Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:7th Guest

7TH GUEST

7th Guest

ocena:8
Producent:Trilobite
Wydawca:Virgin Interactive
Gatunek:Przygodowa
Tryb gry:nazwa
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Porównywanie dawnych gier komputerowych ze współczesnymi produkcjami mija się całkowicie z celem, to tak jakby tytuły sprzed pięciu lat porównać z next enowymi produkcjami dnia dzisiejszego. Niemniej do dziś warto poszukać archaicznych tytułów, które potrafią dostarczyć niemałej rozrywki. Jak niżej omawiany "7th guest".

Henry Stauf był niezwykłym wynalzcą zabawek. Poterafił uczynić cuda za pomocą swych narzędzi i uczynić dzieci szczęśliwymi. Sprawy jednak przybrały tragiczny obrót za sprawą śmiertelnego wirusa, którego ofiarą padł wynalzaca. Mężczyzna zamknął się w swojej posiadłości i zerwał kontakt ze światem. Sześciu kolejno zapraszanych przez niego gości zniknęło w nieswyjaśnionych okolicznościach. Soódmym jesteś Ty, drogi graczu.


Fabuła jest o wiele bardziej złożona niż mogłoby się zdfawać, mamy bowiem do czynienia z klasyczną przygodówką połączoną z tak zwaną puzzle game. Sprawca całego zamieszania, Henry Stauf, był nikim - za czasów wielkiego kryzysu (akcja rozgrywa się w lata trzydziestych ubiegłego wieku) włóczył się bez celu żebrząc o pieniądze. Pewnej nocy dopuścił się bestialskiego morderstwa na samotnej kobiecie i przywłaszczył sobie znalezione przy niej pieniadze. Tej nocy zyskał też wizję, która skłoniła go do zbudowania niezwykłej lalki. Umiejętności, które w sobie odkrył sprawiły, że stał się ulubieńcem dzieci i zamożnym wynalazcą zabawek. Do dnia wspomnianego wcześniej załamania nerwowego, kiedy to zaprosił sześć osób i nakazał im grać w specyficzną grę.


Nie wiemy kim jest główny bohater i skąd tak naprawdę wziął się w posesji Staufa. Jak z czasem okazuje się - nie bez powodu. Naszym zadaniem jest zwiedzenie wszystkich dwudziestu dwóch pomieszczeń w budynku i rozwiązanie znajdujących się tam zagadek, które opierają się na starym pomyśle tak zwanych puzzle game, czyli wyjątkowo często perfidnych układanek (na przykład w jednym momencie musimy w odpowiedniej kombinacji pootwierać rozmieszczone w podziemiach... trumny). Każde udane rozwiązanie jest nagradzane filmem, który przybliża nam fabułę i zbliża do rozwiązania straszliwej zagadki posesji. Gra została wykonana w technice SVGA, a więc podobnie jak w klasykach typu Phantasmagoria czy Gabriel Knight II mamy do czynienia z prawdziwymi aktorami i renderowaną grafiką. Do dziś nie mogę zrozumieć, czemu zarzucono ową technikę. Na ostatnią uwagę zasługuje znakomita muzyka, pełna orkiestralnych aranżacji, doskonale podkreślająca klimat.


Jest to tytuł niezwykły i niesłusznie zapomniany. Posiada zarówno wspaniały klimat, jak i solidne zagadki wymagające od gracza ruszenia głową. Czas może nie obszedł się z grą zbyt elegancko - warto jednak poszukać, czas nie będzie stracony.

Screeny

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na grę.
Plusy:

+ klimat
+ pomysł

Minusy:

- mocno się zestarzała
- kto z graczy pamięta co to jest puzzle game?

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -