Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:GĘBA W NIEBIE

GĘBA W NIEBIE

GĘBA W NIEBIE

ocena:7
Autor:Dawid Kain
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2010
Wydawnictwo:Nisza
Ilość stron:166
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Dawida Kaina przedstawiać nikomu nie trzeba. Wraz z Kazimierzem Kyrczem Jr jest jednym z pionierów współczesnej polskiej literatury grozy. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to groza nieskazitelnie czysta, cechuje ją bowiem czarny humor, groteska, satyra i pastisz. Twórczość taka nie każdemu przypadnie do gustu, Kain bowiem za wzorce stawia sobie tak wymagających autorów jak Williama Sewarda Burroughsa czy Kurta Vonneguta Juniora. Literatura niszowa powiecie? Pewnie dlatego też druga samodzielna powieść autora ukazała się dzięki wydawnictwu Nisza.

Głównym bohaterem powieści jest Filip Kamiński, król polskich dewocjonaliów. Opierając się na genialnym pomyśle Jana Ziemiańskiego, rzadko trzeźwiejącego, nieudolnego pisarza, tworzy serię zabawek imitujących postacie z Nowego i Starego Testamentu zyskując ogromne bogactwo i sławę. Mimo to, wciąż stara się zdobyć jeszcze większą fortunę i uznanie. Szansa na to trafia się, gdy gubiąc się nocą w Krakowie poznaje Śmieciarza, uważającego się za proroka nowej religii. Kamiński przy wsparciu Ziemiańskiego postanawia nagłośnić sprawę i zyskać niewyobrażalny rozgłos. Nie wie, jak bliski jest spełnienia swoich planów.

Kto zapoznał się z wcześniejszymi utworami krakowskiego pisarza, nie będzie szczególnie zaskoczony, pozostałych należy uprzedzić, że w tej książce nie ma litości. Ale nie chodzi tu o brutalność czy ekstremę, bo choć Kain nie stroni przed mordowaniem, często drastycznym swoich bohaterów, to jednak czyni to raczej od niechcenia, jakby przypadkiem, sama śmierć nie jest celem samym w sobie. Autor nie zna litości dla psychiki czytelnika zarzucając go dziesiątkami nawiązań, powiązań i rozwiązań znanych z literatury, filmu i życia codziennego. Nie szczędząc rynsztokowego języka rzuca nas w misz-masz popkulturowy, gdzie w niedalekiej przyszłości odkrywamy nowy, wspaniały świat, gdzie wszystko jest na sprzedaż, od modnych operacji plastycznych, przez religię, na orgazmie kończąc. Jak to bywa w tego typu (anty)utopiach, nie wszystko jest tak piękne jak zdawać by się mogło, a Kain nie patyczkuje się, obrażając i atakując niemal wszystko i wszystkich, poprzez społeczeństwo, wydawców, czytelników i religie zinstytucjonalizowane. Wszystkiemu zaś przeciwstawiony jest ów prorok, który przynosi nadzieję, ale także koszmar i okropieństwo, bowiem dla tego świata nie ma już nadziei.

„Gęba w niebie” to utwór z gatunku bardzo ostrej groteski nasyconej horrorem i fantastyką. I nie ukrywajmy, w rękach innego pisarza mógłby stać się grafomańskim bełkotem. Kain jednak znakomicie lawiruje pomiędzy strumieniami myśli, świetnie kontrolując, zdawać by się mogło, całkowicie popuszczone wodze fantazji. Z pozornego chaosu fabularnego przeziera ocierający się o geniusz erudyta i obserwator.

Na koniec jednak odrobina narzekań. Literatura tego typu nie ma szans na zdobycie szerszego poklasku, tym większe uznanie dla autora, który konsekwentnie kroczy wytyczoną sobie ścieżką. Nie mogę się jednak wyzbyć wrażenia, że momentami, szczególnie zahaczającymi o temat Kościoła Katolickiego, pisarz trochę wyhamowuje, kąsa, szarpie, ale nie ma odwagi przypuścić frontalnego ataku. Może to tylko moje błędne odczucie, niemniej, widać, że autora stać na dużo więcej. I tego będę wymagał od następnej książki.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ w zasadzie wszystko, od pomysłu po wykonanie

Minusy:

- groza jest tu tylko marginalnym elementem
- literatura dla wymagającego, ale i specyficznego czytelnika
- momentami odrobinę zachowawcza

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -