Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:APOKALIPSA: OCZY ZAGŁADY

APOCALYPSE: THE EYES OF DOOM

APOKALIPSA: OCZY ZAGŁADY

ocena:6
Autor:Juan Gimenez Roberto Pra Dal
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:1994
Wydanie polskie:0
Wydawnictwo:Heavy Metal Magazine
Ilość stron:54
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Co powiecie na komiks, którego historia mogłaby posłużyć za scenariusz do klasycznej filmowej fabuły klasy B? Ktoś mógłby napomknąć, iż po co w coś takiego się zagłębiać, jeśli tego typu publikacji na świecie powstaje całe mnóstwo. Niby tak, ale jeśli dodam, iż autorem scenariusza jest Roberto Pra Dal - ceniony twórca komiksów historycznych, zaś oprawą graficzną zajął się Juan Gimenez – znany ze współpracy z Alejandro Jodorowskym przy „Kaście Metabaronów”, to taka rekomendacja może zainteresować niejednego fana komiksu.

Podczas jednej z operacji militarnych w Wietnamie, amerykański żołnierz, Dan Curry, jest świadkiem niezwykłych wydarzeń. Wiele lat później podczas poszukiwań materiałów do nowej książki, Dan, już w roli bardzo poczytnego pisarza, postanawia zainteresować się mordami, które przywołują wspomnienia z pamiętnej misji przeciwko Wietkongowi.

Po lekturze „Apokalipsy” miałem mieszane odczucia – z jednej strony bez reszty pochłonęła mnie oprawa graficzna komiksu, z drugiej zaś, kiedy wgłębiłem się w historię, ta momentalnie skończyła się, pozostawiając ledwo co uruchomioną wyobraźnię niezaspokojoną. Od samego początku akcja dość żwawo mknie do przodu. Ze skąpanego w ogniu Wietnamu przenosimy się do Los Angeles, bo tu wybuchają głowy azjatyckich mafiosów, o czym z frenetycznym przejęciem informuje reporterka jednej z miejscowych telewizji. Bohater, by dowiedzieć się o zgonach, zagłębia się w dzielnicę palarni opium, co rzecz jasna kończy się potężnym tripem. Wreszcie dowiadujemy się o wojnie gangów w Mieście Aniołów wywołanym przez nowego, bardzo agresywnego „gracza” na przestępczym rynku. Wszystko to jest podane dynamicznie, bez wnikania w szczegóły, zagłębiania się motywacje bohaterów, psychologizowania czy budowania różnorakich kontekstów. Czyta się to wszystko jak tanią powiastkę sensacyjną, coś w rodzaju literatury wagonowej, której zadaniem się zabicie czasu mieszanka wartkiej akcji, makabry i erotyki. I może rzecz nie byłaby godna więcej niż przelotnej uwagi, gdyby nie świetna warstwa graficzna.

Rysunki autorstwa Gimeneza wręcz porywają sposobem kadrowania i drobiazgowością w kreowaniu komiksowego świata. Argentyńskiemu artyście udaje się stworzyć przykuwający uwagę świat za pomocą dokładnego rozrysowania drugiego planu i tła, ale też, dzięki umiejscowieniu w wielu grafikach postaci ludzkiej w ich centrum, doskonale radzi sobie z przekazaniem uczuć i emocji, co czyni fabułę jeszcze bardziej ekscytującą. Niezwykła plastyczność komiksowej rzeczywistości doskonale koresponduje z popkulturowym wizerunkiem świata, w którym osadzona jest akcja „Apokalipsy”. Dzięki temu choćby polski czytelnik, który może nigdy nie był w wietnamskiej dżungli, ani na ulicach Los Angeles, ale za to widział niejeden film osadzony w takich sceneriach, doskonale będzie się czuł w komiksowych przestrzeniach. A one wręcz zachwycają odwzorowaniem detali nie tylko jeśli chodzi o plenery, ale też o wnętrza z rekwizytami i gadżetami charakterystycznymi dla czasu, w którym rozgrywa się akcja.

Kto najlepiej będzie się bawił podczas lektury „Apokalipsy”? Przede wszystkim wielbiciele wszelakiej maści pulpowych tekstów kultury tworzonych z pełną świadomością tego, co się pisze i dla kogo. Ci niedostatki scenariuszowe, uproszczenia, schematyzm i brak wielowymiarowych protagonistów zrekompensują sobie dynamiczną akcją i satysfakcją obcowania z nietuzinkowymi grafikami.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ wspaniałe grafiki
+ od pierwszych do ostatnich stron coś się dzieje

Minusy:

- prosta fabułka, być może zbyt prosta i oczywista nawet dla tych, którzy cenią sobie „pulp fiction”

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -