Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Tim Burton

Molly

Tim Burton powiedział, iż: "Wiele rzeczy, które widzicie będąc dziećmi pozostaje z wami.. Spędzacie większość swojego życia starając się wycofywać te doświadczenia..". Jednak sam robi wręcz odwrotnie, wykorzystując doświadczenia z dzieciństwa i swą wybujałą wyobraźnie stworzył coś, co zostało docenione na arenie filmowej - można rzec, że ożywił kreskówki, łącząc jednocześnie kino grozy, animacje i poezje z tradycyjnymi projektami fabularnymi. Tchnął w nie wewnętrzne przeżycia, emocje i doznania, wprowadzając na ekrany niesamowity nastrój. Mówi się o nim, że jest nieśmiałym autorem śmiałych wizji. Z pewnością jest on bardzo ekscentrycznym reżyserem, który nie bał się wykorzystać swych pomysłów i mimo wielu niepowodzeń skutecznie dążył do celu.


Timothy William Burton urodził się 25 sierpnia 1958 roku w Burbank, w stanie Kalifornia. Miasteczko, choć małe, słynęło z dużej ilości wytwórni filmowych (Warner Bros, Disney) oraz stacji telewizyjnych. Tim nigdy nie pałał chęcią do nauki, dlatego też nie był zbyt dobry w szkole. Wielką przyjemność sprawiało mu za to malowanie i rysowanie kreskówek i tym też głównie się zajmował. Jego zamiłowaniem było również kino; uwielbiał monster movies i klasyczne horrory z wytwórni Hammer. Był wielkim fanem filmów z Vincentem Price w roli głównej. Fascynował się dziwnymi kreaturami i wszelkimi animacjami, co wykorzystywał do własnych projektów. W wieku ośmiu lat rysował komiksy, a będąc piętnastolatkiem otrzymał nagrodę rysując plakat reklamowy w konkursie plastycznym.

Chodził do szkoły plastycznej Cal Arts Institute, która została założona przez wytwórnię Disney`a i w niedługim czasie został animatorem tejże wytwórni. Zdobyte stypendium zagwarantowało mu pracę. Już w drugim roku wprowadził nowy program dla Disney`a i z pewnością przyczyniło się to do dalszych projektów i planów, które sukcesywnie realizował.

W niedługim czasie miał możliwość pracowania przy produkcji "Lis i pies", lecz kreskówka ta była wielkim niewypałem, gdyż nie dość, że tworzona była w czasach upadku wytwórni, to prace nad nią trwały około 3 lat. W dodatku praca na drugim planie nie zadowalała Tima, chciał czegoś więcej.

Pomagał przy serii fantazy "Czarny kocioł" i wtedy uznano, że jego talent nie zostaje w pełni wykorzystany. Awansował na projektora i kreatora w filmach rysunkowych. Wtedy to stworzył parominutowy film "Vincent", dedykowany jego ulubionemu bohaterowi z dzieciństwa, a następnie wziął się za trochę poważniejszy film, odwołujący się do klasyki horroru - "Frankenweenie", który to wywołał małą panikę, przez co oba te filmy zostały zakazane.

Kolejna produkcja - "Wielka przygoda Pee Wee" była wielkim zaskoczeniem dla Burtona. Film ten został bardzo dobrze przyjęty i uznany za styl oraz niezwykłość przedstawionej historii. Przyniósł dużo większe zyski niż przypuszczano, przez co młody artysta stał się młodym reżyserem.

Następny film również okazał się wielkim hitem. "Sok z żuka" - tak zwana "żywa kreskówka" pokazała, na jak wiele stać reżysera. W projekcie tym dominuje gotycki, mroczny klimat, lecz nie brak tu też humorystycznej fabuły, co w efekcie daje zupełnie absurdalny, wręcz groteskowy obraz. Podobnie sprawa się ma w "Edwardzie Nożycorękim", do którego Tim sam napisał scenariusz oraz go wyprodukował. Mamy tu również do czynienia z połączeniem spokojnego, uporządkowanego miasteczka i strasznym, mrocznym zamczyskiem, w którym żyje monstrum. Film ten jest kultowy po dziś dzień, zwłaszcza, że główne role przyjęli świetni aktorzy - Johnny Depp i Winona Ryder.

Bardzo znanymi filmami - "Batman" oraz "Powrót Batmana" zajął się również Tim Burton.

Ciekawym jest, że w produkcjach tych bohaterowie drugoplanowi są lepiej postrzegani niż ci z pierwszego planu, a fabułę często zastępował dużo ciekawszy obraz. I właśnie w takich produkcjach najbardziej da się zauważyć, że Burton przede wszystkim ceni sobie technikę wizualną.

Po zrealizowaniu tych filmów zajął się obrazem "Miasteczko Halloween", który to jednak nie był typowym filmem świątecznym. Odnajdziemy tu, jak i we wcześniejszych produkcjach połączenie groteskowego stylu i parodii poszczególnych świąt.

W niedługim czasie Tim powrócił z pierwszym horrorem "Jeździec bez głowy"; bazującym na baśniowej powieści, który to stał się jednym z lepszych filmów grozy, a poprzez ciekawe ukazanie historii oraz świetne kreacje bohaterów uzyskał bardzo wysokie noty.

Kolejny obraz, stworzony przez wielkiego stylistę również opierał się na powieści. Mówi się, że autor powieści "Charlie i fabryka czekolady" był dziwakiem, więc nic dziwnego, że za zekranizowanie się jej wziął Tim Burton - równie dziwaczna osobowość. I po raz kolejny pokazał, na co go stać. Również i ta pozycja stała się wielkim hitem wśród animowanych filmów. W tym roku ukończył pracę nad kolejną animowaną serią "Gnijąca panna młoda"; tak zwany lalkowy horror, którą możemy już oglądać w kinach i która także zakrawa na wielki sukces. Jest to opowieść, która prezentuje granicę między światem żywych i umarłych, a wszystko utrzymane w bardzo mrocznym klimacie z domieszką humorystycznych liryk. Tak więc kolejny raz mamy do czynienia z dziwacznymi wyczynami reżysera, który prowokuje i bawi jednocześnie.

Obecnie Tim pracuje nad następną animacją fantastyczno-naukową, w której ludzkość staje w obliczu zagłady. Sądzę, że i ta pozycja okaże się świetnym hitem oraz utwierdzi nas w stwierdzeniu, że Tim Burton jest największym stylistą kina fantastycznego.

Filmografia:

Corpse Bride (2005)
Charlie and the Chocolate Factory (2005)
Big Fish (2003)
Planet of the Apes (2001)
The World of Stainboy (2000)
Sleepy Hollow (1999)
Mars Attacks! (1996)
Ed Wood (1994)
Batman Returns (1992)
Edward Scissorhands (1990)
Batman (1989)
Beetle Juice (1988)
"Alfred Hitchcock Presents" (1985) TV
Pee-wee's Big Adventure (1985)
Frankenweenie (1984)
"Faerie Tale Theatre" (1982) TV
Hansel and Gretel (1982/II) (TV)
Luau (1982)
Vincent (1982)
Stalk of the Celery (1979)
The Island of Doctor Agor (1971

Zobacz także:


HO, Tim Burton
HO, Publicystyka - Tim Burton
HO, Publicystyka - Tim Burton
HO, Publicystyka - Tim Burton
HO, Publicystyka - Tim Burton
HO, Publicystyka - Tim Burton
HO, Publicystyka - Tim Burton

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -