Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:3 Cards To Midnight

3 CARDS TO MIDNIGHT

3 Cards To Midnight

ocena:7
Producent:Big Finish Games
Wydawca:Big Finish Games
Gatunek:Przygodowa/ Hidden object
Tryb gry:Single
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

tarok [wł.], tarot, gra w karty popularna w Europie zwłaszcza w okresie odrodzenia;
talia zawiera 56 (t. wł.) lub 32 (t. austr.) karty podobne do tradycyjnych i 22 specjalne karty atutowe stosowane też do stawiania kabały; studiowanie symboliki kart t. jest popularną dziedziną okultyzmu.

/źrodło: Encyklopedia PWN Online/

Jess Silloway, bohaterka gry przygodowej studia Big Finish Games, pewnego dnia budzi się i z przerażeniem odkrywa, że nie wie, gdzie się znajdują i co gorsza nie pamięta niczego z ostatnich godzin. Jedyne mgliste wspomnienia, jakie jest w stanie odtworzyć dotyczą jej trzydziestych urodzin. Spotkała się wówczas ze swym chłopakiem, a następnie udała się na Floryda Key, aby wziąć udział w imprezie zorganizowanej przez ojca Jess, na jachcie należącym do niej. Dziewczyna odkrywa również, że w nieznanym jej pomieszczeniu nie jest sama. Razem z nią przebywa nieznajomy mężczyzna. Nie ma on wobec niej złowrogich zamiarów, wręcz przeciwnie pragnie pomóc odzyskać Jess pamięć. Ponieważ wie, że grozi jej nieśmiertelne niebezpieczeństwo. Wie zresztą o wiele więcej… Wie, że Jess posiada niezwykłe, nadnaturalne zdolności, umożliwiające jej bilokację i telepatię. Ktoś potężny i bezwzględny za wszelką cenę dąży do wykorzystania jej daru w niecnym celu. Jeśli pragnie uratować życie, musi sięgnąć do mroków pamięci i przypomnieć sobie wydarzenia z bliższej i dalszej przeszłości. Mają jej w tym pomóc karty tarota, który nieznajomy rozkłada przed Jess na stole…

Gra „3 Cards To Midnight” to nietypowe połączenie animacji komputerowej, łamigłówek logicznych oraz gry typu „hidden object”. W czasie rozgrywki, wybierając któryś z trzech poziomów trudności, zwiedzimy dwadzieścia różnych lokacji rozciągających się na osiem rozdziałów (+ introdukcja oraz finał) oraz zmierzymy się z kilkudziesięcioma zagadkami logicznymi o różnym stopniu skomplikowania: od prostych „znajdź różnicę”, przez puzzle aż do rozszyfrowywania znaków czy zdań. Co więcej każdy epizod wypełniają nie tylko klasyczne zagadki logiczne, ale także tzw „pokoje”. Zadaniem gracza jest znalezienie w tych „pokojach” przedmiotów zgodnych z słowotwórczym i semantycznym znaczeniem słów-kluczy pojawiających się na dole ekranu. Jeśli słowo klucz brzmi „fire”, musimy wskazać na planszy pokoju przedmioty, które pozostają w związku skojarzeniowym ze słowem-kluczem, np. pistolet („gun” – gun fire”). Wynajdywanie przedmiotów jest więc czymś więcej niż typowym dla rozgrywki „hidden object” wskazywaniem przedmiotów, odpowiadających poszukiwanym słowom. Tutaj trzeba znacznie bardziej wysilić szare komórki i na dodatek wymagana jest co najmniej bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Ponieważ „3 Cards To Midnight” nie jest dostępna w języku polskim i to właściwie największa niedogodność gry autorstwa Chrisa Jonesa i Aarona Connersa, znanych ze kreacji postaci Texa Murphy'ego, bohatera m.in. “Mean Streets” czy ”Under a Killing Moon”. Oczywiście, niedogodność dla osób słabo znających język angielski, z drugiej strony obcojęzyczną wersję możemy potraktować jako dodatkową zaletę. Można bowiem podszlifować język i połączyć przyjemne z pożytecznym.

Kojarzenie słów i odgadywanie zagadek pozwala Jess odgrzebać wyparte ze świadomości wspomnienia, które stopniowo układają się w nadspodziewanie interesującą historię. Tę historię poznajemy dzięki komputerowo animowanym wstawkom zrealizowanym w konwencji nadnaturalnego thrillera. Każde odzyskane wspomnienie, to krótka scenka. Aaron Conners, który użycza głosu postaci Daniela, narzeczonego Jess, przygotował scenariusz zrealizowany w iście Hitchcockowskim stylu. Wraz z odkrywaniem coraz mroczniejszych wspomnień, historia nabiera rumieńców, coraz bardziej trzyma w napięciu a wraz zbliżaniem się do finału pojawia się coraz więcej elementów grozy: tajemnicze głosy, koszmarne wizje, rodzinne klątwy i okultyzm. Szkoda tylko, że filmowe przerywniki oglądamy w malutkim prostokątnym okienku, co znacznie osłabia efekt. Mam też zastrzeżenia do aktorki podkładającej głos pod postać Jess, ponieważ mówi wyjątkowo niewyraźnie. Niemniej scenariusz „3 Cards To Midnight” wybija się zdecydowanie na pierwsze miejsce.

Zaletą omawianej gry jest także jej nieliniowość. Istnieje kilka sposobów zakończenia całej rozgrywki, a ten, który ostatecznie nastąpi zależy od naszych decyzji oraz postępów w grze. Za każde bowiem właściwie skojarzone słowo i rozwiązaną zagadkę otrzymujemy punkty. Co więcej na końcu każdego rozdziału otrzymujemy wgląd w ilość zdobytych punktów oraz streszczenie. Możemy wrócić do nierozwiązanego lub pominiętego zadania, próbując sił jeszcze raz i otrzymując szansę podreperowanie dorobku punktowego. Niemniej w finałowym starciu większą rolę odgrywa… szczęście niż uzyskane punkty. Z jednej strony to logiczne rozwiązanie – w końcu poruszamy się w świecie tarota, w której magiczna moc kart ma decydujące znaczenie, z drugiej zaś strony pod znakiem zapytania pozostaje zdobywanie punktów.

„3 Cards To Midnight” to ładnie zaprojektowana, z interesującym scenariuszem gra przygodowa, która zadowoli wszystkich tych, którzy szukają bardziej wysublimowanej rozrywki niż bezmyślna eksterminacja zombie, obcych czy innych kreatur zapełniających współczesne gry.

Screeny

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na grę.
Plusy:

+ nietypowe połączenie gry przygodowej, hidden object i animacji komputerowej + scenariusz + skojarzenia słowne i zagadki logiczne + przyzwoita grafika + w sam raz do rozgrzania zwojów mózgowych

Minusy:

- dostępna tylko w wersji angielskiej - mało efektowna prezentacja wstawek filmowych - wątpliwa zasadność dorobku punktowego - groza na drugim planie

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -