Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:KSIĘGI KRWI VI

Clive Barker's Books of Blood volume VI

KSIĘGI KRWI VI

ocena:5
Autor:Clive Barker
Tłumaczenie:Robert P. Lipski
Wydanie oryginalne:1985
Wydanie polskie:1993
Wydawnictwo:Rebis
Ilość stron:249
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:7
Głosów:8
Inne oceny redakcji:
Paranoid Android - 4
Shadock - 6

"Zmienili jego ciało w żywą księgę, księgę krwi, której każdy skrawek skrzętnie został pokryty ich opowieściami.."

Księga krwi należy do tomiku opowiadań Clive'a Barkera wydanych przez Phantom Press, słynącą swego czasu z tanich i tandetnych horrorów. Jednak książki Barkera przełamały ten stereotyp. W tomiku tym opisane są cztery zupełnie nie powiązane ze sobą opowieści oraz postscriptum, które można uznać za mikropowieść.

Pierwsza - "Życie śmierci" - ukazuje historię Elaine, kobiety, która po przebytej operacji popadła w stan przygnębienia, we wszystkim dopatrywała się echa tego, co utraciła. Pewnego grudniowego dnia unoszące się kłęby dymu doprowadziły ja do starego, przeznaczonego do rozbiórki kościoła, w którym natrafiła na intrygującego mężczyznę nazwiskiem Kavanagh. Zafascynował ją swymi opowieściami do tego stopnia, że wkradła się do krypty owego kościoła. Zupełnie nieświadoma, nie zdawała sobie sprawy, iż to wydarzenie diametralnie odmieni jej życie. Czuła się nienasycona. Na swojej drodze wciąż spotykała Kavanagh'a, ich znajomość przerodziła się w silną więź.. Więź ta narodziła w nich żądzę - lecz przeniosła również zaraźliwy głód..

Akcja "Krwi grabieżców" ma miejsce podczas kolonizacji Ameryki Północnej, kiedy to Europejczycy starali się zagrabić ziemie należące do Indian. Jednak wysiedlenie banitów z ich ziem okazało się nie lada problemem.. A wszystko to za sprawą rzuconej klątwy. Odtąd chciwi mężczyźni stali się ofiarami "atakującego kurzu", którego działanie spowodowało nieoczekiwany zwrot akcji..

Następna powieść - "Zmierzch w cieniu Wież" skupia się wokół osoby Mirionetki, który to rozbił swą dusze na kawałki stając się potwornym monstrum. Zatracił on ludzkie odczucia i zabijał wszystkich, którzy podobnie jak on stawali się dziwnymi stworzeniami. Jakież było jego zdziwienie, gdy instynkt doprowadził go do mieszkania, w którym roiło się od podobnych niemu istot..

Bestialski mord po seansie znanego magika wywołał panikę i spowodował dziwne odczucia oraz przerażającą atmosferę wśród jego bliskich. "Ostatnia sztuczka" opiewa historię śmierci iluzjonisty, nad którego zwłokami czuwał detektyw D'Amour. W czasie jego straży mają miejsce różne nietypowe wydarzenia, miewa on dziwne przywidzenia. Dzieje się to za sprawą Butterfielda - adwokata, który za wszelką cenę stara się przechwycić zwłoki i który powołał do życia okrutną bestię. Detektyw zmuszony jest jak najszybciej pochować zwłoki, w czym oczywiście stara się mu przeszkodzić monstrum i jego stworzyciel..

"Historie są opowiadane bez przerwy. Krwawią i krwawią.." Przekonał się o tym Wyburd - mężczyzna, który połasił się na skórę pewnego chłopca, niezwykłego chłopca, licząc przy tym na spory zarobek. Wydarzenie to opisuje epilog "Przy Jeruzalem Street". McNeal - chłopiec drwiący ze świata zmarłych sprawił, iż zmienili oni jego ciało w żywą księgę - cała jego skóra pokryta była drobnymi literami tworzącymi wyznania zmarłych - by już nigdy z nich nie szydził. Gdy Wyburd stał się posiadaczem cennej zdobyczy na własnej skórze doświadczył moc owej korzyści. Stała się ona źródłem cierpienia mężczyzny brodzącego we krwi zmarłych, do których dotarł i razem z nimi przemierzał ich drogi..

Książka posiada wciągającą fabułę, przez co czyta się ją jednym tchem, lecz bywają momenty przez które ciężko przebrnąć. Autor dosadnie oddaje nastrój i realia świata, poprzez dokładność opisu i niespodziewane zwroty akcji.

Choć poziom "Ksiąg krwi" wydaje się być nierówny to zachęcam do podróży po porywającym świecie Barkera.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ nieoczekiwane zwroty akcji
+ dokładność opisów
+ ciekawe kreacje bohaterów

Minusy:

- za mało horroru
- miejscami nużąca
- brak napięcia
- nierówność

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -