Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:KANDYDAT Z PIEKŁA

The Hell Candidate

KANDYDAT Z PIEKŁA

ocena:7
Autor:Graham Masterton
Tłumaczenie:Piotr Kuś
Wydanie oryginalne:1981
Wydanie polskie:2011
Wydawnictwo:Replika
Ilość stron:497
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Graham Masterton jest w Polsce jednym z najpopularniejszych autorów horrorów, a sławę tę zawdzięcza nie tylko polskim korzeniom swojej żony, ale przede wszystkim znakomitym, lecz nierzadko kontrowersyjnym horrorom wydawanym w latach 80-tych i 90-tych. Wydarzeniem jest więc wydanie przez Replikę powieści „Kandydat z Piekła” oryginalnie opublikowanej w roku 1980-tym, a więc w okresie najbardziej dla autora kreatywnym.

Bohaterem powieści jest Jack Russo, młody mężczyzna przewodzący kampanii wyborczej Huntera Peale’a. Ten spokojny i zachowawczy polityk nie ma szans na zwycięstwo, jego poglądy i osobowość imponują jednak Russo, który traktuje pracodawcę jak swego przyjaciela. Wszystko zmienia się pewnej nocy w miasteczku Sherman, gdzie komitet wyborczy zatrzymuje się w starym, kolonialnym domu Allen’s Corners. W nocy Russo widzi dziwne zjawiska, słyszy podejrzane odgłosy. Na drugi dzień Hunter Peale okazuje się być zupełnie innym człowiekiem. Jego poglądy i zachowania stają się agresywne, w przemówieniach nie przebiera w słowach, doprowadza do masowych halucynacji, drapieżnie eliminuje przeciwników politycznych i stopniowo zdobywa coraz większe poparcie. Wszystko wskazuje na to, że opętał go diabeł.

Od samego początku utworu wiemy, że Peale zostanie prezydentem. Russo wspomina historię swej pracy dla niego informując nas na samym początku o wyniku wyborów. Nie ten wynik jest bowiem istotny, tylko kampania, okrucieństwo i mocna erotyka. Mniej więcej w tej kolejności, Masterton tym razem próbuje przekazać nam nieco więcej niż zwykle. Informuje nas o tym w specjalnie napisanej do tego wydanie przedmowie, tłumacząc także w jaki sposób wpadł na pomysł tej powieści, a także dlaczego nie zajmuje się polityką. Z rozważań nad tym, że politycy to kłamcy, toczeni przez robaki arogancji i samouwielbienia zrodziła się powieść o Szatanie opętującym kandydata na prezydenta.

Utwór świetnie wpisuje się w konwencję dawnych książek Mastertona, gdzie lawirował on często na granicy geniuszu, kiczu i nierzadko nonsensu. Nie ukrywajmy, że obok znakomitych „Tengu” czy „Manitou” trafiały mu się wówczas również utwory delikatnie mówiąc słabe, lub po prostu kuriozalne „Dżin” czy „Sfinks”. „Kandydat z piekła” początkowo wydany pod pseudonimem Thomas Luke, zawiera właśnie po trochu wszystkiego. Jest więc misternie budowana groza i suspens, nie brak obowiązkowych u Mastertona scen erotycznych, czy wręcz pornograficznych; autor nie szczędzi nam również scen krwawych i brutalnych. Wszystko to zaś opisuje w sposób bardzo sugestywny, piętnując naszą pamięć. Treść utworu również przykuwa uwagę, polityczne zawiłości są prezentowane w sposób jasny, niemniej widać, że Masterton nie jest w tej materii laikiem. Akcja nabiera tempa niemal od początku i od początku przykuwa naszą uwagę aż do dramatycznego finału. Wyobraźcie sobie „Omen” i „Egzorcystę”, podlejcie politycznym sosem i doprawcie brutalnością i seksualnością typową dla Mastertona, a otrzymacie „Kandydata z piekła”. Teoretycznie książka znakomita, prawda?
Nieprawda. Musi być też nutka goryczy. Zacznijmy od akcji, która istotnie zawiązuje się szybko, ale czy nie nazbyt gwałtownie? Wpływa to na logiczne nieścisłości, które mogą stać się irytujące. Dlaczego, na samym początku (później wiadomo, że są zastraszeni), bohaterowie nie reagują na dziwne i brutalne (szczególnie wobec żony) zachowania kandydata? Dlaczego Peal od razu tak gwałtownie prezentuje swoje prawdziwe oblicze i niezwykłe umiejętności? Dlaczego w każdej powieści pisanej w pierwszej osobie Masterton „zsyła” bohaterowi cycatą towarzyszkę wskakującą chętnie do łóżka? Czemu nikomu nie wydaje się dziwne, że nosi na szyi otrzymane od Huntera Peala marmurowe fallusy? Pytania te oczywiście można mnożyć, jak również rozebrać poszczególne fragmenty na czynniki pierwsze i zacząć się zastanawiać nad niekonsekwencją, nielogicznością czy absurdalnością niektórych zachowań i wydarzeń. Tylko czy jest to konieczne? Czy sięgnęlibyśmy po powieść Mastertona, gdybyśmy się tego nie spodziewali?

„Kandydat z piekła” to mocny i drastyczny horror, przerażający również politycznym tłem. Ma on wady typowe dla wczesnej twórczości autora, nie przeszkadzają one jednak w żaden sposób w odbiorze intrygującej historii. Dzięki Replice możemy zobaczyć jak ponad 30 lat temu tworzył Masterton. Dodajcie do tego jak zwykle świetne wydanie i okładkę autorstwa Wojciecha Pawlika i odpowiedzcie - czy nie chcecie mieć tej książki na półce?

Kup książkę Kandydat z piekła – Graham Masterton
Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ polityczny wątek
+ Masterton w klasycznym wydaniu

Minusy:

-widać jednak, że jest to jedna z pierwszych książek autora
-wiele scen może się okazać zbyt drastycznych dla przeciętnego czytelnika
-momentami kuleje logika

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -