Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Thomas Harris

Molly

Thomas Harris urodził się w 1940 roku, w miasteczku Jackson stanu Tennese. Wkrótce jednak rodzina jego przeniosła się do miejsca zamieszkania ojca - Missisipi, by ten mógł pracować na farmie. W mieście tym mieszkał i chodził do szkoły, lecz wyjechał by rozpocząć studia. Podczas studiów pracował jako miejscowy reporter w News-Tribune, lecz z uwagi na to, iż dni poświęcał nauce, to pracę tą odbywał nocami. Był bardzo ambitny i pracowity. Na studiach poznał Harriet, w której zakochał się i wkrótce ożenił się z nią. Małżeństwo to doczekało się córeczki imieniem Anne, lecz nie przetrwało i już w 1960 Thomas rozwiódł się z Harriet.


Harris w swej pracy zajmował się prowadzeniem kroniki policyjnej, a w wolnych chwilach pisywał opowiadania. Jednak nie pisał ich wyłącznie dla siebie, lecz wysyłał je do magazynów True i Argonsy. Opowieści te odkryły wiele znaków szczególnych, jakimi potem się posługiwał, a jak wiadomo głównym autem pisarza jest skupianie się na szczegółach. Gdy w 1964 roku uzyskał dyplom ukończenia szkoły wyższej, wyjechał do Europy. Jednak szybko zakończył swe podróże i wrócił do Nowego Jorku, gdzie podjął pracę jako reporter w magazynie Associated Press. Wcześniejsza praktyka i pisanie zaowocowały tym, że w latach 1968-1975 był on reporterem niezależnym. Morderstwa i zbrodnie, z którymi stykał się w pracy pozwoliły wykluć w jego umyśle historie, które potem wykorzystywał w pisaniu swych powieści.

W roku 1975 napisał swoją pierwszą nowelę 'Black Sunday', która opowiada o próbie zamachu na tysiące osób podczas finałów Superbowl. Prawdopodobnie dlatego jeszcze przed atakami z 11go Września w obawie przed podobnymi tego typu zamachami obszar wielu stadionów został objęty strefą zakazaną dla samolotów. Książka szybko doczekała się ekranizacji, bo tylko dwa lata po swojej publikacji w 1977 roku. Pomysł tej historii został wymyślony przez Harrisa oraz dwóch innych reporterów z pracy, Sama Maulla i Dicka Ridley`a. Początkowo pisali ją razem, lecz ostatecznie sam Harris dokończył ten projekt i doprowadził do wydania tej książki.

Po wydaniu tej książki Harris całkowicie poświęcił się pisaniu. Jako, że dużą uwagę zwracał na dobór słów i szczegóły, przyczyniło się to do tego, iż kolejna nowela "Czerwony smok'' została ukończona dopiero po 6 latach pracy w 1981 roku. "Czerwony smok" to pierwsza część trylogii o doktorze Hannibalu Lecterze. Chociaż po tej publikacji, Lecter jeszcze przez dekadę nie był bardzo znaną postacią fikcyjną, książka doczekała się dość luźnej adaptacji. Film 'Manhunter' nie został dobrze odebrany o czym świadczy tylko połowiczny zwrot kosztów produkcji. "Milczenie owiec" - druga część o Hannibalu Lecterze powstała w 1988 roku. Tym razem Harris postanowił poświęcić mu więcej miejsca, choć jego postać wciąż nie zdominowała całej powieści. Trzy lata później nakręcono film o tym samym tytule, który otrzymał pięć głównych statuetek Oscara (jest to jak dotąd trzeci film który tego dokonał). Wyróżnieni zostali: najlepszy aktor (Anthony Hopkins), najlepsza aktorka (Jodie Foster),najlepszy scenariusz (Ted Tally), reżyseria (Jonathan Demme) oraz najlepszy film.

W 1999 roku opublikował sequel "Milczenia owiec" - "Hannibala", upłynęło 11 lat od wydania poprzedniej książki i początkowo nie przyjęto jej przychylnie, lecz nie zmienia to faktu, iż książka również uplasowała się na najwyższych pozycjach i zyskała miano bestsellera. Konstrukcja akcji książki była jak zwykle na wysokim poziomie, a Harris intrygował i przerażał jeszcze bardziej i jeszcze skuteczniej. Autor okazał się również w tym przypadku świetnym psychoanalitykiem. Oczywiście i ta część trylogii doczekała się ekranizacji. Jej reżyserem został Ridley Scot, a film ukazał się w 2001 roku. Jednak nie doczekał się on tak pochlebnych opinii, jak wydanie "Milczenia owiec".

Obecnie w produkcji jest film o młodości Hannibala Lectera - "Behind the mask". Scenarzystą tego obrazu jest sam Thomas Harris. Film opiewać będzie poszczególne etapy życia młodego kanibala. Fabuła filmu powstaje na motywach książki "Behind the mask", którą na rynku powinna pojawić się w ostatniej dekadzie roku. Natomiast premiera filmu zaplanowana jest na początek przyszłego roku.

Pisarz obecnie mieszka w Miami na Florydzie oraz Sag Harbor w stanie Nowy York.

BIBLIOGRAFIA:
Young Hannibal: Behind the Mast (2007)
Red Dragon (2002)
Hannibal (2001)
The Silence of the Lambs (1991)
Manhunter (1986)
Black Sunday (1977)Zobacz także:

HO, Thomas Harris HO, Thomas Harris
HO, Publicystyka - Thomas Harris
HO, Publicystyka - Thomas Harris
HO, Publicystyka - Thomas Harris
HO, Publicystyka - Thomas Harris
HO, Publicystyka - Thomas Harris

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -