Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:GOREFIKACJE. ANTOLOGIA GORE

GOREFIKACJE. ANTOLOGIA GORE

GOREFIKACJE. ANTOLOGIA GORE

ocena:9
Autor: Antologia
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2013
Wydawnictwo:Wydaje.pl
Ilość stron:192
Autor recenzji:garboski
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

„Alvaro miał w dupie jej historie i problemy. Gdy wyszła do ubikacji, wrzucił do kufla tabletkę˛ gwałtu, po czym zawiózł półprzytomną niewiastę do siebie i użył sobie na całego. Wspomnienia tamtej nocy ożyły w jego umyśle feerią barw. Najpierw rozebrał dziewczynę˛ zębami. Miała jędrne sterczące cycusie, do których dobrał się w pierwszej kolejności. Doił sutki jak cielak, pijący mleko z krowich wymion, aż spuchły i zrobiły się fioletowe. Następnie podwiesił swoją ofiarę na grubym, konopnym sznurze i schlastał po plecach kablem od mikrofalówki. Z błogim wyrazem twarzy spijał wyciekające z ran strużki krwi, a kiedy skończył dobrał się do kakaowego oka. Jednak odbyt był za ciasny na jego prącie, przez co musiał naciąć zwieracze żyletką. Kiedy już wsadził fiuta okazało się, że stolec nie pozwala na dogłębną penetrację. Naparł kilka razy, ale bezskutecznie. Widocznie dziewczyna cierpiała na zatwardzenie…”

/fragment opowiadania K.Mitki „Aż po grób, a nawet dalej”/

W Polsce horror typu gore nie jest popularnym gatunkiem. Długo polscy czytelnicy musieli czekać na książkę, która w pełni mogłaby zaspokoić ich makabryczne zapędy. Do tej pory trzeba było sięgać po zagranicznych autorów. Piszę „do tej pory” ponieważ oto w ręce miłośników literatury grozy, a w zasadzie w ich komputery i e-book readery, zostały oddane „Gorefikacje”. Wyświechtane i niemodne już powiedzenie „ostra jazda bez trzymanki” zmartwychwstało i nabrało nowego, mocniejszego znaczenia. Trzeba przyznać, że autorzy stanęli na wysokości zadania. Wspólnymi siłami stworzyli odrażającą, obrzydliwą, brudną, ociekającą krwią, posoką i innymi płynami ustrojowymi antologię opowiadań.

Tutaj nie ma miejsca na przymrużenie oka, czy jakąkolwiek cenzurę. Nie ma ograniczeń, ani kulturowych, ani formalnych, ani w ogóle żadnych. Czytelnik przez 192 strony książki zmaga się z przerażającym naporem grozy, popędzanym nieludzką dawką przemocy przekraczającą granicę dobrego smaku. Wespół z bohaterami przeżywa katusze tortur, gwałtów, cygańskich klątw. Bierze udział w krwawych porachunkach mafii, spożywa „święte mięso” i otwiera „jajko niespodziankę”. A wszystko to w kontekście brutalnego, naprawdę brutalnego, rozlewu hektolitrów krwi i posoki.

Szesnaście tekstów, z których składają się „Gorefikacje”, szokuje i zmuszaja do swoistej refleksji nad pojęciem szeroko rozumianego humanizmu. Człowiek jest w stanie przyjąć sporą dawkę przemocy, ale „kielich goryczy” w końcu musi zostać przelany. I tak też się dzieje w przypadku tej pierwszej polskiej antologii gore. Lektura książki wstrząsa. „Mury Jerycha” legają w gruzach jak domek z kart. Wszelkie tabu zostaje przełamane. Kto tego nie lubi nawet niech nie myśli o sięganiu po tę antologię. Są różne rodzaje horroru. Tutaj mamy do czynienia z wydaniem ekstremalnym i to w wersji hard. Jedynym czynnikiem negatywnym jest pewnego rodzaju monotematyczność. Większość opowiadań to historie gwałtów i morderstw poprzedzonych okrutnymi torturami. Na dłuższą metę może to nużyć. Jednak prawdziwy fan gore o tym nie myśli – w końcu chodzi tu przecież o brutalne katharsis.

„Gorefikacje” to potężna dawka wszelkiego rodzaju emocji. Książka tętni mocną i niczym nie ograniczoną potęgą horroru ekstremalnego. Warstwa lingwistyczna tekstów również trzyma poziom hard. Język jest równie brutalny i krwiście dosadny niczym same opowiadania. Autorzy wiedzieli na co się porywają i jaki cel mają osiągnąć. Po raz kolejny „Pan Prezes” może dostać meldunek o wykonanym zadaniu.
Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ książka mocniejsza niż kawa zaparzona z całej paczki,
+ szokujące pomysły,
+ skłania do refleksji,
+ dostępna za darmo,
+ gore, gore, gore!

Minusy:

- monotematyczność,
- z pewnością zbyt brutalna dla tradycjonalistów

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -