Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:Unreal

UNREAL

Unreal

ocena:10
Producent:Epic Games
Wydawca:GT Interactive
Gatunek:FPS
Tryb gry:Single / Multiplayer
Autor recenzji:Emilio
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:9.67
Głosów:9
Inne oceny redakcji:

Gdzieś w niezbadanej przez ludzkość otchłani kosmosu, w nieokreślonej przyszłości rozbija się statek więzienny, transportujący przestępców na księżycowe więzienie. Bohater, którego losami pokierujemy w trakcie rozgrywki jest jednym ze skazańców. W trakcie katastrofy traci on przytomność... Jednak pewnie wolałby jej wcale nie odzyskać gdyby wiedział, co po przebudzeniu ukaże się jego oczom...

Okazuje się, bowiem, iż z całej załogi statku kosmicznego przeżył jedynie on. Wszędzie wokół leżą ciała jego współwięźniów oraz innych członków załogi…Są rozszarpane.
Szybko staje się jasne, że aby przeżyć nasz bohater będzie musiał walczyć…Z kim? O tym gracz przekona się bardzo szybko. Otóż więzienny statek Vortex Rikers, rozbił się na planecie Na Pali. Planecie zamieszkanej przez rasę czterorękich Nali. Nie oni jednak stanowią zagrożenie dla naszego bohatera, lecz potężne i krwiożercze bestię - Skaarj. Są to przypominające predatora stwory, które najechały planetę Na Pali a z ich rdzennych mieszkańców zrobiły niewolników.

Tak oto prezentuje się fabuła Unreala, legendarnej gry wydanej prze Epic Games. Gra ta ukazała się w 1998 roku i z miejsca stała się wielkim przebojem. Trzeba tutaj przyznać, że całkowicie zasłużenie. W roku premiery, graficznie Unreal naprawdę zapierał dech w piersiach!. Oczywiście dziś, po ośmiu latach od daty wydania nie robi już takiego wrażenia. Trzeba jednak stwierdzić, że grafika nie postarzała się zbyt mocno(jak na osiem lat) i nie uprzykrza rozgrywki nawet dziś!. A naprawdę jest, w co pograć. Muszę przyznać, iż Unreal to jedna z moich ulubionych gier FPS. Posiada ona świetny klimat, który utrzymuje się niemal przez całą grę. Występują różnego rodzaju lokacje: od niekończących się mrocznych tuneli po otwarte przestrzenie. Klimat potęgują także niepokojące efekty wizualne czy dźwiękowe takie jak chociażby migoczące lampy czy stłumione odgłosy wybuchów. Kolejnym atutem tej gry jest możliwość przeciwstawienia się bardzo wielu różnym przeciwnikom zamieszkującym niezbadaną planetę. Natomiast przeżycie w nieprzyjaznym otoczeniu ułatwiać nam będą niezliczone typy broni, od standardowych modeli aż po futurystyczne. Świat Unreala potrafi pochłonąć gracza bez reszty. Trzeba tutaj zaznaczyć, iż gra ta naprawdę potrafi przestraszyć. W każdym momencie coś może nas zaatakować, wyskoczyć z ciemności i rozszarpać na strzępy. Ponadto przeciwnicy(w szczególności Skaarj)nie należą do najłatwiejszych. Bardzo zwinnie unikają kul, skaczą, czy kryją się za różnymi przeszkodami. Dla mnie atutem tej gry jest również to, iż nie jest ona jak wiele FPS-ów grą typu „zabij wszystko, co się rusza”. W trakcie rozgrywki mamy do czynieni nie tylko z wrogami, ale i z przyjaźnie nastawionymi osobnikami. Rasa Nali nie jest nam wroga i grając w Unreala możemy oswobadzać tą pokojowo usposobioną nację. Nali zaś w geście wdzięczności za uratowanie życia pokazują nam sekretne przejścia i inne tajemnice swojej planety. Oprawie dźwiękowej również nie można nic zarzucić, jak wspomniałem razem z oprawa graficzna tworzy świetny klimat tej niesamowitej gry.

Uważam Unreala za prawdziwy klasyk nie tylko w dziedzinie gier FPS, ale w dziedzinie gier komputerowych w ogóle. Co prawda nie jest to stuprocentowy horror ale klimat grozy jest właśnie jednym z tych elementów, które kojarzą mi się z tym tytułem. Poczucie zagrożenia emanuje z tej gry od samego początku aż do jej zakończenia. Gwarantuję, że każdy gracz grający w Unreala w ciemnym pokoju nie jeden raz podskoczy w fotelu ze strachu…

P.S Ciekawie prezentuje się również wersja GOLD, gdzie oprócz Unreala znajduje się dodatek „Return to Na Pali” Możemy w nim ponownie zmierzyć się ze Skaarj w siedemnastu nowych misjach. Do dyspozycji mamy ponadto nowe bronie oraz kilka nowych map przeznaczonych do rozgrywki wieloosobowej.

Screeny

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na grę.
Na forum:

Podyskutuj o grze tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -