Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:KSIĘGI KRWI IV

Books of Blood IV

KSIĘGI KRWI IV

ocena:7
Autor:Clive Barker
Tłumaczenie:Małgorzata Studzińska
Wydanie oryginalne:1985
Wydanie polskie:1994
Wydawnictwo:Rebis
Ilość stron:202
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7.75
Głosów:4
Inne oceny redakcji:
Paranoid Android - 8
Shadock - 8

Czas na następną wyprawę w zniewalającym świecie autorstwa Clive`a Barkera, czyli przygotujcie się na kolejną dawkę brutalności, gwałtowności, przemocy, przerażenia i okrucieństwa.
Po raz kolejny wkraczamy w świat makabry, seksu i iluzji, który to wyzwoli w nas poczucie lęku, strachu i obawy..

Od dłuższego czasu Charlie budził się z bólem nadgarstków i palców. Myślał, że spowodowane jest to pracą, jaką wykonywał, gdyż był pakowaczem. Jednak coraz częściej nie umiał nad nimi panować. Ręce zaczęły porozumiewać się ze sobą i spiskować przeciw mężczyźnie. Dokonywała się „Polityka ciała”. Wykonywały różne dziwne rzeczy, na które Charlie nie miał wpływu. Zadusiły jego żonę po tym, jak zauważyła, że kontaktują się ze sobą. Zrozpaczony całkowicie się im poddał co spowodowało, że prawa dłoń – przywódczyni, odcięła dłoń lewą. Zapragnęła władać wszystkimi dłońmi i do tego sukcesywnie dążyła..

Kilku znajomych urządziło sobie zabawę w postaci pastwienia się nad bezbronnymi włóczęgą. Tej nocy pochwycili w tunelu bezdomnego imieniem Pope. Maltretowanie i poniżanie sprawiało im wielką przyjemność. Pobili żebraka i opróżniali jego kieszenie w poszukiwaniu alkoholu. Nie znaleźli nic znaczącego, lecz jeden z agresorów - Karney z przyuważył sznur z węzłami, a że fascynowały go wszelkie łamigłówki to przywłaszczył go sobie. Węzły te stały się dla niego wyzwaniem, próbował dniami i nocami je rozsupłać nie wiedząc o tym, ze trafił na „Węzły śmierci i życia”. Nie rozstawał się ze sznurem ani na krok. Pewnej nocy, gdy brał udział we włamaniu, z węzłem zaczęło się dziać coś dziwnego. Karney`owi wydawało się, że sznur porusza się w jego ręce. Z jego wnętrza wydobywały się błyski, próbował sam się rozwiązać. Bestia więziona w węzłach została uwolniona i odtąd mściła się za upokorzenie i cierpienie bezdomnego Pope`a..

Złe warunki atmosferyczne zmusiły trójkę podróżnych – Wirginię, Johna i Earla do zatrzymania się w motelu. 30 lat wcześniej w tymże motelu doszło do morderstwa, co więcej – Sadie i Buck postanowili wrócić po 30 latach do pamiętnej chwili i odtworzyć tamte chwile, by ustalić dlaczego ich małżeństwo skończyło się zabójstwem. W pokoju, w którym doszło do masakry zatrzymali się przejezdni. Niewidoczne i niesłyszalne zjawy próbują dojść do porozumienia, jednak nie zdają sobie sprawy, że są zauważalne przez Wirginię. Miewała „Objawienia”. Kobieta mówi o swych wizjach mężowi, lecz on zwala wszystko na leki, które żona potajemnie brała. Tymczasem ich przyjaciel Earl w najlepsze zabawia się z córką recepcjonisty. Laura May była świadkiem pamiętnego morderstwa i zachowała z tego dnia pewną pamiątkę – rewolwer, który tej nocy jeszcze nie raz zostanie użyty..

Nie zawsze bogaty znaczy szczęśliwy – taki właśnie był Gregorius, bohater opowiadania „Precz Szatanie” – bogaty i nieszczęśliwy. Wydawało mu się, że Bóg o nim zapomniał. W tym celu starał się zorganizować warunki, w których mógłby przypomnieć Stwórcy o sobie. Zajął się budową Piekła na Ziemi, chciał spotkać się z Szatanem. Miejsce to roztaczało wokół siebie aurę okrutnego zła. Szatan tkwił gdzieś wewnątrz, ale nie ujawniał swego oblicza. Oczekiwawszy na niego sam stracił wiarę i być może sam stał się Szatanem..

Jerome - niczego nieświadomy mężczyzna, który poddał się serii psychologicznych testów stał się królikiem doświadczalnym, wykorzystanym przez lekarzy pewnego szpitala. Po wstrzyknięciu narkotycznej dawki nie kontroluje on swych czynów, ogarnia go szał pożądania. W szale zabija lekarza prowadzącego eksperyment i ucieka z miejsca zbrodni. Policjanci wpadają na trop mężczyzny, odkrywając, że w szpitalu dochodziło do nielegalnych projektów. Starano stworzyć się afrodyzjak, który wprowadzi nową erę – „Erę żądzy”.

Czwarty tom Ksiąg Krwi to kolejny cykl historii, które wyzwolą w nas niesamowite wrażenia. Z każdym tomem staję się coraz wierniejszą fanką Barkera, gdyż wcześniej nie spotkałam się z pisarzem, który w tak doskonały sposób potrafi potęgować w odbiorcy stan trwogi i sprawić, że mimo tego, iż książkę pochłaniamy jednym tchem, to pozostaje ona na długo w naszej świadomości. Historie opisane w Księdze są oryginalne, zaskakujące i szokujące. Po raz kolejny doświadczamy przeraźliwych odczuć; mamy do czynienia z bezwzględnością opisów oraz dogłębnym przedstawieniem stanu bohaterów występujących w opowiadaniach. Czytając je mamy wrażenie, że akcja toczy się obok nas, wręcz porywa nas w wir zdarzeń..

SPIS OPOWIADAŃ:
- Polityka Ciała
- Węzły Śmierci i Życia
- Objawienia
- Precz, Szatanie!
- Era Żądzy

Trzygroszówki

QQ przyznał ocenę 8 i napisał:

Akcja, groza, okrucieństwo, perwersja, makabra, przemoc – i to wszystko w jednym tylko, króciutkim zbiorku opowiadań. Książkę czyta się jednym tchem, a jednocześnie z obawą przez tym, co kryje się w dalszej części. Clive Barker łączy pomysłowość ze swoim oryginalnym stylem pisania. Czas przeznaczony na czytanie „Księgi Krwi IV” na pewno nie będzie czasem zmarnowanym.

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ doskonale potęguje nasze odczucia
+ przeraża
+ dosadne przedstawienie stanu bohaterów

Minusy:

- wiemy, czego możemy się spodziewać

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -