Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:KSIĘGI KRWI V

Books of blood V

KSIĘGI KRWI V

ocena:7
Autor:Clive Barker
Tłumaczenie:Beata Jankowska-Rosadzińska
Wydanie oryginalne:1985
Wydanie polskie:1992
Wydawnictwo:Rebis
Ilość stron:175
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6.5
Głosów:4
Inne oceny redakcji:
Paranoid Android - 5
Shadock - 7

„Wszyscy jesteśmy Księgami Krwi, pod śnieżną bielą kart tętni krew gotowa wytrysnać szkarłatną fontanną"
Znany już wszystkim cytat z niesamowitego cyklu Ksiąg krwi po raz kolejny zaprasza nas do przerażającego świata horroru i makabry. Piąty tom klasycznych opowiadań jest jak zwykle bardzo porażający i oddziałuje na naszą psychikę. Sprawia, że stajemy się towarzyszami bohaterów opisywanych wydarzeń, a akcja dzieje się praktycznie obok nas.

Helen Buchanem zafascynowana opowieścią o grafitti w pewnej dzielnicy, postanowiła obejrzeć je na własne oczy. Materiały były jej niezbędne do pracy, jaką pisała na temat malunków na ścianach miast. Na miejscu, przy Spector Street było wiele opuszczonych mieszkań, więc mogła bez wahania rozejrzeć się po wnętrzu budynków. W jednym z nich urzekł ją obraz – wielka twarz, której w miejscu ust wykorzystano drzwi, co dawało imponujący efekt; zauważyła też dziwny napis „Słodycze dla cukiereczka”. W budynku tym poznała młodą dziewczynę Anne-Marie, od której to dowiedziała się o grasującym mordercy z hakiem. Sprawa ta bardzo zainteresowała Helen, lecz gdy po pewnym czasie wróciła na miejsce, Anne-Marie zmieniła do niej stosunek. Helen dowiedziała się, że zamordowano jej synka. Gdy poszła zobaczyć pamiętne grafitti, jej oczom ukazał się człowiek z hakiem. Przyszedł po nią, gdyż wątpiła w jego istnienie..

Pływalnia przy Leopold Road od dłuższego czasu stała nieużyteczna. Jerry postanowił ją odnowić, więc namówił Garveya, by ten zainwestował w jego projekt. W trakcie oględzin dochodzi do dziwnego incydentu. Garvey zauważa w korytarzach pływalni sylwetkę nagiej kobiety i podąża jej tropem. Gdy ją znajduje, kobieta trzyma w ramionach monstrum ssące jej pierś. Garvey zabija je, lecz w odpowiedzi słyszy dziwny krzyk, a basen zawirował. Spanikowany próbuje uciec, ale gubi się w spiralnych korytarzach. Owładnęły nim trzy dziewczyny, próbujące go zabić. Gdy się budzi, wydaje mu się, że za całą sprawą stoi Jerry, więc umawia się z nim na pływalni, by go zabić. Na miejscu Jerry orientuje się, że to podstęp i ucieka w głąb korytarzy. Trafia w to samo miejsce co jego poprzednik, a jego uwagę przyciąga sylwetka –„Madonna”, na której polecenia wpada w dziwny trans, podczas którego wykorzystuje go, przez co staje się on jedną z istot. Również ciało Garveya doznało przemian..

Vanessa, przejeżdżając przez nie znaczone ulice spostrzegła ludzi strzelających w kierunku uciekającego człowieka. Ruszyła w ich kierunku, aż spostrzegła dziwne miejsce, w którym byli uzbrojeni mężczyźni, przebrani za zakonnice. Brama była otwarta, więc weszła do środka, jednak schwytano ja i wsadzono do celi. Tam poznała starego człowieka, który opowiedział jej o praktykach prowadzonych w tym objekcie. Dowiaduje się strasznej prawdy, iż miejsce to jest centrum dowodzenia światem, w którym poprzez dziwne metody zachodzą bardzo poważne zmiany na świecie. Vanessa, z pomocą staruszka próbuje uciec, jednak zostaje schwytana. Kolejnym razem udaje jej się pomóc współwięźniom i wszyscy uciekają, lecz w trakcie wyprawy mają wypadek. Vanessie udaje się przeżyć i odtąd to ona ma panować nad losami świata..

Odkąd Clevowi przydzielono nowego współwięźnia, jego życie w więzieniu całkowicie się zmieniło. Billy, nowy skazaniec był bardzo nietypowym chłopakiem, nazbyt spokojnym i opanowanym. Dopiero jak zaczął wypytywać Cleva na temat historii wieszania więźniów, ten zaczął bardziej się nim interesować. Dowiedział się, że dawniej na terenie więzienia faktycznie wieszano ludzi, a ich ciała spoczywają w ziemi na tyłach budynku. Było coś jeszcze - więzienie to zbudowano na gruncie, gdzie pogrzebane ciała nie ulegają rozkładowi. Stąd też tak bardzo zależało Billemu na osadzeniu w tym więzieniu. Zwierzył się on Clevovi, że jego dziadek został zgładzony w tym więzieniu, a on celowo dał się złapać, by go odnaleźć. Jednak dusza zmarłego wykorzystała ciało chłopca..

Pierwsze opowiadanie brzmi znajomo, prawda? Toż to nic innego jak historia, na podstawie której powstał film „Candyman”. Zresztą sam Clive Barker udzielał się przy tworzeniu tej produkcji. Akcja jest doskonale przedstawiona i sprawia, że czytając ogarnia nas prawdziwy lęk. Autor kreując postaci, jak zwykle świetnie je umiejscowił, a wir wydarzeń po prostu wciąga. Oceniając tą książkę nie będę się rozdrabniać i napiszę tylko, że jeśli ktoś sięgnie po tomy Ksiąg Krwi, to z pewnością dorwie wszystkie pozycje. Zachęcać nie muszę, bo każdy zna już styl mistrza Barkera. Mogę jedynie dodać, iż po raz kolejny nie zawiedziemy się odkrywając niesamowite historie zapisane w Krwawych Księgach..

SPIS OPOWIADAŃ:
- Zakazany
- Madonna
- Dzieci Krzyku
- W ciele

Trzygroszówki

Paranoid Android przyznał ocenę 5 i napisał:

Baker przez wielu jest uważany za wielkiego mistrza horroru, i tak też w pewnym sensie jest, ale jeśli chodzi o opowiadaniami z cyklu Księgi Krwi , oboch tych które są ciekawe napisał on całą masę nudnych wypełniaczy. I te właśnie zajmują większą część tych zbiorów.

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ ciekawa fabuła
+ wciagająca akcja
+ czujemy się, jak byśmy byli po drugiej stronie książki ;)

Minusy:

- trochę mniej horroru niż w pozostałych tomach
- jak zwykle już - styl Barkera, którym nie wszystkim odpowiada

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -