Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)



Poster:TWILIGHT

TWILIGHT

Zmierzch

Rok prod.:2008
Reżyser:Catherine Hardwicke
Kraj prod.:
Obsada:Stewart, Robert Pattinson, Billy Burke, Ashley Greene
Autor recenzji:
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:3.63
Głosów:16
Inne oceny redakcji:

- Na przesłuchanie do roli Edwarda zgłosiło się 5,000 aktorów.

- Henry Cavill był początkowo brany pod uwagę do roli Edwarda przez Stephenie Meyer, ale w momencie rozpoczęcia zdjęć do filmu miał już 25 lat i nie wyglądał na 17-latka, którego miał grać. Zaproponowano mu więc role Carlisle'a Cullena, jednak odmówił z powodu zaangażowania w inny projekt pt. "The Tudors".

- Zdjęcia do filmu były kręcone w USA w stanie Waszyngton (w Kalamie, Longview i Vancouver) oraz w stanie Oregon (Portland, Carver, Salmon River, St. Helen i Vernonia).

- Głównym powodem dla którego film kręcony był w Portland było to, że niebo w tym rejonie jest zazwyczaj zachmurzone.

- Nikki Reed (Rosalie Cullen ) musiała się nauczyć jak odbijać piłkę trzymając pałkę w lewej ręce podczas sceny gry w baseball.

- Robert Pattinson ogłosił podczas wywiadu, że to jego pierwsza amerykańska rola i nie miał możliwości by ćwiczyć i doskonalić swój amerykański akcent.

- Taylor Lautner przygotowuje się już do roli w kontynuacji "Zmierzchu", mimo iż nie wiadomo czy dalsze części zostaną nakręcone. Aktor ćwiczy na siłowni aby ukształtować odpowiednio sylwetkę.

- Film początkowo miał mieć swoją światową premierę 12.12.08r, ale kiedy ogłoszono przesunięcie premiery "Harry`ego Pottera i Księcia Pół Krwi", Summit Films zdecydowało się na przyśpieszenie premiery filmu o trzy tygodnie. Premiera filmu odbyła się ostatecznie 21.11.08r.

- Ścieżka dźwiękowa filmu zawierała piosenki grupy Paramore.

- Robert Pattinson, czyli filmowy Edward skomponował dwa utwory do filmu.

- Wszyscy aktorzy, grający Cullenów nosili soczewki o barwie topazu.

- Do roli Edwarda Cullena, Robert Pattinson przyleciał z Anglii na rozmowę do domu reżyserki Catherine Hardwicke. Tam on i Kristen Stewart, która była już przyjęta do roli Belli Swan, robili próby do "Sceny Miłosnej"/"Sceny na Łące" na łóżku Hardwicke.

- Kristen Stewart ma zielone oczy. Ponieważ Bella ma brązowe, na potrzeby filmu nosi soczewki kontaktowe.

- W początkowej wersji scenariusza Bella nie była zwykłą nastolatką tylko gwiazdą.

- Kołysanka Belli pojawiająca się w filmie to nie będzie jednak kompozycja Roberta Pattinsona. Po powtórnych zdjęciach usłyszymy piosenkę doświadczonego kompozytora filmowego, którym jest Carter Burwell.

- Według lipcowego (2008) wywiadu Network.NationalPost.com z reżyserką Catherine Hardwicke, Kristen Stewart została polecona do roli Belli Swan przez swojego kolegę z planu filmowego, "Wszystko za życie" (2007), Emile'a Hirsha.

- Seria przez 91 tygodni zajmowała 1 miejsce listy literackich bestesellerów "The New York Times" ("Zmierzch" znalazł się także w prestiżowym gronie: Najlepsza Książka Roku wg "Publishers Weekly", Najlepsza Książka Dekady wg Amazon, Wybór Redaktora Naczelnego "The New York Times").

- Tygodnik Etertainment Weekly, który umieścił na okładce jednego z lipcowych numerów gwiazdy filmu "Zmierzch", był najlepiej sprzedającym się numerem w 2008 roku. Z tego powodu redakcja zdecydowała się na rzadką dla siebie decyzję ponownego umieszczenia bohaterów filmowych na okładce. Wyjątkowe wydanie z 14 listopada miało aż 3 różne okładki z głównymi bohaterami filmu (jedną z Robertem Pattinsonem,jedną z Kristen Stewart i jedną, na której znaleźli się oboje).

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD