Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:GŁÓD

Famine

GŁÓD

ocena:4
Autor:Graham Masterton
Tłumaczenie:Piotr Kuś
Wydanie oryginalne:1981
Wydanie polskie:1993
Wydawnictwo:Rebis
Ilość stron:510
Autor recenzji:Killer Clown
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:5.63
Głosów:8
Inne oceny redakcji:

Graham Masterton słynie z tego, że sięga po tematykę duchów, demonów czy też złowrogich stworów z legend. Czasami jednak wychodzi poza tego typu schematy i zaskakuje czytelnika zupełnie innym typem horroru. Takim dosyć nietypowym dziełem tego pisarza jest powieść ,,Głód”, czy dziełem udanym czy nie postaram się przybliżyć w tej recenzji.

Akcja powieści rozpoczyna się na farmie Eda Hadestego, który jest właścicielem wielkiej plantacji w Kansas. Jego pola zaczyna niszczyć w błyskawicznym tempie nikomu nieznana zaraza .Ed próbuje szukać pomocy u władz stanowych, a także u znajomego senatora. Niestety korupcja i zaniedbania prowadzą do wyciszenia i zignorowania problemu. Tymczasem zaraza rozszerza się na cały kraj, a co gorsza nieznani sprawcy doprowadzają do skażenia prawie całej przechowywanej na terenie USA żywności. Ameryka staje przed wizją głodu na niespotykaną skalę, rozpoczyna się rozkład państwa i grabieże sklepów oraz rządy uzbrojonych gangów i watah wygłodniałych ludzi, gotowych zrobić wszystko dla odrobiny żywności…

Zarys fabuły powieści wydaje się ciekawy, jednak autor podzielił ją na dwie księgi. W pierwszej księdze mamy bardzo wolno rozwijającą się akcję, która krąży wokół problemów Eda Hardestego i pokazuje brudne interesy, prowadzone przez polityków kosztem farmerów i całego społeczeństwa. Cóż, ta część powieści jest po prostu thrillerem political fiction, do tego raczej nudnawym. Z kolei księga druga, opisująca apokaliptyczną wizję Ameryki objętej plagą niewyobrażalnego głodu, jest niewątpliwie dużo ciekawsza. Jednak i tutaj prawdziwego horroru za wiele nie uświadczymy. Autor uraczył czytelnika kilkoma krwawymi opisami działalności gangów walczących o żywność i ataków wygłodniałego tłumu na supermarket, jednak nie jest tego za wiele. Dominują do końca elementy powieści sensacyjnej i thrillera political fiction. Zakończenie także nie jest zaskakujące i łatwo możemy się domyślić, kto i w jakim celu wywołał głód.

Książka Mastertona niewątpliwie miała duży potencjał, by stać się świetnym apokaliptycznym horrorem, niestety autor poszedł w innym kierunku i uraczył nas niezbyt udaną powieścią sensacyjną/thrillerem political fiction z niewielkimi tylko elementami horroru. Zmarnowanie dobrego pomysłu na horror i nudnawa pierwsza połowa powieści to nie jedyne mankamenty. Otóż książka jest reklamowana na okładce jako horror, choć w zasadzie nim nie jest. Podejrzewam, że nie jest to wina autora, lecz raczej marketingowy chwyt wydawcy, wprowadzający w błąd czytelników..

Niestety nie mogę tej książki polecić fanom grozy, gdyż spotka ich srogi zawód. Mogą ją przeczytać najwierniejsi fani Grahama Mastertona, ale i oni powinni się zastanowić, bo nie dostają w swoje ręce horroru, a niezbyt strawny mix. Postanowiłem dać jej 4 punkciki, jednak jest to raczej wynik mojej sympatii do tego autora. W zasadzie powinna dostać ich jeszcze mniej…
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ ciekawy pomysł
+ kilka krwawych i sugestywnych scen

Minusy:

- zmarnowany potencjał
- nieudane zmieszanie sensacji, horroru i thillera politycznego
- momentami dłużyzny
- grozy tutaj za wiele nie uświadczymy

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -