Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:LEVIATHAN

LEVIATHAN

Lewiatan

ocena:7
Rok prod.:1989
Reżyser:George P. Cosmatos
Kraj prod.:USA / Włochy
Obsada:Peter Weller , Richard Crenna, Amanda Pays , Daniel Stern , Ernie Hudson , Michael Carmine, Lisa Eilbacher , Hector Elizondo, Meg Foster
Autor recenzji:Adach
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7
Głosów:4
Inne oceny redakcji:

Rok 1989 to szczególny okres dla kina SF, którego akcja rozgrywa się w oceanicznych głębinach. W tym czasie powstała “Głębia”, uznawana za jeden z najlepszych filmów Jamesa Camerona. Za tego rodzaju tematykę zabrali się również twórcy horrorów. Tego roku powstały m.in. “Obcy z głębin” Seana S. Cunninghama (“Piątek trzynastego”) oraz recenzowany poniżej “Lewiatan” George'a P. Cosmatosa. Czy reżyser, twórca znanych filmów akcji “Cobra” i “Rambo II” poradził sobie z kinem grozy?

Ocean Atlantycki, głębokość - przeszło 4800 metrów. Grupa podmorskich górników, wydobywających srebro oraz rudy metali ciężkich odkrywa zatopioną rosyjską łódź - “Lewiatan”. Ze statku zabierają do swojej głębinowej bazy kilka przedmiotów, wśród których znajdują się m.in. dziennik kapitański oraz zakażoną wirusem wódkę. Następnego dnia na dziwną chorobę zapada jeden z członków załogi, a jego ciało zaczyna mutować. To jednak dopiero początek problemów...

“Lewiatan” to obraz niezbyt oryginalny, dla którego wyraźnymi inspiracjami były “Obcy - 8 pasażer Nostromo” (Ridley Scott, 1979) oraz “Coś” (John Carpenter, 1982). Nie jest to jednak tak wielką wadą, jak mogłoby się wydawać. George P. Cosmatos doskonale wykorzystuje pomysły zawarte w wymienionych filmach. Już na samym początku jednemu z górników, wracającemu z kopalni do bazy, przytrafia się wypadek. Jego skafander ulega rozszczelnieniu, ale na szczęście udaje mu się cało wyjść z opresji. Dla widza jest to jednak dobre wprowadzenie w fabułę, gdyż te pierwsze sceny dobrze podkreślają kruchość ludzkiego życia w obliczu głębin oceanu. Reżyser zadbał również o to, aby w tym filmie znalazło się to, co było podstawowym atutem w dziele Ridley'a Scotta i Johna Carpentera, a mianowicie poczucie wyalinowania, dużą odległość od znanej im cywilizacji, od domu. Kolejne wydarzenia przedstawiane w horrorze dobrze budują wzrastający nastrój grozy. Wcześniejsze doświadczenia z kinem akcji twórcy “Lewiatana” owocują sprawnie przeprowadzoną fabułą, oznaczającą się dużą dynamiką, dzięki czemu film nie nuży. Oczywiście, w kilku scenach mamy momenty, w których tempo akcji nadmiernie zwalnia, ale ma to niewielki wpływ na pozytywną ocenę reżyserskiego rzemiosła.

Na szczególną uwagę zasługują odtwórcy głównych ról, którzy wykonali swoją pracę w pełni profesjonalnie, doskonale kreując postacie, które zagrali. Nie jest to dziwne, gdyż George P. Cosmatos zatrudnił wyśmienitych aktorów, wśród których znaleźli się m.in. Peter Weller, główny bohater w tak głośnych filmach, jak: “RoboCop” (Paul Verhoeven, 1987), “Nagi lunch” (David Cronenberg, 1991) czy “Tajemnice Syriusza” (Christian Duguay, 1995) oraz Richard Crenna, niezapomniany płk. Samuel Trautman z serii “Rambo”.

Autor ścieżki muzycznej, Jerry Goldsmith jest kolejnym, obok fabuły, łącznikiem pomiędzy “Obcym” a “Lewiatanem”. Również i w tym filmie kompozytor wspiął się na wyżyny swoich możliwości, tworząc muzykę, która doskonale zaakcentowała atmosferę zagrożenia i niebezpieczeństwa, w jakiej znaleźli się górnicy.

Opisany film, podobnie zresztą jak wszystkie wyżej wymienione, połączyła jeszcze jedna rzecz – archaiczna technologia. Ich twórcy nie przewidzieli, bo przecież nie mogli, tak szybkiego postępu, chociażby rozwoju komputerów. Dla fana kina grozy nie powinno stanowić to jednak przeszkody i z pewnością “Lewiatan” będzie dla niego ciekawą propozycją.

Screeny

HO, LEVIATHAN HO, LEVIATHAN HO, LEVIATHAN HO, LEVIATHAN HO, LEVIATHAN HO, LEVIATHAN HO, LEVIATHAN HO, LEVIATHAN HO, LEVIATHAN HO, LEVIATHAN HO, LEVIATHAN HO, LEVIATHAN HO, LEVIATHAN HO, LEVIATHAN HO, LEVIATHAN HO, LEVIATHAN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ akcja
+ klaustrofobiczny nastrój
+ muzyka
+ gra aktorska

Minusy:

- brak oryginalności
- niewielka ilość przestojów w fabule

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -