Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:KWAIDAN

Kaidan

KWAIDAN

ocena:5
Autor:Lafcadio Hearn
Tłumaczenie:Jerzy Rzewuski
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:1984
Wydawnictwo:Wydawnictwo Łódzkie
Ilość stron:189
Autor recenzji:Kamiko
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:8
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

„Czcigodni panowie, nie ja przymocowałem tę głowę do rękawa, tylko ona sama się tam przymocowała, całkiem wbrew mojej woli. I żadnej zbrodni nie popełniłem, bowiem nie jest to głowa człowieka, a upiora.”

W czasach, kiedy Japonia „odkryła” istnienie nowego świata - Zachodu, społeczeństwo tego wyspiarskiego kraju popadło w stan ogromnego zażenowania i wstydu z powodu swej „niecywilizowanej” tradycji i obyczajów. Wszystko, co było rdzennie rodzime stawało się powodem frustracji i hańby, wszystko, co japońskie było gorsze i nie warte istnienia. Nastał istny szał, a Japończycy, jak bezmyślne owce poddawali się wpływom kultur, które do niedawna uważali za barbarzyńskie. Zawstydzeni swoim jestestwem mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni zaczęli masowo pozbywać się reliktów własnej kultury, sprzedawać czy wręcz niszczyć nawet skarby własnego dziedzictwa (na przykład drzeworyty ukiyoe były bez wahania oddawane cudzoziemcom, czy nawet palone ze wstydem). Doszło do tak absurdalnej sytuacji, że to właśnie dawni barbarzyńcy (gaijin) musieli uświadamiać Japończyków o niewyrażonej wartości ich sztuki, tradycji i obyczajów. Jednym z tych, którzy starali się uratować to dziedzictwo przed samozagładą był właśnie zakochany w Japonii amerykański pisarz irlandzkiego pochodzenia, który przyjął japońskie nazwisko i który dzisiaj uchodzi w Japonii za pisarza narodowego. Jedną zaś z prób ratowania japońskiej spuścizny był właśnie stworzony przez niego „Kwaidan” (Kaidan) czyli zbiór opowieści niesamowitych.

Choć dzisiaj zbiorek ten kojarzy się raczej z bajkami dla dzieci, odegrał on niesamowicie ważną rolę i zasłynął na całym świecie, także w historii literatury grozy (wspomina o nim chociażby Lovecraft).
Hearn spisywał zasłyszane opowieści i znane japońskie legendy, na przykład o damie śniegu O-Yuki, o tym jak sprytny samuraj skłonił skazanego na śmierć jeńca do gryzienia kamienia, co uchroniło go tym samym od zemsty zabitego, albo o pięknej O-Tei, która powraca z zaświatów, by wejść w związek małżeński ze swym wybrankiem. Oprócz tych klechd i podań znajdziemy tu też studia o owadach (na uwagę zasługuje szczególnie arcyciekawy esej o wyższości społeczeństwa mrówek nad społeczeństwem ludzkim).

Komu polecić Kaidan? Tym, którzy w dzieciństwie zaczytywali się w podobnych baśniach i legendach, wielbicielom orientu, a zwłaszcza Japonii, którzy dzięki tej książce mogą pogłębić swą wiedzę o kulturze tego kraju, a także wszystkim zainteresowanym historią literatury na świecie, w której Hearn odegrał niebagatelną rolę, będąc chociażby pierwszym cudzoziemcem, o którego książce mówiło się, że jest „tak japońska jak haiku”.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+klasyka literatury grozy
+wiele ciekawostek na temat japońskich wierzeń, świata duchów, itd.

Minusy:

-raczej dla specyficznej grupy odbiorców

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -