Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Wywiad z Wadem H. Garrettem

Tomasz Czarny

Wade H. Garrett. Obok Edwarda Lee, Richarda Laymona i Wratha Jamesa White’a to jeden z najbardziej ekstremalnych przedstawicieli literackiego horroru na świecie. Rodowity Teksańczyk, którego literatura wprost zwala z nóg i poraża swą brutalnością, bezkompromisowością i szczerością. Przed Wami Wade H. Garrett.


Na twoje nazwisko natrafiłem przeglądając w sieci katalog niemieckiego wydawnictwa FESTA. Kim jest Wade H. Garrett? Czy m się zajmujesz na co dzień? Opowiedz nam coś o sobie.

Jestem amerykańskim pisarzem specjalizującym się w horrorze ekstremalnym i splatterpunku. Niestety, pisanie to tylko moje dodatkowe zajęcie. Na co dzień jestem inspektorem budowlanym, specjalizuję się instalacjach elektrycznych. Od 24 lat jestem mężem mojej miłości ze szkoły średniej, z którą mam syna. Mieszkamy na farmie i prowadzimy tam charytatywnie schronisko dla zwierząt. Lubimy przechadzki, geocaching, poszukiwania z detektorem metali, broń palną, jazdę na quadach i biwakowanie.


Jak to się stało, że zacząłeś pisać horror i to ten w najbardziej brutalnej, mrocznej i ekstremalnej odmianie?

Męczyło mnie oglądanie w wiadomościach brutalnych przestępców, których sądy klepią tylko po łapach, a w tym czasie ich ofiary zostawały bez poczucia sprawiedliwości. Przynajmniej sprawiedliwości w takim kształcie jak ja chciałbym ją widzieć. Pewnego dnia zacząłem pisać o tym co ja zrobiłbym niektórym z tych gwałcicieli, dręczycieli i oprawców.


Kto miał na Ciebie wpływ jako pisarza?

Kiedy zaczynałem pisać nie znałem innych autorów zajmujących się horrorem ekstremalnym, więc na mój styl nie wpłynął nikt. Wykształciłem własny sposób pisania. Od tego czasu poznałem i zacząłem szanować innych pisarzy zajmujących się tym gatunkiem.


Sprzedajesz swoje książki głównie przez Amazon. Czy próbowałeś sił u wydawców tradycyjnych?

Szczerze mówiąc nie. Jeśli piszesz oryginalne historie przyzwoitej jakości jako publikujący na własną rękę autor możesz dotrzeć do wielu czytelników i zbudować sobie zaplecze fanów.


Wydawnictwo Festa pokusiło się o publikację twoich dwóch tytułów. Jak do tego doszło?

Festa Verlag nabyła prawa do publikacji mojej pierwszej książki, The Angel of Vengeance, w Niemczech. Ze względu na jej objętość Festa podzieliła ją na dwa tomy. Pierwszy z nich ukazał się dwudziestego czwartego sierpnia tego roku, drugi z nich ukaże się dwudziestego siódmego października. Frank Festa skontaktował się ze mną w sprawie tej oferty i jestem bardzo wdzięczny, że zobaczył w mojej twórczości coś wartego poświęcenia własnego czasu i pieniędzy.


Co to jest MINDRAPE PRODUCTIONS?

Moje książki, które publikuję samodzielnie pod banderą Mind-Rape Productions. To także nazwa profilu na Facebooku, na którym publikuję wyłącznie wiadomości odnośnie książek.


Czytelnicy i recenzenci podkreślają, że twoje utwory są bardzo plastyczne i działają na wyobraźnię. Jak to robisz i czy nie boisz się, że zostaniesz źle odebrany, na przykład jako osoba gloryfikująca przemoc?

Zawsze umiałem dostrzec sadystyczną stronę ludzkiej natury. Mam też twórczą wyobraźnię i bardzo mroczne poczucie humoru. Połączcie to z niechęcią do brutalnych przestępców i otrzymacie The Angel of Vengeance i książki, które nastąpiły po niej.

Czy boję się, że zostanę odebrany jako osoba gloryfikująca przemoc? Nie, ale w pewnych przypadkach rzeczywiście ją gloryfikuję. Zwłaszcza w stosunku do osób żerujących na niewinnych. Czasem przemoc jest jedynym sposobem aby do nich dotrzeć. Szanuję wszystkich ludzi, ale nie widzę sensu żeby czuć cokolwiek w stosunku do tych żałosnych.


Co wiesz o Polsce i Polakach?

Przez lata zbierałem materiały o Polsce i Polakach. To piękny kraj z bogatą historią. Niestety, jednocześnie bardzo ucierpiał w trakcie Drugiej Wojny Światowej. Jedno z najlepszych zdań jakie przeczytałem na ten temat brzmi mniej więcej tak „obcokrajowiec nigdy nie odczuje straty w towarzystwie Polaków”.


Jacy są twoi ulubieni pisarze?

Edward Lee, Richard Laymon, Tim Miller i Matt Shaw.


Czy na kimś się wzorujesz?

Kiedy zaczynałem pisać nie znałem innych autorów horroru ekstremalnego więc pisałem po prostu to, co sprawiało mi przyjemność.


Z kim chciałbyś napisać coś w duecie?

Zawsze jestem otwarty na współpracę z kimkolwiek. W tej chwili pracuję nad projektem wspólnie z Mattem Shawem. Jego książka The Devil’s Guests będzie mieć kilkunastu gościnnych autorów. Każdy z nas pisze w niej rozdział. Ja już skończyłem swój, będzie się nazywać Filthy Movie.


Z jakim odbiorem spotyka się twoja proza?

Kiedy po raz pierwszy wypuściłem na rynek The Angel of Vengeance myślałem, że ludzie ją znienawidzą. Okazało się, że jest zupełnie inaczej. Na początku nie zdawałem sobie sprawy jak wielkim zainteresowaniem fanów cieszy się horror ekstremalny i splatterpunk. Myślałem, że jestem tylko czubkiem. Teraz mogę pisać książki w wystarczająco szybkim tempie żeby sprostać oczekiwaniom fanów.


Czy oglądasz horrory? Jeśli tak, to jakie lubisz najbardziej?

Pierwsze tytuły, które przychodzą mi na myśl to Prawo Zemsty, Whould you Rather, Strangeland, nowa wersja filmu Pluję na Twój grób, Ludzka Stonoga, Hostel, Piła, Milczenie owiec, Hannibal, Czerwony smok, Smakosz, Martwe Zło, Teksańska masakra piłą mechaniczną, Postrach nocy w wersji z 1985 roku, Laleczka Chucky, Dyniogłowy, Dzień żywych trupów, Świt żywych trupów, Noc żywych trupów i Wzgórza mają oczy.


Co Cię inspiruje i daje ci kopa?

Świadomość, że gdzieś tam są ludzie, którzy doceniają moją pracę i potrafią wczuć się w mój sposób myślenia.


Dziękuję za rozmowę i życzę samych literackich sukcesów.


Rozmawiał: Tomasz Czarny
Tłumaczenie: Łukasz Zbrzeźniak
HO, Wywiady - Wywiad z Wadem H. Garrettem
HO, Wywiady - Wywiad z Wadem H. Garrettem
HO, Wywiady - Wywiad z Wadem H. Garrettem
HO, Wywiady - Wywiad z Wadem H. Garrettem
HO, Wywiady - Wywiad z Wadem H. Garrettem
HO, Wywiady - Wywiad z Wadem H. Garrettem

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -