Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PIT AND PENDULUM

PIT AND PENDULUM

Studnia i Wahadło

ocena:8
Rok prod.:1961
Reżyser:Roger Corman
Kraj prod.:USA
Obsada:Vincent Price, John Kerr, Luana Anders
Autor recenzji:czarna
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.63
Głosów:8
Inne oceny redakcji:

Jak człowiek stacza się powoli w otchłań szaleństwa? Do czego może doprowadzić uraz z dzieciństwa, atmosfera upiornego zamku i śmierć żony? Motywy opowiadań Edgara Allana Poe tworzą niesamowity obraz przerażenia i spisku w "Studni i wahadle".

Francis Barnard dowiaduje się o tragicznej śmierci swojej siostry i wyrusza do zamku jej męża. Don Nicholas Medina, potomek szalonego inkwizytora, jest pogrążony w rozpaczy po utracie małżonki. Obwinia się za jej śmierć, jednakże ukrywa okoliczności tragedii oraz swoje największe obawy. Brat zmarłej Elizabeth pragnie poznać prawdę i wkrótce dowiaduje się, iż chorowała ona przez dłuższy czas. Nieprzyjemna atmosfera zamku, a zwłaszcza izby tortur w podziemiu, pogorszył jej stan do tego stopnia, iż pewnej nocy zmarła na zawał serca. Nie jest to jednak koniec sekretów. Gdy Don Medina był jeszcze dzieckiem, został świadkiem morderstwa swego wuja i matki. Została ona pogrzebana za życia, Nicholas obawia się, że właśnie to spotkało jego żonę.

Film pod względem technicznym jest bez zarzutu. Scenografia i muzyka tworzą niepowtarzalny klimat, doskonale pasujący do atmosfery dzieł Edgara Allana Poe. Aktorstwo stoi na bardzo wysokim poziomie, Vincent Price prezentuje tu szczyt swojej formy. Sama historia jest ciekawa i wciągająca. Twórcy w sprytny sposób połączyli kilka motywów typowych dla Poego: przedwczesny pogrzeb, inkwizycję, stary zamek oraz oczywiście studnię i wahadło. Fani pisarza powinni czuć się usatysfakcjonowani, ale fani wyłącznie tytułowego opowiadania mogą być zawiedzeni. Sama studnia i wahadło odgrywają tu małą rolę. Zakończenie filmu jest bardzo pomysłowe i oryginalne. "Studnia i wahadło" może oczywiście nie podobać się fanom scen krwawych i efektów specjalnych, jest to film klasyczny i działający głównie na wyobraźnię. Jedyna prawdziwa wada filmu to fakt, że czasem bywa nudnawy. Przeważają w nim sceny monologów i dyskusji, a za mało w nim działania.

"Studnia i wahadło" to film naprawdę dobry. Warto go obejrzeć, gdyż jest ciekawy, oryginalny i chwilami przerażający. Polecam szczególnie fanom Edgara Allana Poe i filmów klasycznych.

Screeny

HO, PIT AND PENDULUM HO, PIT AND PENDULUM HO, PIT AND PENDULUM HO, PIT AND PENDULUM

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Vincent Price
+ atmosfera
+ połączenie wielu motywów Edgara Allana Poe
+ scenografia
+ zakończenie

Minusy:

- chwilami nudny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -