Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:KAJMANY

Aligators

KAJMANY

ocena:5
Autor:Guy N. Smith
Tłumaczenie:Andrzej Sawicki
Wydanie oryginalne:1987
Wydanie polskie:1991
Wydawnictwo:Phantom Press
Ilość stron:200
Autor recenzji:Killer Clown
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:5
Głosów:5
Inne oceny redakcji:

,,Spoglądając na nogi, omal nie zemdlał. Zobaczył krew, obficie spływającą w dół z poszarpanego kikuta. Ale trzymał się, choć wzrok zaczynał go już zawodzić. Wiedział jednak, że jeśli straci przytomność będzie po nim. Pełen przerażenia obejrzał się za siebie. Stojąc w na pół otwartych drzwiach zobaczył, że bestia nieświadoma jego ucieczki, pożerała ten krwawy ochłap, który przed chwila był jeszcze jego nogą. Hałaśliwie siorbiąc, żuła i przełykała, potężnymi szczękami bez wysiłku miażdżąc solidne przecież kości.”

Powieść Guya.N.Smitha ,,Kajmany” jest kolejną jego książką traktującą o walce człowieka z morderczymi zwierzętami. Jak wiadomo taka tematyka nie każdemu odpowiada, ja też sceptycznie podszedłem do tematyki ,,gadziej”. Aby przekonać się czy było warto zapraszam do przeczytania recenzji.
Książka rozpoczyna się w momencie, gdy grupa fanatycznych ekologów pod przewodnictwem niejakiego Maurica Younga uwalnia z zoo na prowincji stado kajmanów i aligatorów. Pierwszą krwawą jatką autor uraczył czytelników już na pierwszych stronach książki, gdy ekolodzy padli ofiarą wypuszczonych przez siebie zwierząt. Uratował się tylko Maurice i jego dziewczyna(od tego momentu ,,ex”) i z tymi bohaterami autor nie rozstaje się, aż do ostatnich stron książki. Na kolejnych stronach obserwujemy kajmany, które buszują po okolicznych zbiornikach wodnych i w ich pobliżu, oczywiście w poszukiwaniu świeżego, ludzkiego mięsa. Właściwie na tym opiera się cała fabuła książki-krwawe polowania kajmanów, i starania policji, wojska oraz miejscowego weterynarza o ich szybkie unieszkodliwienie. Dodatkowo pisarz zaserwował nam wątek ekstremisty-ekologa Maurica, który to wątek momentami staje się dosyć groteskowy. Maurice sprawia wrażenie osobnika co najmniej chorego psychicznie i psychopaty, który świadomie wypuścił kajmany z zoo by dokonać zemsty na społeczeństwie za złe traktowanie zwierząt. Są tam też inne ,,perełki”. Maurice postanawia np. zaatakować staruszkę ponieważ nosi ona torebkę ze skóry krokodyla. Oczywiście staruszka w jego zamiarze ma być rzucona na żer kajmanom, by w ten sposób dokonać zemsty. Apogeum pomysłów tego osobnika to końcowe rozdziały, gdzie zrodził w swoim umyśle pomysł złożenia kajmanom ofiary ze swojej byłej dziewczyny….

Na pierwszy rzut oka fabuła ,,Kajmanów” wydaje się prosta do bólu, i rzeczywiście nie jest ona odkrywcza, jednak szczerze powiedziawszy spodziewałem się czegoś gorszego. Książka nie nudzi, akcja toczy się szybko i bez większych przestojów. Mamy tu bardzo dużą ilość naprawdę krwawych i drastycznych scen, dlatego wszyscy fani gore powinni być zadowoleni. Pomysłowy jest tez wątek ekologa-psychopaty, chociaż nieco podobnego osobnika kojarzę z innej książki tego samego autora, a mianowicie niezbyt udanej ,,Czarnej fedory”. Mankamentów w ,,Kajmanach” oczywiście jest sporo, ale to już tradycyjnie jak u Smitha…Bohaterowie z wyjątkiem Maurica, jego byłej dziewczyny i weterynarza są kompletnie nieprzekonujący i właściwie cały czas mamy wrażenie, że jedynym celem ich obecności na kartach książki jest być pożartym przez krokodyle. Także sam styl pisarski autora, nie jest generalnie bardzo wysokich lotów, jednak akurat w tej książce radzi sobie przyzwoicie. Cóż ,,Kajmany” nie są arcydziełem, bo i nawet do takiego miana nie pretendują, jednak wszyscy fani makabrycznych scen, krwiożerczych bestii ,szybkiej akcji ,jak i B- klasowych horrorów powinni być zadowoleni. Natomiast czytelnicy nie gustujący w takich klimatach, oraz ci wszyscy którzy lubią tylko wysokiej klasy pisarstwo i rozbudowane watki, wolno budowane napięcie mogą sobie spokojnie tą książkę darować. Także ekolodzy mogą czuć się urażeni tym jak potraktował ich Guy.N.Smith.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ szybkie tempo akcji, brak przestojów
+ dużo krwawych scen
+ kajmany
+ wątek ekologa-psychopaty

Minusy:

- specyficzny styl Guy.N.Smitha
- mało przekonywujący bohaterowie
- nie dla fanów ambitnej literatury

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -