Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:KOSZMARY I FANTAZJE. LISTY I ESEJE

Kosz­mary i fan­ta­zje. Listy i eseje

KOSZMARY I FANTAZJE. LISTY I ESEJE

ocena:9
Autor:Howard P. Lovecraft
Tłumaczenie:Mateusz Kopacz
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2013
Wydawnictwo:Sine Qua Non
Ilość stron:384
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:


Postać H.P. Lovecrafta od blisko stu lat intryguje miłośników literatury z dreszczykiem. Fascynacja ta ma źródło nie tylko w samej twórczości autora, lecz „samotnik z Providence” urzeka również swoją osobowością, wszechstronnością, skłonnością do perorowania i snucia długich dysput na tematy niekoniecznie związane z weird fiction. Jeśli zatem znacie Lovecrafta jako pisarza, czas najwyższy, aby odkryć w nim człowieka i myśliciela.

W ostatnim czasie można zaobserwować wzmożone zainteresowanie weird fiction, w tym również samym H.P. Lovecraftem. Wystarczy przywołać monumentalną biografię „samotnika z Providence” autorstwa jego najsłynniejszy badacza, S.T. Joshiego, która nie tak dawno ukazała się w naszym kraju, świetne wydanie „Zgrozy w Dunwich i innych przerażających opowieści”, czy ostatnie poczynania wydawnictwa Agharta. „Koszmary i fantazje” doskonale wpisują się w ten trend, pozwalając na nowo zdefiniować wyobrażenie o „samotniku z Providence”.

Publikacja ta jest zbiorem listów, esejów oraz próbek prozatorskich ojca weird wiction. Co ciekawe, dla wielu miłośników Lovecrafta, jego korespondencja ma o wiele większą wartość niż same opowiadania. Sam S.T. Joshi na kartach książki snuje przypuszczenia, że ów osobiste dziedzictwo Lovecrafta z dużą dozą prawdopodobieństwa zostanie uznane za jego największe osiągnięcie. Biorąc pod uwagę ilość listów, które stworzył pisarz, sąd ten ma poważne podstawy. Lovecraft pisał bowiem w iście stachanowskim tempie, kreśląc dziennie od pięciu do piętnastu listów, pracując i jednocześnie znajdując czas na czytanie. W swych esejach i korespondencji, „samotnik z Providence” pokazuje twarz myśliciela i obywatela, podejmując tematy społeczne, polityczne, naukowe oraz oczywiście literackie. Nie stroni przy tym od rad dla początkujących pisarzy, chętnie wchodzi w polemiki i podejmuje intelektualne dysputy. Zza kart „Koszmarów i fantazji” wyłania się także wizerunek Lovecrafta-estety, potrafiącego zachwycić się pięknem krajobrazu, detalami architektury, czy rzeczami na pozór zupełnie nieistotnymi. Jego refleksyjność i zdolność do namysłu nad codziennością są wręcz niezwykłe. Niesamowity jest również krąg korespondentów ojca weird fiction. Mimo łatki samotnika, utrzymywał on relacje z dużą grupą przyjaciół i znajomych, chętnie zrzeszając się przy tym w różnorakich organizacjach. Aby czytelnik lepiej mógł się odnaleźć w tych miriadach nazwisk, na końcu książki zamieszczono spis znajomych Lovecrafta, który jest swoistym drogowskazem.

„Koszmary i fantazje” to tylko kolejne potwierdzenie tego, jak bardzo złożoną i wyjątkową osobą był H.P. Lovecraft. I gdy wydawać by się mogło, że wiemy już o nim niemal wszystko, po lekturze wspomnianego zbioru okazuje się, że zagłębianie się w świat „samotnika z Providence” to jak zaglądanie w czeluść studni, której nie widać dna. Jestem przy tym przekonany, że Lovecraft, mimo że już nie stąpa po ziemskim padole, jeszcze nie raz zaskoczy swoją osobą.

Równocześnie, trudno oceniać „Koszmary i fantazje” w kategoriach literackich, bo to rzecz zupełnie bezcenna, fanowska, a przy tym ogromnie ważna i bezprecedensowa w naszym kraju. Dlatego już teraz warto zwrócić uwagę na limitowane wydanie wydawnictwa SQN, które odwaliło kawał dobrej roboty przy tej pozycji. Twarda, ilustrowana oprawa z lakierowanymi motywami, dodatkowe ilustracje wewnątrz książki to prawdziwy skarb dla wszystkich miłośników weird fiction i prozy Lovecrafta. Słowem, znakomita książka, która idzie w parze ze znakomitym wydaniem.
Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ świetne wydanie
+ nowe spojrzenie na Lovecrafta jako człowieka i myśliciela
+ tłumaczenie
+ mnóstwo ciekawostek

Minusy:

- brak

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -