Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:TENANT, THE a.k.a. LE LOCATAIRE

TENANT, THE a.k.a. LE LOCATAIRE

Lokator

Rok prod.:1976
Reżyser:Roman Polański
Kraj prod.:
Obsada:Roman Polański, Isabelle Adjani, Melvyn Douglas
Autor recenzji:
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:9.16
Głosów:38
Inne oceny redakcji:
Lohikaarme - 10

- Lokator był najszybciej nakręconym filmem spośród wszystkich filmów Polańskiego. Od rozpoczęcia pracy nad adaptacją powieści Rolanda Topora "Chimeryczny lokator" do pierwszej publicznej projekcji upłynęło osiem miesięcy.

- Znaczna cześć akcji filmu rozgrywa się starej, czynszowej kamienicy. Scenograf, Pierre Guffroy, twórca dekoracji do wszystkich filmów Luisa Bunuela, postanowił wybudować, kosztem przekraczającym pół miliona dolarów, odpowiednią fasadę kamienicy w hali studia Epinay. Ponieważ hala ograniczyła rozmiary budynku do dwóch pięter, aby podwoić jego wysokość u stóp kamienicy ułożono na płask olbrzymie lustro.

- Czołówka "Lokatora", która należy do najwymyślniejszych w dorobku reżysera, została nakręcona zdalnie sterowaną kamerą "Louma, z wykorzystaniem specjalnego podnośnika. Trwa 2 minuty i 20 sekund, zapowiada film i jednocześnie go streszcza: prezentuje miejsce akcji, bohaterów i główny problem - zamianę mężczyzny w kobietę.

- Autorem zdjęć do "Lokatora" był słynny szwedzki operator Sven Nykvist, znany ze współpracy z Ingmarem Bergmanem.

- Isabelle Adjani, grająca w filmie postać Stelli, podchodziła do pracy na planie z niesłychanym zaangażowaniem i koncentracją. Potrafiła np. tak szczerze płakać podczas prób, że brakowało jej łez w momencie kręcenia.

- Premiera "Lokatora" odbyła się 26 maja 1976r. na MFF w Cannes. Film został fatalnie przyjęty zarówno przez krytykę jak i publiczność. Na reżysera cieszącego się złą sławą hulaki, utracjusza i degenerata, obwinianego o śmieć żony, Sharon Tate, przepuszczono bezpardonową nagonkę jako żywo przypominającą wrogie zachowania sąsiadów Trelkovskyego, bohatera filmu.

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO