Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:KATAKUMBY

The Hiss

KATAKUMBY

ocena:4
Autor:Andrew Laurance
Tłumaczenie:Włodzimierz Nowaczyk
Wydanie oryginalne:1981
Wydanie polskie:1992
Wydawnictwo:Rebis
Ilość stron:266
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:6.67
Głosów:3
Inne oceny redakcji:
Paranoid Android - 7

"Czy ty wiesz gdzie jesteś, ojcze? We własnej głowie, Juanie.. nie mogę uciec."

Śmierć jest naszym stałym towarzyszem, wciąż nam asystuje; jest nieodłączną częścią ludzkiej egzystencji, obserwuje i uczestniczy we wszystkich momentach naszego życia, gotowa w każdej chwili je zakończyć. Jest to stan, w którym tracimy kontakt ze światem zewnętrznym, wyzwoleni od materii przechodzimy w następną fazę "życia po życiu". Każdy z nas przekroczy próg oddzielający dwa światy - żywych i umarłych, co u jednych wywołuje panikę, lęk i obawę, a dla drugich jest normalnym stanem rzeczy. Jednak dla każdego śmiertelnika jest to niepojęta tajemnica, gdyż nikt z nas nie wie, co nas czeka po śmierci. Czy to koniec, czy dopiero początek?

Juan Ramirez posiadał niezwykły dar. Umiał nawiązywać kontakt psychiczny ze zmarłymi. Już w dzieciństwie zauważył, że ludzie, którzy ukazywali mu się jako zjawy wkrótce umierali. Rozkładające się, gnijące ciała, szarozielona skóra, kości i brak gałek ocznych to ostrzeżenia o nadchodzącej śmierci. Ponieważ bardzo przeżywał swoje przywidzenia rodzina postanowiła wysłać go do zakonu św. Łukasza, by tam odpowiednio się nim zaopiekowano. Lecz z czasem dowiedział się, jaki był prawdziwy powód jego obecności w klasztorze. Jeden z ojców zakonników był szpiegiem, który miał za zadanie obserwowanie potomka... diabła.

Makar Bolesław stworzył grupę, której członkowie ściągali zmarłych z powrotem na ziemię, zapładniając kobiety pogrążone w śpiączce, a Juan narodził się właśnie z kobiety bliskiej śmierci oraz posiadał nienaturalne zdolności. Był przejawem pragnień swego ojca, widział trupy osób, które jeszcze żyły i mógł rozmawiać z nimi. Został wybrany, by pomóc zmarłym. Musiał zniszczyć ich ciała, wyzwolić ich świadomość, póki nie rozpadną się w nicość. Jedynie ogień powodował całkowite oswobodzenie, uwalniał ludzkie zmysły..

"Oktawa zrodzona z układu siódemek jest zasiana w stygnącym łonie. Impuls rozchodzi się przez ogień, zanim osiągnie świadomość."

Oktawa - jako stopnie pewnej skali; Makar Bolesław był na niej, Juan był i będzie również jego syn lub córka, którzy to "wstrząsną światłem i wyciszą wibrację życia."

Książka ta z grozą nie ma niestety wiele wspólnego. Znajdziemy tu jedynie ciekawe spostrzeżenia na temat pośmiertnych rytuałów. Co czuje dusza po zejściu ze świata żywych, czy istnieje życie po życiu, oraz co najważniejsze, czym jest Bóg. Tylko spalenie zwłok ludzkich wyzwala duszę zmarłego, inaczej brnie ona w nicości skazana na czekanie. Celebrowanie tego sposobu wywoływało zawsze wiele kontrowersji. Dla ludzi wierzących ciało zmarłego ma ogromne znaczenie, wierzą oni w zmartwychwstanie i życie wieczne, przez co kremacja w ich wierzeniach jest nie do pomyślenia. Jednak wiele kultur wierzyło w siłę ognia, obrzęd palenia ciał równał się wyzwoleniu i oczyszczeniu duszy. Dziś zwyczaj ten staje się coraz bardziej powszechny, kremacja staje się normą i pospolitym sposobem na grzebanie zmarłych. Koniec czeka każdego z nas, jednak nikt tak naprawdę nie wie, co dzieje z naszą duszą po śmierci..

Trzygroszówki

Paranoid Android przyznał ocenę 7 i napisał:

"Katakumby" to pomysłowa i ciekawa powieść. Powstała z syntezy political fiction i horroru - tak więc nie należy do klasycznego schematu książek grozy. Autor ukazuje swą wizję życia po śmierci, przedstawia w bardzo prawdopodbny sposób scenariusz, który mógłby wystąpić gdyby tak się stało. Książka napisana jest w niezwykle przejrzysty i zrozumiały sposób - takie same też są postacie i opisy co zaliczyć trzeba na plus. Powieść doskonale trzyma czytelnika w napięciu, a finał jest naturalnym następstwem rozgrywających się wydarzeń. Do utworu podchodziłem obojętnie, nie znając autora - spodziewałem się czegoś kiepskiego. Zastałem bardzo mile zaskoczony i na pewno już bez obaw sięgne po inne książki Andrewa Lawrence'a.

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ poruszenie tematu życia po śmierci
+ zmusza do zastanowienia się nad bytem człowieka

Minusy:

- miejscami nużąca fabuła
- mało mrocznego klimatu

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -