Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:KUSZENIE

OF LOVE AND EVIL

KUSZENIE

ocena:5
Autor:Anne Rice
Tłumaczenie:Grażyna Smosna
Wydanie oryginalne:2010
Wydanie polskie:2011
Wydawnictwo:Otwarte
Ilość stron:232
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Wraz z nowo rozpoczętym cyklem „Pieśni Serafina” Anna Rice niewątpliwie zabiła ćwieka swoim najwierniejszym fanom. Nie chodzi bowiem o to, że miejsce wampirów zajął prowadzony przez anioły były płatny zabójca. Problem stanowi nawrócenie się autorki na wiarę katolicką, czemu daje wyraz nie tylko przesłaniem i fabułą, ale niemal każdym zdaniem. Drugi tom, zatytułowany „Kuszenie” kontynuuje nową drogę pisarki. Dla jednych będzie to zbawienie, dla innych przekleństwo. Dosłownie.

Tym razem Toby O'Dare zostaje wysłany przez swego opiekuna, anioła Malachiasza do XV-sto wiecznego Rzymu. Ponownie musi ocalić od śmierci Żyda, Vitalego, oskarżonego o trucicielstwo i kontakty z duchami. Co gorsza, na drodze byłego zabójcy pojawiają się demony starające się skusić bohatera na porzucenie drogi aniołów. Sam Toby zaś marzy by od nowa ułożyć sobie życie z odnalezioną ukochaną i synem.

Wprawdzie po „Pokucie” wiedziałem czego się spodziewać, jednak wątek odnalezionej dawnej miłości i owocu tego związku, który wstrząsnął sercem O'Dare'go, wstrząsnął i mną. Ale nie w sposób pozytywny. Rozwiązanie bardziej pasujące do średniej klasy romansów niż autorki „Kronik wampirów” postarałem się jednak je przetrzymać, cierpliwie bowiem czekałem na związanie akcji. A trzeba przyznać, że wspomniany wątek „rodzinny” ciągnie się zaskakująco długo, całkiem zresztą niepotrzebnie. Tym bardziej, że wątek kryminalny został z kolei potraktowany nieco po macoszemu. Nie dość, że rozwiązanie następuje dość szybko, mamy je zresztą niemal od początku na tacy, to jeszcze odniosłem wrażenie, że autorka śpieszy się by jak najszybciej rozstrzygnąć sprawę. A szkoda, bowiem sam pomysł okazuje się tutaj ciekawszy niż w poprzednim tomie, bardzo intrygująco wypada również wątek ducha nawiedzającego posiadłość, w której przebywa Toby. Niestety, autorka spycha ten epizod na dalszy plan, czyniąc z niego niejako nieistotne tło dla głównego przesłania utworu.

A przesłanie to jest oczywiście powiązane z motywem przebaczenia. Toby wszak musi odkupić swoje winy, by móc żyć szczęśliwie, musi też uzyskać przebaczenie przede wszystkim u samego siebie. By to nastąpiło, musimy najpierw przeczytać całe strony patetycznych rozważań eschatologicznych jakimi raczy nas główny bohater, względnie zapoznać się z nadętymi rozmowami jakie prowadzi ze swym serafinem Malachiaszem i Shmaryą, swym aniołem stróżem. Nawet wątek demona, czyli kuszącego go Ankanoca, trąci szkółką biblijną niż prawdziwym nakłanianiem do grzechu. Szkoda, że właśnie sfera religijna przesłania całą treść, bije z niej bowiem patos, którego wcześniej w twórczości autorki nie było. Tym samym utwór staje się czasem autoparodią samej Rice.

Oczywiście, nie mogę odmówić rzetelnego warsztatu i ciekawych pomysłów. Tutaj też jednak widać niepotrzebny pośpiech, bo choć autorka opisuje zabytki ówczesnego Rzymu (i dziękuje za to Wikipedii), to o jakiejkolwiek stylizacji możemy zapomnieć. To wciąż dobrze napisana książka, z intrygującymi postaciami. Nie powiem, ciekaw byłem zakończenia i bez bólu dotrwałem do końca. Niemniej, żal straconego pomysłu (do intrygi Rice wykorzystała historyczne zdarzenie), żal potencjału, który został przykryty całunem religijnych kazań i rozważań. Finał wprawdzie znów zaskakuje, niemniej drugi raz ciężko się nabrać i uwierzyć, że w kolejnym tomie spotkają nas inne emocje od uniesień religijnych. Pisarki oczywiście. Dobra pozycja dla uduchowionych niewiast i zagubionych owieczek, miłośnicy grozy czy choćby suspensu niech omijają szerokim łukiem.

Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ intryga oparta na historycznym zdarzeniu
+ akcja w Rzymie epoki renesansu
+ wydanie
+ finał utworu

Minusy:

- ekstaza religijna zamiast choćby namiastki grozy
- patos na poziomie szkółki kościelnej
- nierówne proporcje akcji i pogadanek eschatologicznych

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -