydajemy polecenia. W pierwszej części staraliśmy się rozwikłać zagadkę tajemniczych Ctulian, tu zmagamy się z XV-wiecznymi piratami. I zmaganie staje się tutaj odpowiednim słowem, bowiem twórcy większy nacisk położyli tym razem na akcję. Już od pierwszych sekwencji gry musimy nauczyć się radzić sobie pięściami i rewolwerem, by z czasem wejść posiadanie Thompsona. Zagadek również nie brakuje, ale nie są tak trudne i tak częste jak w wcześniej. Podobnie postacie. Poprzednik pozwalał nam na wybór bohatera, tu mamy go z góry narzuconego. Jednak w pewnym momencie przychodzi nam sterować poczynaniami porwanej dziewczynki i wtedy zaczyna się prawdziwa zabawa, bowiem jej umiejętności są diametralnie inne od tych, do których przyzwyczailiśmy się przy detektywie. Grając nim przedzieramy się przez korytarze z przeciwnikami, pod postacią dziewczynki musimy się przekradać. Zamiana ta jest stosunkowo krótka, ale bardzo urozmaica rozgrywkę. Podobny patent zastosowano później w Resident Evil 2. Należy jeszcze wspomnieć o nowatorskiej jak na tamte czasy pracy kamer (już w pierwszej części była ona wyjątkowa), gdy każdy korytarz, przejście, sekwencję widzimy z innej perspektywy. Może nie zawsze korzystnej, ale pamiętajmy, że było to novum w dniu premiery, dziś zaś jest to standard w grach typu RE czy Silent Hill.

Jak widać wszystkie te aspekty zmian w stosunku do części pierwszej można uznać zarówno za plusy jak u minusy, nie zmienia to faktu, że należy pochwalić odwagę twórców, którzy nie poszli na łatwiznę i zamiast odgrzewać sprawdzone schematy, zaczęli szukać. Kwestią gustu pozostanie wybór czy sequel jest lepszy czy gorszy. Urozmaicona rozgrywka, znakomita, mroczna fabuła (choć już bez lovecraftowskich nawiązań), zaskakujące rozwiązania. Jest to niewątpliwie pierwszy prekursor survival horrorów (część pierwsza jednak była „tylko” nowatorską przygodówką), może nieco podstarzały, ale nadal w znakomitej formie. Nie zapominajmy, że w grze liczy się przede wszystkim pomysł i grywalność, a tego tu nie brakuje. Zresztą tej gry nie trzeba polecać. Po prostu wstyd jej nie znać.

Screeny

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na grę.
Plusy:

+ nowatorskie rozwiązania
+ udana kontynuacja
+ niezwykły nastrój
+ absolutny klasyk

Minusy:

- mocno się postarzała
- niektóre rozwiązania dla fanów serii stały się kontrowersyjne (proporcje akcji i zagadek)

Na forum:

Podyskutuj o grze tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -