Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:KOSZMAR

Unspeakable

KOSZMAR

ocena:7
Autor:Graham Masterton
Tłumaczenie:Piotr Roman
Wydanie oryginalne:2002
Wydanie polskie:2002
Wydawnictwo:Albatros
Ilość stron:208
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6.4
Głosów:5
Inne oceny redakcji:
BartX - 3

„ - Holly Summers?
- Tak, to ja.
- Prezent od Neda – powiedział mężczyzna,
uniósł w górę róże
i strzelił jej z najbliższej odległości prosto w twarz, rozpryskując wokół deszcz żółtych płatków.”

Każda książka Mastertona ma w sobie coś urzekającego, co jest doskonałym połączeniem tego, czym zajmuje się autor, a wiemy, że słynie zarówno z horrorów i thrillerów, jak i romansów, powieści obyczajowych czy też ze swych poradników seksuologicznych. Autor ten jest jednym z wielkich pisarzy grozy, co próbuje udowodnić z każdą swoją kolejną pozycją; czy tak jest i tym razem – przekonajcie się..

Holly, głuchoniema specjalistka od czytania z ruchu warg, nie spodziewała się, że klątwa rzucona przez alkoholika, który był potomkiem wodza indiańskiego okaże się prawdziwa.. Holly zajmowała się dziećmi maltretowanymi przez rodziców, była opiekunem społecznym. Sama miała dziesięcioletnią córeczkę Daisy, którą wychowywała samotnie. Pomagała ona również policji; działała jako ‘podsłuch’ wyczytując z ruchów warg ważne informacje dotyczące wszelakich przestępstw. Pewnego dnia, jak zwykle wybierała się do domu Josephów, by odwiedzić ich syna Daniela, jednak nikt nie otwierał drzwi. Zachodząc od tyłu domu i słysząc narzekania sąsiadki na nocne hałasy wiedziała, że coś niedobrego wydarzyło się tej nocy. Wewnątrz odnalazła zmasakrowane ciało syna.. W trakcie rozprawy ojciec dziecka tłumaczył się tym, iż syn miał w sobie diabła i on próbował go jedynie wypędzić, lecz jego tłumaczenia na nic się nie zdały, więc mszcząc się rzucił na Holly klątwę Kruka. Początkowo Holly nic sobie z tego nie robiła, jednak po jakimś czasie zaczęła zauważać dziwne przypadłości – wydawało jej się, że prześladuje ją cień. Ludzie na jej drodze dawali jej wiele wskazówek, które odnosiła właśnie do tej klątwy. Przekleństwo Kruka zaczynało działać: szczęście się od niej odwróciło, traciła znajomych, a nawet córkę. Zrozpaczona sama staje się ofiarą..

Książka ta jest bardzo zaskakująca. Mamy tu powiązanie wielu wątków, które w ostateczności prowadzą do nieoczekiwanego zakończenia. Bardzo oryginalnie, ciekawie i intrygująco; a włączając styl Mastertona otrzymujemy pozycję, która nie pozwala oderwać się od przytaczanych wydarzeń. Książka opisuje losy jednej bohaterki, więc fabuła nie jest zawiła, czyta się ją lekko i bardzo wciąga. Nie jest to jednak typowy horror, w którym doświadczamy okrutnych opisów przestępstw czy też krwawej sieczki, lecz jest to raczej horror psychologiczny, gdyż niesamowicie wpływa na naszą psychikę, wywołując w naszym umyśle pewną odrazę. Poprzez niesmaczne opisy wzbudza bardzo gwałtowne emocje, ukazuje drastyczność i silnie działa na czytelnika. Zawiera wiele nieprzyzwoitych i gorszących szczegółów, które swą treścią wywołują przerażenie. Ja jak zwykle utożsamiałam się z główną bohaterka, przez co przeżywałam jej wszystkie przypadki serdecznie jej współczując. Książka ta z pewnością szokuje, choćby poprzez ukazanie maltretowania dzieci przez swych rodziców, znęcania się nad nimi i wykorzystywania ich do okropnych celów. Jest to doskonały dowód na to, że nie tylko krwawe horrory wzbudzają obrzydzenie, lecz rzeczy, dziejące się praktycznie wokół nas, a o których czasem nie zdajemy sobie sprawy.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ fabuła
+ akcja
+ styl

Minusy:

- jest tak wciągająca, że trudno dostrzec minusy

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -