Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:KINO SZOKU PRZYSZŁOŚCI

KINO SZOKU PRZYSZŁOŚCI

KINO SZOKU PRZYSZŁOŚCI

ocena:7
Autor:Janusz Skwara
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:1981
Wydawnictwo:Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
Ilość stron:212
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Książek poświęconych gatunkowi grozy i wydanych w Polsce jest jak na lekarstwo. Miłośnicy filmów z dreszczykiem sięgają zwykle po powszechnie dostępne tytuły, które jednak w żaden sposób nie wyczerpują tematu. Ciekawą alternatywą może być zapoznanie się z nieco starszymi i zapomnianymi pracami. Jedną z nich jest właśnie „Kino szoku przyszłości” Janusza Skwary, które powstało na fali socjologicznych rozważań Alvina Tofflera.

Zainspirowany lekturą słynnego socjologa, Alvina Tofflera i jego „Szoku przyszłości”, Janusz Skwara bierze pod lupę kino lęków, zwłaszcza lat 70-tych. Tym mianem określa bowiem nie tylko filmy grozy, ale również science-fiction oraz katastroficzne – ówcześnie bardzo popularne.

Jego zdaniem, cechą wspólną wspomnianych gatunków jest nie tylko wzbudzenie w odbiorcy poczucia przerażenia, szoku i pewnej niemocy, ale także, a może wręcz przede wszystkim – oddanie ducha społeczeństw. Odbywa się to zarówno na poziomie jednostkowym, jak i zbiorowym. Lęk ten jest pochodną szybkości zmian, zachodzących w nowoczesnych społeczeństwach. Wiąże się bezpośrednio z przemianami obyczajowymi, skokiem cywilizacyjnym i samym funkcjonowaniem jednostki w „nowym świecie”. Towarzyszy im tytułowy szok przyszłości, rodzaj psychologicznego wstrząsu.

Jak się to ma do filmów? Otóż zdaniem Janusza Skwary oraz kilku innych znawców gatunku, kino, szczególnie grozy, jest doskonałym miernikiem lęków społecznych. Stąd też pojawienie się mniej więcej w jednym czasie filmów w rodzaju „Szczęk”, „Omena”, „Egzorcysty”, „Płonącego Wieżowca”, „Tragedii Posejdona”, czy „Audrey Rose”. Żeby nie być gołosłownym, autor książki odwołuje się do konkretnych zdarzeń w historii, które nakładając się na siebie, wstrząsnęły świadomością milionów Amerykanów. Przywołuje w tym miejscu aferę Watergate, wojnę w Wietnamie, czy wyścig zbrojeń.

„Zło jest wynikiem deprawacji stosunków międzyludzkich, samolubności i zbyt wielkiej pewności siebie. Usypiając swój rozum, człowiek rodzi demony, które niosą spustoszenie i śmierć. U podstaw zagłady leży ułomność ludzkiej natury” – pisze na kartach swojej książki Skwara. Autor wyciąga wniosek, że to wcale nie postęp, siły mistyczne, ale człowiek – jako istota obdarzona wolną wolą i rozumem - rodzi zło.

Skwara podchodzi w swojej pracy analitycznie do omawianych filmów. Po niektórych tytułach zaledwie się prześlizguje, przy innych zatrzymuje się nieco dłużej. Co ciekawe, autor potrafi przywołać takie zapomniane perełki, jak „Holocaust 2000”, czy „Audrey Rose”. Myślę, że lektura „Kina szoku przyszłości” pomoże odkryć kilka interesujących tytułów nawet tym, którzy myślą, że widzieli już wszystko.

Uczciwie muszę też skierować parę słów przestrogi dla tych, którzy sądzą, że omawiana książka poświęcona jest stricte gatunkowi grozy. Otóż tak nie jest. Horror jest tu częścią, ale jakże znaczącą, większej układanki spod znaku kina lęków. Bo umówmy się, że kino grozy nie ma monopolu na wzbudzanie w odbiorcy niepokoju…

„Kino szoku przyszłości” może być ciekawym uzupełnieniem takich pozycji, jak „Kino lęków”, czy „The Monster Show”. Autor bowiem patrzy na kino gatunków przez pryzmat socjologii i przemian społeczno-kulturowych. Jedyny zarzut wobec książki Skwary można wysnuć taki, że mógł więcej miejsca poświęcić jednemu konkretnemu gatunkowi. Zdaję bowiem sobie sprawę, że znajdą się i tacy, którym nie spodoba się poruszanie się na pewnym poziomie ogólności, jaki oferuje „Kino szoku przyszłości”.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ wciągająca
+ może być ciekawym uzupełnieniem biblioteczki grozy
+ przypomina kilka zapomnianych dzieł filmowych

Minusy:

- niektórym nie spodoba się pobieżne potraktowanie tematu
- nie jest to pozycja stricte poświęcona gatunkowi grozy

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -