Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HALLOWEEN VI: THE CURSE OF MIKE MAYERS

HALLOWEEN VI: THE CURSE OF MIKE MAYERS

Halloween 6: Klątwa Michaela Myersa

ocena:6
Rok prod.:1995
Reżyser:Joe Chappelle
Kraj prod.:USA
Obsada:Donald Pleasence, Paul Rudd, Marianne Hagan, Mitch Ryan, George P. Wilbur
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.61
Głosów:23
Inne oceny redakcji:

Który z fanów horroru nie lubi serii filmowych? Z niecierpliwością czekamy na kolejne części TCM, Hellraiser czy Friday the 13th. Zawsze przy tym pojawia się problem, ile razy można powtarzać te same schematy. Pomyśleli o tym twórcy kolejnej części jednej z najsłynniejszych serii. Postanowili przełamać kilka stereotypów i wepchnąć do skostniałej konwencji nieco świeżości. Pojawił się Halloween VI, znany też pod tytułami The Curse of Michael Myers, The Origin of Michael Myers czy Halloween 666.

Akcja filmu rozpoczyna się sześć lat po wydarzeniach opisanych w części piątej. Dorosła już Jammie Lloyd wraz ze swym nowonarodzonym dzieckiem ucieka z rąk tajemniczego mężczyzny o podkutych srebrem butach. Swe kroki kieruje oczywiście do Haddonfield. Miasteczko tymczasem przygotowuje się po raz pierwszy od lat do święta Halloween. Dom Myersów zajęła rodzina Strode’ów. Ich najmłodsze dziecko, chłopiec, słyszy dziwne głosy. Ocalały z ostatniej masakry Tommy Doyle ostrzega wszystkich przed powrotem Myersa. Doktor Loomis obawia się kolejnej konfrontacji z psychopatą. Ten zaś przybywa do miasteczka by kontynuować dzieło sprzed lat, a także, by odnaleźć swoje... potomstwo.

Prawda, że dość nietypowe jak na ową serię skomplikowanie wątków fabularnych? Nic dziwnego, że konserwatywni zwolennicy kręcili nosem po premierze. Spójrzmy jednak uczciwie. Jest to wspomniany już powiew świeżości w serii, a przy tym udanie wkomponowujący się w historię (nie zapominajmy co mogą uczynić twórcy – vide ostatnie Piątki 13-tego). Zadbano bowiem o wyjaśnienie nie tylko pochodzenia Michaela, ale i jego motywacji. I to w sposób całkiem udany. Może irlandzkie wierzenia nie pasują tu idealnie, ale mitologia ta zatarła wiele wątpliwości jakie miałem oglądając poprzednie części. Tu wreszcie naprawdę rozumiałem Myersa. A raczej sektę nim kierującą.

Nie można powiedzieć nic złego o wykonaniu filmu, bowiem taki tytuł do czegoś zobowiązuje. Również do tego, że poza Donaldem Pleasencem nie ujrzymy szczególnych popisów aktorskich, jednak każdy z młodych aktorów się stara i wychodzi im to naprawdę dobrze. Donald Pleasence zaś daje siebie wszystko w tej przedostatniej w życiu roli, ukazując człowieka zniszczonego i schorowanego, ale gotowego na wszystko by pokonać najdawniejszego wroga. Zwłaszcza gdy wreszcie sam rozumie motywację Myersa i powody swoich porażek. Wielka szkoda, że producenci nie wyrazili zgody w kwestii Jammie. D.Loomisa, Tommy’ego Doyla i innych grają aktorzy z poprzednich części, miło więc zobaczyć starych znajomych po sześciu latach. Niestety, mimo chęci aktorki Dannielle Harris (czyli Jammie znanej z części czwartej i piątej) producenci powierzyli rolę mało znanej J.C. Brandy. Szkoda tym większa, że niedawno widziałem współczesne zdjęcie Dannielle.

Kwintesencją serii jednak zawsze był Michael i popełniane przez niego zbrodnie. Jeśli chodzi o jego prezencję i zachowanie, to podobnie jak jego rywal, Jason Voorhees, z filmu na film wygląda coraz lepiej i... coraz mniej krwawo zabija. Fani zabójcy nie powinni być jednak zawiedzeni.

Podsumowując, film jest jednym z najciekawszych obrazów w serii, niestety ostatnim z dr Loomisem. Okazał się także zbyt nowatorski dla większości co zmusiło twórców (moim zdaniem niepotrzebnie) do kręcenia kontynuacji nie zwracając uwagi na części poprzednie. Teraz Rob Zombie szykuje kolejny Halloween. Jak tak dalej pójdzie będziemy mieli jednocześnie kilka odmiennych serii o Michaelu. Tylko po co? Lepiej zajrzyjcie co słychać u starych znajomych w Haddonfield.

Screeny

HO, HALLOWEEN VI: THE CURSE OF MIKE MAYERS HO, HALLOWEEN VI: THE CURSE OF MIKE MAYERS HO, HALLOWEEN VI: THE CURSE OF MIKE MAYERS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ nowatorskie koncepcje rozwoju serii
+ klimat
+ dr Loomis
+ Michael Myers

Minusy:

- zbyt nowatorskie koncepcje rozwoju serii
- kilka niepotrzebnych dłużyzn
- zakończenie

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -