Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:Alien versus Predator

ALIEN VERSUS PREDATOR

Alien versus Predator

ocena:8
Producent:Rebellion
Wydawca:Fox Interactive
Gatunek:FPS
Tryb gry:Single / Multiplayer
Autor recenzji:Emilio
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:8.67
Głosów:6
Inne oceny redakcji:

Gra „Aliens vs Predator” ukazała się w 1999 roku i błyskawicznie zyskała status przeboju. Pomimo tego, iż już wcześniej mieliśmy gry z tymi kultowymi postaciami, program wydany przez Fox Interactive osiągnął niebywały sukces. W produkcji tej wykorzystano wiele elementów znanych przede wszystkim z serii filmów o Obcym. Lokacje przynoszą na myśl wspomniane obrazy oraz widowiskowe pojedynki ludzi z hordami przerażających potworów… Oczywiście jest jeszcze ten trzeci – Predator. Gracz ma naturalnie możliwość wcielenia się we wszystkie trzy postaci, z których każda posiada swój indywidualny styl walki. Trzy rasy, trzej śmiertelni rywale… Nie ma mowy o kompromisie.

Tradycyjnie, jeśli chodzi o gry FPS fabuła nie jest zbyt rozbudowana. Ogranicza się ona w zasadzie do samej konfrontacji trzech wrogich ras na terytorium jednej z kosmicznych kolonii. Jednak fabularne niedoskonałości znakomicie rekompensuje nam potężna dawka napięcia i grozy jaka wręcz emanuje z tej przerażającej gry. Ogromnym plusem tego programu jest jak już wspomniałem możliwość wcielenia się w każdą z trzech dostępnych ras. Sprawia to, że w rezultacie otrzymujemy niemal trzy różne gry w jednej! Właśnie dzięki temu przy „Aliens vs Predator” można spędzić wiele naprawdę długich godzin. Postaci jakie mamy do wyboru różnią się od siebie diametralnie. Obcy jest najszybszy z całej trójki, lecz uzbrojeniem czy odpornością nie dorównuje swym wrogom. Sprawia to, że gra Alienem jest najtrudniejsza i wymaga ogromnej wprawy. Wcielając się w Predatora mamy do dyspozycji arsenał bardzo zaawansowanej technologicznie broni oraz urządzenie, które czyni nas niewidzialnymi dla oponentów. Potrafi się on ponadto sam leczyć i dobrze widzi w ciemnościach. Nie jest to jednak postać niezniszczalna gdyż zasoby jego energii po pewnym czasie ulegają znacznemu uszczupleniu i bardzo powoli wracają do pierwotnego stanu, czyniąc go wtedy niemal bezbronnym. Człowiek jest ostatnią postacią, jaką programiści oddali do dyspozycji gracza. Według mnie rozgrywka Marine'em jest najbardziej emocjonująca. Nie jest on może tak szybki jak Obcy, czy tak wytrzymały jak Predator, ale te słabości nadrabia potężnym uzbrojeniem. Oczywiście możliwość grania trzema rasami nie jest jedynym atutem tej gry.

Wspomniałem już o olbrzymim napięciu towarzyszącym graczowi niemal przez cały czas rozgrywki. Atmosfera grozy jest w przypadku „Aliens vs Predator” niemal namacalna. Nigdy nie wiadomo co czai się na nas za rogiem lub na suficie, i czeka tylko na odpowiedni moment by zaatakować. Uważam, że jest to z pewnością jedna z najstraszniejszych gier FPS wszech czasów. Programiści zrobili dosłownie wszystko by przerazić gracza. Mroczne lokacje, efekty dźwiękowe i wizualne, przeciwnicy, którzy pragną za wszelką cenę pozbawić nas życia… Wszystko to nałożone na siebie daje potężny zastrzyk strachu, który z pewnością przerazi nawet najodważniejszych spośród amatorów wirtualnej grozy. Niestety gra ta posiada także kilka minusów. Największym z nich jest według mnie brak opcji zapisu stanu gry – jest on robiony automatycznie po zakończeniu każdej z misji. Szkoda tylko, iż niekiedy trzeba wielokrotnie męczyć się z jakimś epizodem gdyż brak opcji save w połączeniu z niezwykle wysokim poziomem trudności sprawia, iż rozgrywka zamienia się w istną katorgę. Uważam, że to zupełnie niepotrzebne utrudnienie, choć z drugiej strony klimat zagrożenia jest przez to jeszcze bardziej spotęgowany.

„Aliens vs Predator” jest grą pozbawiona rażących błędów, która sprawdza się idealnie jako horror. Oprawa dźwiękowa robi ogromne wrażenie i to właśnie dzięki niej gracz boi się najdrobniejszego szelestu. Grafika oczywiście nie wywołuje już takiego podziwu jak dawniej, lecz jak na swój wiek trzyma się całkiem nieźle. Nie ulega wątpliwości, że ludzie z Rebellion stworzyli naprawdę dobry komputerowy dreszczowiec. Ma on co prawda swoje wady lecz w programie tym jest o wiele więcej zalet niż mankamentów. Należy w tym miejscu dodać, że brak opcji zapisu czy bardzo wysoki poziom trudności dla niektórych graczy może być kolejną zaletą tego produktu. Nie zostaje mi zatem nic innego jak polecić tą grę wszystkim fanom komputerowego horroru, którzy jakimś dziwnym trafem jeszcze nie zmierzyli się z Obcym i Predatorem na ekranach swoich monitorów…

Screeny

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na grę.

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -