Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:GOTHIQUE. OPOWIEŚĆ O WAMPIRACH

Gothique. A Vampire Novel

GOTHIQUE. OPOWIEŚĆ O WAMPIRACH

ocena:6
Autor:Kyle Marffin
Tłumaczenie:Ewa Hellińska
Wydanie oryginalne:2000
Wydanie polskie:2007
Wydawnictwo:Zysk i S-ka
Ilość stron:452
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:9
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Wampiry pojawiają się od dziesiątek lat zarówno na kartach powieści jak i innych odmian literatury wszelakiej. Dumnie paradują po ekranach telewizorów i kin, szczerzą się do nas z monitorów komputerów. A ja od lat zastanawiam się na co i po co, i kogo to kręci. Jakby nie patrzeć mamy do czynienia ze swoistą odmianą nekrofilii. I jak nie opętał mnie Dracula i nie rzucił uroku Lestat, tak też nie udało się to Gothique. Choć przyznam, że w swym opasłym dziele Kyle Marffin czarować nie przestawał.

Ekskluzywny magazyn mody „Charade Magazine” rozpoczyna kontrowersyjną kampanię reklamową związaną z nowopowstającym lokalem, którego oferta skierowana jest do subkultury gotyckiej. Wokół „Gothique” zaczynają narastać przerażające i mroczne plotki, które potęguje zgon naczelnej czasopisma – Megan Russell. Jej współpracownik, Jeff, rozpoczyna prywatne śledztwo w sprawie domniemanego samobójstwa. Wkrótce znajduje pomoc w postaci Coleen, siostry zamordowanej i emerytowanego żołnierza, Franka, który twierdzi, że miasto opanowały wampiry, a „Gothique” jest ich główną jadłodajnią.

Powieść w pierwszej chwili może zaimponować ilością postaci i wątków, z czasem jednak można się troszeczkę w tym wszystkim pogubić, szczególnie, gdy spora część bohaterów to ubrani w koronki fani gotyckiego rocka, dla których najważniejszy jest seks. Dodatkowo trudno powiedzieć coś pozytywnego na temat któregokolwiek wampira, które jawią się tutaj jako okrutne i sadystyczne istoty. Niby nic nowego ani złego, ale są jednocześnie kreowani na wykwintnych mówców i biznesmenów, a są po prostu psychopatami, gwałcicielami, dewiantami seksualnymi i bezmyślnymi mordercami. Działania ich są tak śmiałe i absurdalne, że można odnieść wrażenie iż w mieście są tylko sprzymierzeńcy wampirów i fani gotyckiego stylu bycia. Tylko Jeff notorycznie opierający się wszelkim modom i trendom nie chce zostać wampirem i podejmuje ryzykowną walkę.

Kyle Marffin napisała rasowy horror nie unikając przemocy i brutalności. Popęd seksualny okazuje się być dominującym wszelkie działania krwiopijców, dla których płeć, czy nawet rigor mortis nie stanowią przeszkody. Ostatecznie - seks i przemoc zawsze się dobrze sprzedają, a że jest to trochę nielogiczne... Cóż... Na pewno jest to pewna odmiana po błąkających się smutnych dzieciach nocy ostatnich lat. Niestety, autorka stworzyła postacie tak potężne, wpływowe i przerażające, że w pewnym momencie staje się oczywiste, że nikt ich nie pokona. Nikt, lub... I w ten sposób od połowy lektury znamy zakończenie. A epilog jeszcze pogarsza sprawę.

To nie jest zła książka. Niestety, skierowana jest do najbardziej zagorzałych fascynatów mrocznych klimatów. Autorka dużą rolę przywiązuje do ubioru bohaterów, filmów, książek, muzyki i gier RPG. Stara się poruszyć każdy aspekt kultury gotyckiej i wampirów. Nie udaje się jej jednak ukryć swoich sympatii. A ja ani gothem, ani wampirem się nie czuję i przewidywalna książka z płytkimi postaciami zawsze pozostanie dla mnie co najwyżej średniakiem.

P.s. A szósta czaszka jest za magiczną okoliczność w jakiej stała się moją własnością. Zainteresowanym jeszcze raz dziekuję.


Kup książkę Gothique - Marffin Kyle

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ solidna powieść wampiryczna

Minusy:

- pełna sztampowych rozwiazań i szablonowych postaci

- nic nowego

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -