Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Takako Fuji

Krzysztof Gonerski

I have always believed in ghosts.
Takako Fuji


Czy mówi Wam coś nazwisko „Fuji”? Nie, to nie córka prezesa japońskiego koncernu Fuji. To aktorka filmowa, teatralna i dubbingowa (tzw seiyū ).Najbardziej znana z nieznanych aktorek w dziejach kina, bowiem każdy miłośnik grozy obudzony w środku nocy jest w stanie bez zająknięcia wyrecytować wszystkie jej najważniejsze role. Kayako i …jeszcze pięć razy Kayako.! Takako Fuji jest bowiem odtwórczynią najsłynniejszej, obok Sadako, filmowej zjawy w historii gatunku filmowej grozy. Jest też jedyną aktorką, która wystąpiła we wszystkich filmach Takashiego Shimizu o klątwie „Ju-on”, łącznie z dwoma amerykańskimi. Czy to nie wstyd, że prawie nic o niej nie wiemy?

Takako Fuji urodziła się trzydzieści osiem lat temu w Tokio, 27 lipca 1972 r.. O czasach jej młodości niewiele wiemy poza tym, że niczym specjalnym się nie wyróżniała spośród japońskich nastolatek. Może tylko wyjątkowo wysoki wzrostem jak na azjatyckie standardy – 178 cm.. Przyszyła odtwórczyni postaci przerażającej Kayako od 11 roku życia uprawiała balet nowoczesny. Takako zaprzecza jakoby wykorzystywała swe baletowe doświadczenia przy poruszaniu się Kayako, natomiast powszechnie wiadomo, że jest utalentowanym człowiekiem-gumą. I te zdolności pomogły w tak sugestywny sposób odegrać ruchy filmowego ducha. Po szczęśliwie zakończonych egzaminach wstępnych Takako dostała się do renomowanego Aoyama Gakuin University na wydział aktorski.

Jako profesjonalna aktorka rozpoczęła karierę występując w teatrze, En Theatrical Campany, gdzie poznała swego przyszłego męża – aktora teatralnego Joe Wtananbe. Ich małżeństwo wytrzymało, niestety, tylko pięć lat. Pod koniec lat 90. Takako zaczęła być coraz częściej angażowana przez twórców dubbingu. Zaczęła ten etap swojej kariery od podłożenia głosu w kultowej anime w „Księżnice Mononokoe” Hayao Miyazakiego. Dubbingowała postać Kobiety w Żelaznym Mieście. Takako często użycza swego głosu m.in. w japońskich wersjach seriali „CSI: Miami”, „Detektyw Monk”, „Brzydula” i wersji wideo filmu „Armagedon”. Choć jest cenioną seiyū (aktorką dubbingową) międzynarodową sławę zyskała dzięki współpracy z Takashim Shimizu i roli straszliwego onryō - mściwego ducha zmarłej w gniewie kobiety. Kiedy zobaczyłem ją po raz pierwszy w teatrze, wiedziałem, że będzie moim idealnym duchem. I to nie zmieniło się od 10 lat.” – mówi o Fuji Shimizu.

Po raz pierwszy z umiejętności Takako twórca serii „Ju-on” skorzystał przy realizacji swego filmowego debiutu – trzyminutowego epizodu „Katasumi” w serialu „School Ghost Story G” („Gakkô no kaidan G”) z 1998 r.. Fuji zagrała w tym króciutkim filmie pierwowzór postaci Kayako – upiora długowłosej kobiety, która w charakterystyczny sposób skrada się w stronę bohaterki filmu ciągnąc za sobą ciało. Nota bene ten przerażający, nieludzki sposób poruszania wymyślił Shimizu, zaś rozpoznawalny, powodujący ciarki na plecach „charkot” Kayako jest również dziełem reżysera. To specjalnie zniekształcony odgłos wydawany przez reżysera.

Już w tym pierwszym występie w roli słynnego upiora (choć nienoszącego jeszcze imienia Kayako) Takako pokazała, że potrafi ze swym ciałem zrobić niebywałe rzeczy. Ale na co naprawdę ją stać zademonstrowała w kolejnych wersjach „Ju-on”. Charakteryzacja aktorki trwała zazwyczaj dwie godziny, do wywołania efektu zakrwawionych oczu używano specjalnych kropli. Mimo iż powodowały ból Takako z godnym podziwu poświeceniem znosiła tę torturę. Ale warto było. Najsłynniejsza scena, gdy brocząca krwią Kayako spełza w foliowym worku ze schodów nawiedzonego domu, jest jedną z najbardziej przerażających momentów w dziejach horroru. Na tę scenę pracuje oczywiście całe ekipa, ale jak zauważa Shimizu: „Ju-On’ nigdy by nie odniosło takiego sukcesu bez niej ( czyli Takako Fuji)” . Odrażająca charakteryzacja oraz zwierzęcy sposób poruszania (przypominający pająka lub węża) sprawiają, że w scenie ze schodami Kayako jawi się jako bezlitosny potwór. Amber Tamblyn, która zagrała z japońską aktorką w drugiej części amerykańskiej odnogi serii „Ju-on”, wspomina: „Poza planem Takako jest słodką, zabawną dziewczyną w okularach. Potem, kiedy staje przed kamerą z tymi czarnymi włosami i wyprawia takie rzeczy ze swoim ciałem, że ma się ochotę wrzeszczeć z przerażenia.” W zachwytach nad aktorskimi umiejętnościami Fuji nie ustępuje Tamblyn Shimizu: „Chodzi o szczegóły. Na przykład, zauważcie, jak Takako otwiera szeroko oczy. Większość z nas, kiedy to robi wygląda głupawo. W wykonaniu Takako jest to całkowicie naturalne. Nawet nie robią się jej zmarszczki w kącikach oczu. To absolutnie niesamowite.”

Czy nie jest jednak trudno grać po raz szósty tę samą postać? „Czasem ciężko odnaleźć w sobie motywację” - odpowiada szczerze. Ale zarazem z zaangażowaniem opowiada o tym jak zmieniała się Kayako przez kolejnych sześć części seri „Ju-on”. „Na początku głównie skupiałam się na złości Kayako. Potem, kiedy robiliśmy kolejne filmy, Shimizu prosił mnie o wyrażanie kolejnych emocji: ‘Kayako płacze i błaga o pomoc, jest smutna i tak dalej’ wyjaśniał. Tak więc Kayako stawała się coraz bardziej ludzka aż doszliśmy do punktu, w którym jest ona mieszanką złości i innych typowo ludzkich cech.” Jedno się nie zmieniło. Fani Kayako reagują na jej widok przerażeniem, dlatego Takako stara się być jeszcze bardziej przerażająca.

Fuji ma swym aktorskim dorobku występy także w innych filmach niż kolejne odsłony opowieści o straszliwej klątwie „Ju-on”. Mogliśmy ją zobaczyć w melodramacie „The Samurai I Loved” (2005), w horrorze Shimizu „Reinkarnacja” (2005 – jako pokojówka w hotelu), pojawiła się również w jednej z głównych w filmie fantasy „The iDol”(2006) oraz w drugoplanowej roli w dramacie „The Cat's Whiskers” (2007).

Specjalnością Takako jest taniec, nowoczesny balet, teatr oraz dubbingowanie, toteż rzadziej pojawia się na dużym ekranie. Niemniej postać Kayako, której poświeciła tyle lat życia i energii unieśmiertelniła ją w oczach widzów. Pytanie jednak czy rzeczywiście dała sławę Takako Fuji czy to raczej aktorka uczyniła swą bohaterkę słynną? Na pytanie czy jest rozpoznawana na ulicy, odpowiada krótko: „Nie, nigdy”. Ot, najbardziej znana z nieznanych aktorek w dziejach kina

FILMOGRAFIA

The Cat's Whiskers" (2007)
The Grudge 2 (2006)
The iDol (2006)
Reincarnation (2005)
The Samurai I Loved (2005)
The Grudge (2004)
Ju-on: The Grudge 2 (2003)
Ju-on: The Grudge (2202)
Ju-on 2 (2000)
Ju-on (2000)
Gakkô no kaidan G (1998) (TV)
Źrodła:
Cytaty pochodzą z:

Wywiadu Takako Fuji dla portalu Horror.com
http://www.horror.com/php/article-1198-1.html
Materiałów prasowych „Klątwy 2”
http://film.onet.pl/F,12266,1387727,1,artykul.html


HO, Publicystyka - Takako Fuji
HO, Publicystyka - Takako Fuji
HO, Publicystyka - Takako Fuji
HO, Publicystyka - Takako Fuji
HO, Publicystyka - Takako Fuji
HO, Publicystyka - Takako Fuji

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -