Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:KLESZCZE ŚMIERCI

Killer Crabs

KLESZCZE ŚMIERCI

ocena:3
Autor:Guy N. Smith
Tłumaczenie:Monika Kazimierczak
Wydanie oryginalne:1978
Wydanie polskie:1991
Wydawnictwo:Phantom Press
Ilość stron:146
Autor recenzji:Paranoid Android
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:4.71
Głosów:7
Inne oceny redakcji:
Shadock - 3

„Ból minął. Nie czuł już nic, choć wiedział, że ćwiartowano go wielkimi nożycami. Uświadomił sobie raczej, niż poczuł, że coś ściska go za gardło i wiedział, że jego głowa podryfuje za chwilę tak jak Mackiego.”

Błąd w eksperymencie genetycznym, oraz próby z bronią jądrową prowadzone na oceanie powołują do życia oszalałe żądzą śmierci, krwiożercze bestie – kraby giganty.
Plaże najmodniejszych kurortów wypoczynkowych są pośpiesznie opuszczane, wojsko ewakuuje okoliczne miasteczka i wsie. Od teraz nikt, kto przebywa w odległości kilku mil od oceanu nie może czuć się bezpiecznie.
Jest to jednak już trzecie nasze spotkanie z nimi, dwa poprzednie kraby przegrały. Ludzie poznali sposoby walki ze skorupiakami. Jest jednak mało czasu, gdyż zbliża się pełnia, która u tych zwierząt jest wyznacznikiem gotowości rozrodczej, samice przygotowują się do złożenia jaj. W tym celu próbują znaleźć spokojne i zaciszne miejsce, gdzie nikt im już nie przeszkodzi. Policja wzywa Dr. Cliffa Davenporta, biologa zajmującego się badaniem flory morskiej (pomagał on przy okazji poprzednich spotkań z krabami), który wraz z Klinem miejscowym rybakiem i Shannonenem oficerem policji na wyspie wypowiadają wojnę bestiom.
Kto wygra morderczy wyścig z czasem? Czy kraby zdołają opanować Ziemię? Ile jeszcze ludzi zginie? Tego możecie dowiedzieć się czytając „Kraby 3: Kleszcze śmierci”.

Trzecia część cyklu „Kraby” jest prawidłową kontynuacją części pierwszej, co niezmiernie mnie ucieszyło. Po niezbyt pozytywnych doznaniach związanych z częścią drugą, która była jedynie klonem pierwowzoru, Smith wziął się do pracy pisząc powieść ciekawą, pełną krwi, odrywanych członków i lejących się wnętrzności, niezbyt inteligentną, ale napisaną z polotem i dynamizmem godnym pozazdroszczenia.
Ktoś powie, że wszystko to było już we wcześniejszych jego książkach, owszem było i co z tego, skoro do akcji podboju ziemi ruszają mordercze krabie legiony, nie można obok takiego faktu przejść obojętnie.

Książka skierowana do osób niewymagających, mających niewiele czasu na czytanie, wielbicieli taniego, lekko kiczowatego horroru, i tym też ludziom kraby spodobają się na pewno. Lecz fanom Kinga, Koonza czy Barkera, nie polecam, mogą oni przeżyć jedynie rozczarowanie.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ kolejna część cyklu
+ po nieudanej części drugiej ta jest naturalną kontynuacją i zapowiedzią następnych książek o morderczych krabach
+ przyjemnie się czyta, bez zgrzytów

Minusy:

- prostacka i płytka
- kiepsko napisana
- wtórna

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -