Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)



Poster:KSIĘGA KRWI II

Books Of Blood II

KSIĘGA KRWI II

ocena:8
Autor:Clive Barker
Tłumaczenie:Jan Pultyn
Wydanie oryginalne:1984
Wydanie polskie:1992
Wydawnictwo:Phantom Press
Ilość stron:189
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.5
Głosów:16
Inne oceny redakcji:
Shadock - 10

W drugim tomie zaskakujących "Ksiąg Krwi" doświadczamy podobnych przeżyć jak w tomie poprzednim. Jesteśmy świadkami dopełniającego się koszmaru, autor otwiera przed nami korytarze zagadek oraz wydarzeń, które sprawiają, że krew mrozi się w naszych żyłach, a skóra cierpnie. Lektura ta jest niezaprzeczalną gwarancją na przeżycie silnego wzburzenia w naszej psychice, jak i doznania nadzwyczajnych odczuć.

"Lęk" jest uczuciem powstającym w sytuacji zagrożenia. Dowiadujemy się o tym w pierwszym opowiadaniu pod tym samym tytułem. Ludzkie słabości fascynowały Quaida, studenta pomagającemu w pracy Steve`owi. Upatrzył sobie również pewną studentkę filozofii - Cheryl, która nie lubiła mięsa, była wegetarianką. Kręcił się wokół niej aż w końcu.. Po letniej przerwie, gdy Steve wrócił na uczelnię i spotkał Quaida, ten zaprosił go do siebie, by pokazać mu zdjęcia z wakacji. Jakież było zdziwienie Steve`a, gdy na zdjęciach zobaczył torturowaną Cheryl. Quaid trzymał ją w wynajętym mieszkaniu, chcąc sprawdzić, czy skłoni ją do przełamania wstrętu przed mięsem. Traktował to jak swego rodzaju eksperyment, który po jakimś czasie przekształcił się w sadystyczny pokaz. Obserwacja zrozpaczonej i cierpiącej kobiety sprawiała mu przyjemność Steve nawet się nie zorientował, kiedy został odurzony przez Quaina. Obudził się w dziwnym miejscu, leżał na kracie zawieszonej nad szybem. Quain znał lęki Steve`a, gdyż ten opowiadał mu o jego młodzieńczych słabościach. Gdy był mały wpadł pod samochód, co stało się przyczyną jego paroletniej głuchoty. Nienawidził tego stanu i Quaid dobrze o tym wiedział. Wykorzystał to do swego doświadczenia i sprawił, że Steve nic nie słyszał.. To doprowadziło go do szału.. Wiedział o tym, że Quiad miał obsesję strachu, gdyż sam czuł głęboki lęk, który Steve poznał i dążył do jego zwalczenia..

Wielki pojedynek, piekło przeciw ludzkości. Raz na sto lat odbywa się konkurencja sportowa, w której bierze udział paru ‘chowańców szatana". Jeśli pokonają oni ludzką istotę, obejmą rząd nad światem. Na trasie panowała ciężka atmosfera, gdyż nie był to jedynie zwykły bieg. Maraton ten był częścią "Piekielnej konkurencji", dlatego też dominowały tu całkiem inne zasady. Joel to śmiertelnik, któremu przyszło w udziale zmierzyć się z wysłannikiem piekła. Nękany i wystawiany na różne próby nie zawahał się ani chwili i ciągle biegł. Ważnym było, by nie odwrócił się za siebie, jednak pokusa była zbyt duża i Joel nie mógł się opanować. Czy mimo tego pokona szatańskiego sługę?

"Nowe Morderstwa Przy Rue Morgu" miały miejsce naprawdę. Ofiarami były dwie bestialsko zamordowane kobiety. Lewis, po otrzymaniu telegramu od Catherine, przyjaciółki z Paryża, postanowił bezzwłocznie ją odwiedzić. Okazało się, że jej mąż Philipe oskarżony jest o morderstwo młodej dziewczyny. Odwiedziwszy oskarżonego w areszcie dowiedział się, że podejrzany wcale nie popełnił zarzucanego mu czynu, jednakże nie miał dowodów na swe słowa. Catherine powróciwszy do miejsca zabójstwa zauważyła zamaskowanego osobnika z brzytwą, jednak przepłoszyła go. Również Lewis natknął się na tego osobnika, lecz i tym razem zdołał on uciec. Okazało się, że Philipe, zainspirowany opowieściami o morderstwach przy Rue Morgu, chciał się przekonać, czy małpa jest zdolna do bestialskich mordów. Wytresował ją, jednak ona skrzywdziła jego młodą kochankę. Wyjawiwszy te informacje Lewisowi, Philipe popełnił samobójstwo. Na pogrzebie Lewis zauważył w oddali wytresowane zwierze i wraz z przyjacielem znaleźli jego siedzibę. Obserwowali małpę z ukrycia i zauważyli, że żyła jednako jak jej pan. Czy fakt, że był on ich przyjacielem wpłynie na ich życie?

Następne opowiadanie "Jacqueline Ess: Jej Wola i Testament" ukazuje perypetie rozgoryczonej kobiety Jackie, która to próbowała popełnić samobójstwo, jednak gdy się ocknęła znajdowała się w szpitalu. Lekarz wmawiał jej, że to typowy stan depresyjny, lecz ona zastanawiała się skąd on może wiedzieć, co czuje. Pomyślała sobie, by stał się kobietą i tak też się stało. Zabiła go, jednak zrobiła to nieświadomie. Tak samo postąpiła z mężem, który wyznał jej, że ją zdradzał. Zauważyła, że posiada pewną moc, która sprawiała jej coraz to więcej przyjemności. Następnie uwiodła przyjaciela zmarłego męża, Oliviera Vassiego, prawnika, który jednak dowiedział się o jej występku i poznał jej moc. Jednak mimo tego, że ją znał, nadal z nią był, pożądał jej. Pewnego dnia porzuciła go, co stało się przyczyną upadku jego życiowych planów, załamał się. Chciała nauczyć się korzystać z władzy, więc natknęła się na osobę posiadającą jej w nadmiarze - Titusa Pettifera. Jednak i on, poprzez swojego doradcę dowiedział się o jej przeszłości. Oboje tego pożałowali. A Vassi wciąż jej szukał i pożądał, aż w końcu pewnego dnia dostrzegł ją w tłumie i szedł za nią.. Oddał wszystko co miał, by przeżyć z nią noc..

"Skóry ojców" to tytuł kolejnego opowiadania. Przejeżdżającemu przez Arizonę Davidsonowi zepsuło się auto. Stojąc na szosie zaobserwował w oddali dziwne postaci, zaczął posuwać się w ich kierunku i gdy był już wystarczająco blisko zauważył, że są to dziwne monstra. Demony te co jakiś czas wychodziły spod powierzchni ziemi i przemierzały pustynie Arizony. Krzyknął w ich stronę, lecz po chwili bardzo tego pożałował, gdyż jeden ze stworów rzucił się na jego auto i doszczętnie je zniszczył. Wybuchające auto paliło stwora, który to trafił do miasteczka Welcome i tam skonał, raniąc przed śmiercią szeryfa Packarda. W mieście tym żył chłopiec Aaron, syn Lucy i Eugena, który to był owocem gwałtu przez monstrualne istoty. Po sześciu latach wróciły i zabrały chłopca. Mężczyźni z miasta postanawiają odebrać chłopca demonom, chcą znaleźć i pokonać istoty..

Drugi tom "Ksiąg krwi" jest równie fascynujący jak pierwszy. Możemy doszukać się tutaj wielu barwnych postaci, od ludzi obsesyjnie zlęknionych, demonów, okrutnych bestii, po bezwzględnych potworów.
Pierwsze opowiadanie wzbudziło we mnie bardzo silne emocje. Mamy tutaj do czynienia z psychopatą, fascynującym się ludzkim lękiem. Temat ten z pewnością jest doskonałym materiałem na świetny horror i był nie raz wykorzystywany w wielu filmach. Bo nic tak nie oddziałuje na naszą psychikę jak problemy, z którymi najczęściej się borykamy i które w jakimś stopniu dotyczą nas samych. W opowiadaniu "Nowe morderstwa przy Rue Morgu" mamy odwołanie do osoby Edgara Allana Poe, który jest tutaj przedstawiony jako autor wymyślnych opowiadań, na których skupiła się fabuła przedstawionego opowiadania. Z kolei opowiadanie "Jacqueline Ess: Jej Wola i Testament" jest przepełnione seksem i doznaniami zadowolenia z wyrządzonej krzywdy. Ostatnie opowiadanie opiewa raczej fantastyczny świat istot, które zakłóciły życie ludzi pewnego miasteczka. Podsumowując otrzymujemy kolejną dawkę fenomenalnych opisów, wprawiających człowieka w stan bardzo dręczącego uczucia. Porównania wykorzystane przez Barkera dosadnie oddziałują na ludzką psychikę, powodują, że chłoniemy je jednym tchem.

SPIS OPOWIADAŃ :
- Lęk
- Piekielna Konkurencja
- Nowe Morderstwa Przy Rue Morgue
- Jacqueline Ess: Jej Wola i Testament
- Skóry Ojców
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ kolejna dawka świetnej lektury
+ metaforyczne ukazanie zdarzeń ogromnie wpływa na psychikę ludzką
+ wykorzystanie ludzkich słabości

Minusy:

- wciąż ten styl Barkerowski, który nie każdemu odpowiada

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -