Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:JURASSIC PARK: THE GAME

JURASSIC PARK: THE GAME

JURASSIC PARK: THE GAME

ocena:8
Producent:Teltale Games
Wydawca:Teltale Games
Gatunek:Point n' Click
Tryb gry:Single
Autor recenzji:Zilla
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Jurassic Park, to legenda kina. W roku 1993, Steven Spielberg wraz ze studiem animatronicznym pod wodzą Stana Winstona oraz Industrial Light And Magic (ILM) powołał do życia wymarłe 65 milionów lat temu gady. Cel był jeden - zaprzeć widzom dech w piersiach za pomocą niesamowitych efektów specjalnych oraz dzięki ciekawej historii opartej na powieści pod tym samym tytułem napisanej przez Michaela Crichtona. Sukces został osiągnięty, by móc zostać powtórzonym cztery lata później przy sequelu filmu i, już na nieco mniejszą skalę, w 2001, kiedy to światło dzienne ujrzała trzecia część sagi o dinozaurach. Mimo że od premiery pierwszej części minęło już 18 lat, to film wciąż jest jedną z najbardziej kasowych produkcji Hollywoodu. Wiele pytań zawartych w pierwszej części zostało bez odpowiedzi, jak choćby co stało się w z puszką Barbasolu zawierającą embriony dinozaurów, którą stracił Dennis Nedry w kontakcie z dilofozaurem. Z odpowiedziami na nurtujące nas pytania przychodzi firma Telltale, która oferuje nam grę w realiach parku Jurajskiego, mającą miejsce akcji podczas pierwszej części filmu.

Jurassic Park był już wielokrotnie wykorzystywanym motywem w grach komputerowych. W większości przypadków gry spod tego szyldu otrzymywały oceny zarezerwowane dla przeciętniaków. Trochę inaczej jest z produkcją Telltale, która oferuje rozbudowaną zabawę na zasadzie Point And Click. Akcja gry dzieje się w momencie wydarzeń zawartych w pierwszej części filmu, jednak my będziemy eksplorować Isla Nublar z perspektywy pracownika, który brał udział w budowie parku.

Przyjdzie nam także śledzić poczynania kilku innych postaci min. Żołnierza, który trafia na wyspę by uratować pozostałych rozbitków, czy Szmuglerki, która była planem B, gdyby Nedry’emu nie udało się dostarczyć puszki Barbasolu. Przejdźmy jednak do rzeczy. Jak wspomniałem, akcja ma miejsce w tym samym momencie co film, jednak poza zwłokami Dennisa Nedry'ego, którego spotkał niemiły los bycia pokarmem dla gadów, nie spotkamy tu żadnej postaci znanej z filmu. Pokierujemy za to postaciami, które są dla nas kompletnie obce, ale to właśnie dzięki nim poznamy nieco więcej historii Parku Jurajskiego od drugiej strony.

Co można powiedzieć o samym tytule? "Jurassic Park: The Game" jest w zasadzie interaktywnym filmem, w którym bierzemy czynny udział za pomocą Quick Time Events. Autorzy porównywali swój tytuł do hitowego „Heavy Rain” gdzie można było się swobodnie poruszać postacią. W przypadku produkcji Telltale, dostajemy jedynie namiastkę wolności gdzie nasze zadanie ogranicza się do oglądania scenek oferowanych przez grę, wykonywania prostych QTE i oraz prostej eksploracji otoczenia, w którym się obecnie znajdujemy, na zasadzie ikonki szkła powiększającego, które pozwoli nam dowiedzieć się nieco więcej o sytuacji w jakiej się znajdujemy i pomóc rozwiązać proste, logiczne zagadki. Możemy także wdać się w interakcję z osobami, jakie aktualnie znajdują się w naszym otoczeniu poprzez rozmowę. Gra daje nam możliwość dania różnych odpowiedzi postaci, z którą aktualnie konwersujemy. Bardzo podobał mi się fakt, że często postacie muszą ze sobą współpracować by osiągnąć jakiś cel. W tym wypadku ”przełączamy” pomiędzy nimi manipulując tak by zdobyć to czego aktualnie potrzebujemy. Miejsca w których się znajdujemy zazwyczaj się podzielone na mniejsze lokacje co pozwala nam na łatwiejszą eksplorację otoczenia i zapobiega zgubieniu się.

Wracając jednak do tematu ”point’n click”. Gra ma punktację i ilekroć się pomylimy w grze, to zaowocuje gorszą oceną pod koniec każdej scenki, a niejednokrotnie również śmiercią naszego bohatera. W takim wypadku jeśli już zginiemy to nasz bohater spawnuje się w ostatniej scence i musimy ją powtarzać na nowo, aż do skutku. Powiem tylko, że sadystyczna przyjemność oglądania naszego herosa pożeranego przez dinozaury jest nie do odparcia. Niejednokrotnie specjalnie dawałem się zjeść tylko po to by zobaczyć jak moja postać krzyczy wniebogłosy. Należy to jednak odpowiednio dawkować, gdyż mimo że postaci teoretycznie mają nieskończoną ilość żyć, to jeśli zbyt wiele razy zginiemy to może się pokazać napis Game Over. Na nasze szczęście jednak, gra jest usiana punktami zapisu więc można wczytać ostatni save by spróbować ponownie naszych sił. Kampania jest, jak to bywa w przypadku Telltale, podzielona na cztery epizody a przejście całości zajmie nam około 8 godzin. To długo jak na grę, której dystrybucja odbywa się drogą cyfrową. Pragnę także dodać, że w odróżnieniu od grafiki, o której za chwilę, udźwiękowienie stoi na wysokim poziomie. Przez większość gry będą nam towarzyszyć ścieżki skomponowane przez Johna Williamsa zaś głosy postaci i zwłaszcza dinozaurów, brzmią naprawdę dobrze.

Mimo że Jurassic Park: The Game, to naprawdę dobry tytuł, nie ustrzegł się on kilku błędów. Jednym z nich jest długi czas doładowywania się poszczególnych lokacji czy nawet pauzowania gry. Trzeba poczekać kilka ładnych sekund nim gra wrzuci nas do menu i jest to nieco drażniące, przynajmniej dla mnie. Innym mankamentem jest grafika, która jest bardzo nierówna. W jednej chwili gra wygląda naprawdę ładnie by po chwili stać się graficznym koszmarkiem. Pomimo tego że jest to najładniejsza gra ze stajni Telltale Games, to na zbliżeniach potrafi wyglądać paskudnie, zwłaszcza w momentach kiedy wyskakują nam przed twarz kwadratowe piksele. Mogę także zarzucić postaciom małą ilość detali. Ludziki są robione względnie prosto, powiedziałbym na jedno kopyto. Podobnie jest z animacją niektórych postaci, którzy mają tendencję do chodzenia niczym roboty. Nie mogę się przyczepić do dinozaurów, które wyglądają i poruszają w grze naprawdę dobrze i naturalnie. Kolejnym minusem jest cena, czyli 30 dolarów. Pomimo swojej długości, niestety, tytuł to interaktywny film, za który nie warto tyle dawać. No chyba że jest się fanem Jurassic Park, jak recenzujący ten tytuł. Reszta może sobie spokojnie darować, zważywszy, że era gier spod znaku Point’n click jest już za nami. Dla tych jednak, którzy dawno nie mieli okazji stanąć oko w oko z dinozaurem jest to idealna okazja, by powrócić tam gdzie wszystko się zaczęło. Welcome… to Jurassic Park.

Screeny

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na grę.
Plusy:

+ Dinozaury
+ Udźwiękowienie
+ Powrót do Parku Jurajskiego
+ Długość gry
+ Kilka ciekawych rozwiązań

Minusy:

- Grafika
- Cena
- Animacja i wygląd niektórych postaci
- Czas doczytywania

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -