Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:GOBELIN Z WAMPIREM

The vampire tapestry

GOBELIN Z WAMPIREM

ocena:10
Autor:Suzy McKee-Harnas
Tłumaczenie:Janusz Ruszkowski
Wydanie oryginalne:1980
Wydanie polskie:1992
Wydawnictwo:Rebis
Ilość stron:284
Autor recenzji:Darius
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:7
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

"- Panie profesorze, czy brał pan kiedykolwiek pod uwagę taka możliwość, że legendy o wilkołakach, wampirach i smokach nie przedstawiają tworów naszej wyobraźni, naszych nocnych koszmarów, ale że są świadectwem istnienia prawdziwych, choć rzadkich, cudów ewolucji?
- Siły natury są zdolne do czynienia cudów, to prawda. Wybrała pani doskonałe określenie. Ale musimy zrozumieć, że w takim wypadku nie mówimy - dajmy na to, w przypadku wampirów - o wysysających krew upiorach, które na dodatek trzęsą się ze strachu widząc ząbek czosnku. Zastanówmy się zatem, jak natura zaprojektowałaby wampira?"

Sięgając po "Gobelin z Wampirem" spodziewałem się kolejnego horroru z oklepanym schematem, bo cóż nowego można napisać o krwiopijcach? Sądziłem, że to Annie Rice była ostatnią, która nadała wampiryzmowi nowe oblicze, bo wniosła coś "świeżego" w ową tematykę. Błąd. "Gobelin z Wampirem" zdetronizował w moich oczach "Wywiad z Wampirem". Książka Suzy McKee-Charnas to przede wszystkim wnikliwe antropologiczne studium nad drapieżnikiem stojącym na końcu łańcucha pokarmowego, tuż za człowiekiem.

"Gobelin z wampirem" składa się z pięciu części (mini powieści), każda z nich opowiada inną historię - wszystkie razem tworzą spójną całość. Elementem wiążącym jest postać doktora Weylanda - wybitnego, acz ekscentrycznego antropologa. Weyland jest także wampirem.

Wykład
Katje de Groot jest świadkiem pewnego wydarzenia. Na parkingu zasłabł młody człowiek. W tym samym momencie z budynku nieopodal wychodzi dr Weyland. Doktor trzyma przy ustach białą chusteczkę. Katje puszczając wodze wyobraźni, stwierdza, że antropolog i blady młodzieniec to wampir i jego ofiara. Kilka dni później doktor składa jej wizytę i proponuje udział w eksperymencie dotyczącym marzeń sennych. Już wkrótce Katje przekona się, że jej żartobliwa interpretacja wydarzenia na parkingu, nic a nic nie mija się z prawdą.

Stalag Manhattan
Gdy rodzice czternastoletniego Marka pokłócili się o to z kim ma spędzić wakacje, ten przeprowadza się do swego wuja Rogera. Któregoś dnia wuj oznajmia mu, że "kupił sobie wampira". Wampir jest ranny i wymaga opieki. To właśnie Mark przychodzi mu z pomocą i zajmuje się nim. Roger planuje zarobić nieco pieniędzy pokazując więźnia swym gościom. W jego domu pojawia się Alan Reese - satanista, który ma wobec wampira własne plany. Między Markiem a więzionym mężczyzną nawiązuje się nić porozumienia. Wkrótce chłopak rozpoznaje w nim zaginionego akademickiego wykładowcę - doktora Weylanda.

Gobelin z Jednorożcem
Weyland z objawami głębokiej depresji zostaje skierowany do terapeuty. Zanim wróci do pracy w zawodzie musi zostać dokładnie przebadany. Jego terapeutka Floria nie ma pojęcia z kim ma do czynienia i traktuje go jak zwykłego pacjenta. Ktoś, kto nie jest człowiekiem zostaje poddany zabiegom stosowanym przez ludzi wobec ludzi. W końcu do Florii zaczyna docierać prawda - jej pacjent jest drapieżnikiem, a jego pokarm to ludzka krew.

Muzyczne interludium
Po wydarzeniach na Wschodnim Wybrzeżu, Ed Weyland przyjeżdża do Albuquerque w Nowym Meksyku. Jako wybitny antropolog o wielkiej sławie bez trudu dostaje posadę w Wydziale Antropologii na tamtejszym Uniwersytecie. Pracownicy Wydziału starając się pomóc doktorowi w aklimatyzacji, organizują wspólny wieczór w operze Santa Fe. Przedstawienie to "Tosca". Pełna dramatycznego napięcia muzyka Pucciniego oraz brutalność niektórych scen, budzą w umyśle wampira głęboko skrywane wspomnienia.

Dr Weyland odchodzi
Albuquerque okazało się być mniejsze niż przypuszczał. Doktorowi zależało na anonimowości. Nie mógł sobie pozwolić na żaden błąd. Samobójstwo Irva - kolegi z pracy, ściąga uwagę na Weylanda. Winą za jego śmierć, obciąża go ekscentryczna i tajemnicza Dorothy, osoba która zdaje się znać prawdziwą naturę doktora. Na domiar złego Weyland ma wrażenie, że ktoś go śledzi. Staje się nerwowy i poważnie myśli o "zniknięciu" na dłużej. Szuka miejsca, w którym mógłby ułożyć się do snu.

Suzy McKee-Charnas ukazała w swojej powieści nowe oblicze wampira. Odrzuciła metafizyczną otoczkę - jego nadnaturalne pochodzenie. Posługując się zwykłą logiką i odrobiną wyobraźni, powołała do życia stworzenie będące cudem ewolucji. Człowiek uważany za najbardziej niebezpieczne zwierzę, zabijające i pożerające wszystkie inne, ustępuje miejsca w łańcuchu pokarmowym nowemu gatunkowi drapieżnika jakim jest wampir. Owe stworzenie żyje w pobliżu swego inwentarza - ludzkiego stada. Aby przetrwać musi zachowywać środki ostrożności, działać w ukryciu i unikać zbędnego ryzyka, które mogłoby przyczynić się do jego wykrycia. Tak jak niektóre ze zwierząt (np. kleszcze) posiada zdolność spowalniania metabolizmu. Potrafi zapaść w sen, który może trwać od kilkudziesięciu do kilkuset lat. Dzięki temu nie musi się obawiać o brak pożywienia. Takie rozwiązanie zapewnia mu dostęp do nieprzetrzebionej, zdrowej, jak i nieświadomej zagrożenia ludzkiej populacji. Wampir nie musi też zmieniać żerowiska, ponieważ nie przemieszcza się w przestrzeni a w czasie.
Jest pozbawiony wszelkich skrupułów, przede wszystkim musi zaspokoić głód. Stawia się ponad ludzkim prawem i jak każdy drapieżnik nie jest sentymentalny. Cechują go: jedność celu, prawidłowa ocena własnych możliwości i zdolność do okrucieństwa. Wampir wygląda jak człowiek, potrafi udawać człowieka, lecz nim nie jest.
Dr Edward Lewis Weyland jest antropologiem i jako pracownik naukowy ma dostęp do wszystkich potrzebnych mu informacji. Będąc wampirem zmuszony jest do ciągłego samokształcenia - aby przeżyć musi umieć dostosować się do rzeczywistości, którą zastał po przebudzeniu. Praca w środowisku akademickim zapewniła mu regularny i spokojny tryb życia. Usypia swa czujność, zaczyna lekceważyć swoje ofiary, myśląc o nich w kategoriach pożywienia, które słusznie mu się należy. Popełnia błąd, który okazuje się być fatalnym w skutkach. Źle ocenia swą ofiarę - tym razem to myśliwy poluje na drapieżnika. Następstwa tego wydarzenia zmuszają go do wejścia w bliskie relacje z ludźmi i zawiązania z nimi więzi emocjonalnych. Na swojej drodze spotyka osoby, o których nie potrafi już myśleć jak o swojej trzodzie, bo zasłużyły na coś więcej niż pogarda.
Autorka z drobiazgową wnikliwością opisuje proces przeobrażenia, jakiemu poddaje swojego bohatera. Bliski kontakt z ludźmi, obcowanie ze sztuką, odkrywanie własnej przeszłości - to wszystko ma wpływ na naturę drapieżnika, jakim jest dr Weyland. Czy będzie wstanie polować, gdy ofiary zamieszkają w jego pamięci? A może jednak pozostanie wiernym sobie potworem, który nie ugnie się pod ciężarem ludzkich uczuć?


Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ Antropologiczne ujęcie wampiryzmu
+ Psychologiczny portret głównego bohatera
+ intrygująca fabuła
+ wartka akcja

Minusy:

- drobiazgowość opisów

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -