Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:KSIĘGA KRWI I

Books Of Blood I

KSIĘGA KRWI I

ocena:9
Autor:Clive Barker
Tłumaczenie:Robert Mroziński
Wydanie oryginalne:1985
Wydanie polskie:1991
Wydawnictwo:Phantom Press
Ilość stron:188
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:7.82
Głosów:44
Inne oceny redakcji:
Shadock - 10

"Każdy z nas jest krwawą księgą. Gdziekolwiek się nas otworzy, jesteśmy czerwoni"
"Księgi Krwi" należą już do klasycznych powieści Clive`a Barkera. Autor ten uważany jest za najbardziej niekonwencjonalnego twórcę horrorów. Sam mistrz grozy Stephen King wypowiedział słowa, iż Barker jest "nadzieją i przyszłością gatunku horroru", a nagrody "The Brithish Fantasty Award" i "World Fantasy Award For Best Short Fiction" mówią same za siebie.
Seria "Ksiąg Krwi" jest wyborem najlepszych opowiadań autora, które osiągnęły miano wybitnych i zyskały ogromny rozgłos. Każdy z tomów składa się z paru opowiadań, które dobitnie wpływają na naszą wyobraźnię..
We wstępie napisanym przez Ramseya Campbella możemy odnaleźć parę cytatów z opowiadań Barkera oraz opis, a raczej przestrogę tego, co może się z nami stać po ich przeczytaniu.

Pierwsze opowiadanie "Krwawa księga" jest wprowadzeniem do historii zapisanych w Księgach, które są planem naszej wędrówki w nieznane. Również umarli mają swe drogi. Przemieszczają się w swym świecie zmarłych dusz. Ich kroki są słyszalne jedynie poprzez dziury będące tworem okrutnych, mściwych i zwyrodniałych wnętrz. Jednak są miejsca, gdzie umarli przedostają się do świata żywych. Jednym z nich jest skrzyżowanie przy Tollington Place 65, gdzie prowadzono paranormalne eksperymenty. Budynek ten był nawiedzony, a w jednym z pokoi działy się niewiarygodne rzeczy - na znak tego, że medium McNealem kontaktował się ze zmarłymi, zostawiali oni znaki - napisy na ścianach. McNeal sprawił sobie zabawę z całego doświadczenia i gorzko tego pożałował. Teraz to on stał się Księgą - Krwawą Księgą, na której zmarli zostawili swoje znaki..

W podziemiach Nowego Jorku dochodzi do brutalnych zabójstw. Ofiary były profesjonalnie patroszone, morderca traktował je jak kawałki mięsa. Mahogany, niczym Kuba Rozpruwacz - nocny wędrowca, wieczorami polował na swe ofiary. Swą pracę traktował jak pewien obowiązek, uważał siebie za Wybrańca. Kolejna noc to kolejna łapanka.. Tego wieczora Leon Kaufman jak zwykle wracał nocnym pociągiem do domu, lecz nim się spostrzegł został sam w wagonie - no prawie sam, gdyż wagon ten był wypełniony śmiercią. Znalazł się w "Nocnym pociągu z mięsem". Rzeźnik nie dopatrzył jego obecności i pożałował tego. Odtąd Kaufman będzie musiał wykonywać jego obowiązki..

Następne opowiadanie nosi tytuł "Yattering i Jack". Jack Polo to zwykły, niczym nie niewyróżniający się szary człowiek. Wiedzie nudne, monotonne życie. Lecz był ktoś, kto próbował przełamać tego człowieka - Yattering, demon piekieł, którego zadaniem było łapanie dusz. Musiał dostać się do wnętrz tego człowieka. gdyż inaczej sam zostałby cierpiętnikiem. Starał się on doprowadzić Jacka do szaleństwa, próbował zmienić jego psychikę. Prześladował go, dręczył i niepokoił jego osobę, lecz żadne jego sztuczki nie wyprowadzały z równowagi spokojnego Jacka. Sprawa nabrała większego znaczenia, gdy na Święta przyjechały do ojca dwie córki. Dopiero wtedy Jack uświadomił sobie, że musi unicestwić demona.. Postarał się, by ten przekroczył próg domu, co było niewybaczalnym wykroczeniem i sprawił, że Yattering stał się jego sługą..

W Tetherdowne - Centrum dla Młodocianych Przestępców mają miejsce dziwne rzeczy. Zachowanie wychowanków tegoż domu jest bardzo nietypowe, a wszystko za sprawą farmy znajdującej się na terenie ośrodka. Nowy wychowawca Neil Redman stara się rozwiązać problem dziwacznych wybryków chłopców. Dowiaduje się, że jeden z nich uciekł z ośrodka, co więcej - żyje w ciele maciory, która to wysługuje się wychowankami i pragnie wiąż nowych ciał.. Toczy się "Blues świńskiej krwi".

Opowiadanie "Seks, Śmierć i Światło Gwiazd" rozgrywa się w teatrze ‘Elysium’, gdzie od jakiegoś czasu trwają przygotowania do sztuki "Wieczór Trzech Króli". W trakcie prób reżyser ma dziwne wrażenie, że jest przez kogoś obserwowany. Poznaje Lichfielda, który spędził wiele lat w tym teatrze i który ma zastrzeżenia co do aktorki odgrywającej główną rolę. Uważa, że jego żona zagrałaby dużo lepiej; próbuje zawrzeć z reżyserem sojusz. Swoje uwagi przekazuje również bohaterce, która to w trakcie rozmowy z nim zauważa, że na on na sobie maskę. Zdarwszy ją ujrzała pozbawioną ciała twarz, po czym straciła przytomność. Następnego wieczoru wróciła do teatru, by móc odegrać swą rolę, lecz ją odgrywała już Constatine - aktorka grająca dużo wcześniej w tym teatrze i żona Lichfielda zarazem. Gdy przedstawienie dobiegło końca, żaden z aktorów nie zorientował się, iż widownią byli zmarli, którzy domagali się ostatniego występu..

Mick wraz ze swym kochankiem Juddem wybrali się w ‘miesiąc miodowy’ do Jugosławii. W czasie drogi doszło między nimi do kilku sprzeczek, ale ich pożądanie wygrywało z gniewem. Podczas podróży słyszeli dziwne dźwięki, dochodzące z głębi ziemi. Była to wrzawa dobiegająca z miejsca boju - co 10 lat odbywa się walka między bliźniaczymi miastami. Mick i Judd stali się świadkami prawdziwej rzezi, rzeka krwi tętniła "W górach i miastach".

Tak jak już wspomniałam, Clive Barker jest pisarzem, którego powieści poruszają, wzbudzają gwałtowne emocje i wywołują specyficzne doznania. Jego utwory utrzymują się na granicy pornografii i bestialskich okrucieństw. Potrafi wpłynąć na naszą świadomość i sprawić, że ogarnie nas trwoga. Tak też stało się ze mną. Bezwzględne opisy i dosadnie opisane okrucieństwo sprawiły, że podczas czytania opowiadań zostałam zahipnotyzowana, a wręcz wciągnięta w inną otchłań. Otumaniona i pochłoniętą tą wyśmienitą lekturą, nie chciałam wychodzić z tego stanu. To trzeba po prostu przeżyć. Zapewniam, że warto i dołączam się do słów, że "Tomy te przeznaczone są dla ludzi, którzy lubią się bać i pomimo strachu - czytać dalej"

SPIS OPOWIADAŃ :
- Krwawa księga
- Nocny pociąg z mięsem
- Yattering i Jack
- Blues świńskiej krwi
- Seks, śmierć i światło gwiazd
- W górach, miastach
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ to po prostu trzeba przeczytać
+ klasyka horroru
+ niesamowicie wpływa na świadomość ludzką
+ bezwzględność

Minusy:

- specyfika stylu Barkera (nie dla każdego)

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -