Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:KSIĘGA IODA

Book of Iod

KSIĘGA IODA

ocena:7
Autor:Henry Kuttner
Tłumaczenie:Nowakowski Witold
Wydanie oryginalne:1995
Wydanie polskie:1997
Wydawnictwo:MAG
Ilość stron:192
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:3
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Kim był Lovecraft, to każdy szanujący się czytelnik horrorów wiedzieć musi. Nie jest także tajemnicą, że autor ten współpracował z wieloma innymi pisarzami, zaczynając od porad, przez redagowanie tekstów, na współautorstwie kończąc. Swoją elokwencją i oczytaniem pobudzał młodych adeptów sztuki pisarskiej i doczekał się sporego grona uczniów i przyjaciół, którzy konsekwentnie poszerzali i rozwijali stworzoną przez niego mitologię. Jednym z takich pisarzy był Henry Kuttner.

Zbiór opowiadań owego autora prezentuje nam różne oblicza literatury grozy charakterystyczne dla pierwszej połowy XX wieku. Co również ważne, jest to wybór najwcześniejszych opowiadań Kuttnera, pochodzących z okresu fascynacji Lovecraftem właśnie. Utwór "Sekret Karlitzów" jest więc typową opowieścią gotycką - mroczną, posępną i tajemniczą. Kolejne opowiadania "Żerca Dusz" i "Żart Droom-Avisty" to typowe pastisze historii pisanych przez lorda Dunsany. I choć tego typu utwory można spotkać w twórczości Lovecrafta, to dopiero opowiadania "Potwór z Salem", "Czarny pocałunek", czy przede wszystkim "Najeźdźcy" serwują nam dawkę grozy tak charakterystyczną dla samotnika z Providence. Widać również pierwsze próby poszukiwania własnego stylu w utworach "Pomiot Dagona", gdzie autor krzyżuje typową opowieść Lovecrafta z heroic fantasy, czy "Dzwony Grozy" – tu znowu otrzymujemy nową wersję historii "Przekleństwa króla Tut", czyli historii o pradawnych dzwonach niosących zgubę swoimi dźwiękiem. Krótko mówiąc, mamy tutaj klasyczną grozę w pigułce.

Henry Kuttner za życia cieszył się sławą uznanego i szanowanego autora fantasy i science-fiction. Paradoksalnie, dziś jest już autorem zapomnianym, a wzmianki o nim można napotkać jedynie w odniesieniu do Lovecrafta, którego był przyjacielem i uczniem. Jak każdy pisarz zaczynał swoją karierę od nieśmiałych prób pisemnych, które przypadły do gustu samotnikowi z Providence, i który odcisnął swoje piętno na owych utworach. Warto jednak zaznaczyć, że nawet w tym zbiorze, gdzie znajdziemy pierwsze, wyraźnie inspirowane twórczością innych autorów opowiadania, widać już talent Kuttnera. Jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało, autor ów pisał lepiej w stylu Lovecrafta niż sam Lovecraft, posługiwał się bardziej wyszukanym stylem i słownictwem i nie ograniczał się jedynie do powielania schematów. Każde opowiadanie przynosi inny wymiar grozy: "Sekret Karlitzów" to nawiązanie do powieści gotyckich, w "potworze z Salem" pojawia się duch czarownicy podróżującej pomiędzy wymiarami. W "Najeźdźcach" poznajemy demony ściągnięte klątwą spoza czasu, w "Hydrze" strażnika snów żywiącego się ludzkimi głowami, czy wreszcie "Żaba" przedstawia historię zdeformowanego potwora siejącego śmierć i zniszczenie. Widać więc wyraźnie, że Kuttner garściami czerpał od innych autorów, trzeba jednak przyznać, że nie ograniczał się do powielania pomysłów. Ponadto niektóre z owych opowiadań do dziś wzbudzają dreszcz emocji (chociażby "Dzwony grozy"). Trudno jest mi również uwierzyć, że Guy N.Smith przed napisaniem "Dzwonu śmierci" nie zapoznał się z przed chwilą wymienionym utworem Kuttnera, a Clive Barker nie znał "Żaby" pisząc "Króla Trupiogłowego".

Książka niewątpliwie warta polecenia nie tylko miłośnikom Lovecrafta, ale i czytelnikom lubującym się w tradycyjnym, choć może nieco staromodnym horrorze literackim z pierwszej połowy XX wieku. Zwłaszcza, że jako dodatek otrzymujemy jeszcze po jednym opowiadaniu Roberta M.Price'a i Lina Cartera, a całość jest poprzedzona interesującym wstępem o autorze, zaś każde opowiadanie rozpoczyna geneza powstania utworu, komentarz wydawcy i Lovecrafta z uwagami dla Kuttnera. Mówiąc jednym zdaniem - Interesująco wydany zbiór opowiadań autora wartego przypomnienia.

Zawartość: Wstęp – Robert M.Price Sekret Karliitzów Żerca dusz Potwór z Salem Czarny pocałunek Żart Droom-avisty Najeźdźcy Żaba Hydra Pomiot Dagona Dzwony śmierci Łowcy Pod nagrobkiem – Robert M.Price Śmierć z zaciemnienia – Lin Carter
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ interesujący wybór opowiadań nieco zapomnianego autora
+ klimat i nastrój starych horrorów literackich
+ oryginalne pomysły
+ swego czasu klasyk
+ różnorodne oblicza grozy
+ rarytas dla fanów Lovecrafta

Minusy:

- trudno dostępny - dla niektórych może się wydać staromodny
- dużo nawiązań do innych autorów, głównie Lovecrafta

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -