Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HOUSE OF MAD SOULS, A

HOUSE OF MAD SOULS, A

House of Mad Souls

ocena:3
Rok prod.:2005
Reżyser:Sivaevued Vachungngen
Kraj prod.:Tajlandia
Obsada:Byron Bishop, Sirinya Winsiri
Autor recenzji:Lohikaarme
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:1.5
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

Nie da się ukryć, że ostatnimi laty Tajowie coraz śmielej poczynają sobie w kinie grozy i kręcą horrory na potęgę. Raz wychodzi im lepiej, raz gorzej. Tym razem niestety wyszło gorzej. No, ale jak mawia przysłowie: błędów nie popełnia tylko ten kto nic nie robi.

Od młodej lekarki Jitt odchodzi narzeczony. Załamana tym kobieta postanawia zerwać z przeszłością i zmienić wszystko w swoim życiu. Rzuca pracę w dużym szpitalu i przenosi się na prowincję, gdzie zresztą szybko znajduje posadę w swej profesji w miejscowej placówce. Jednak jej chłopak postanawia ją odzyskać. Pewnej nocy przychodzi pijany do jej mieszkania, a gdy okazuje się, że Jitt nie ma ochoty z nim rozmawiać próbuje ja zgwałcić. Z opresji ratuje ją zjawa małego chłopca, która nagle pojawia się w pokoju, jednak zaraz po tym jak mężczyzna ucieka z krzykiem duch znika. Jak się jednak wkrótce okaże duch nieprzypadkowo pojawił się właśnie w mieszkaniu Jitt.

No dobra, powiedzmy to sobie szczerze: ten film z horrorem nie ma niemal nic wspólnego. Sama obecność ducha to jakby nie patrzeć jednak troszkę za mało aby uznać, że mamy do czynienia z typowym przedstawicielem gatunku. Dość nadmienić, że pierwsza "horrorowa" scena pojawia się w tym filmie dopiero po niemal pół godzinie. Zresztą jakby nie patrzeć to strasznych scen w tym filmie tak naprawdę po prostu nie ma. Dlaczego więc wszystkie serwisy przypisują ten film właśnie do tego gatunku? Zapewne tylko dlatego, że do innych pasowałby jeszcze mniej.

Ten film w zasadzie pod każdym względem jest nijaki. Nie ma tu nic wyrazistego, nic co mogłoby zapaść na dłużej w pamięci. Aktorzy grają bez przekonania, jakby sami nie bardzo wierzyli, że to co robią ma w ogóle jakiś sens. W tle niby brzdąka jakaś muzyka, sama realizacja obrazu i montaż też nie jest wolny od błędów, fabuła też wydaje się być wymyślona trochę na siłę, bez najmniejszej nawet niespodzianek czy nagłych zwrotów akcji. Od pewnego momentu w zasadzie już doskonale wiadomo o co chodzi i jak się to wszystko skończy, a kolejne minuty projekcji tylko potwierdzają te przypuszczenia.

Nie jest dobrze, gdy podczas seansu człowiek co jakiś czas patrzy na zegarek, po głowie chodzi pytanie "kiedy to się wreszcie skończy", a do zalet filmu wpisuje się, że nie trwał długo (te 80 minut idzie jakoś wytrzymać). Niestety tym razem jestem zmuszony tak zrobić, bo ciężko znaleźć w tym filmie cokolwiek co mogłoby przyciągnąć uwagę miłośnika horrorów. Akcja toczy się w powolnym tempie, co samo z siebie nie jest może aż taką wadą, ale tak w zasadzie przez cały ten czas nie dzieje się praktycznie nic. Ludzie chodzą, rozmawiają, wspominają, ale niewiele z tego wynika. Znaczna część filmu to retrospekcja, dzięki której poznajemy smutną historię naszych bohaterów. No, ale co z tego, skoro przecież jednym z podstawowych zadań horroru jest straszenie widza, a tego strachu w tym filmie niestety nie uświadczymy. Wątpię, aby ktokolwiek, nawet o wyjątkowo słabych nerwach był w stanie się na tym filmie wystraszyć. Zaryzykuje nawet stwierdzenie, że bez żadnej szkody dla fabuły i treści można by przyciąć ten film o dobre pół godziny. Kto wie, czy nie wyszłoby mu to tylko na dobre

"A House of Mad Souls" jest filmem słabym, a horror z niego jeszcze gorszy. Czy takie coś można z czystym sumieniem w ogóle polecać? Hmm, może jak się nie ma ochoty na jakiś konkretny horror, tylko na jego namiastkę, to można by nawet po niego sięgnąć. Na taką okazje pasuje jak ulał.

Screeny

HO, HOUSE OF MAD SOULS, A HO, HOUSE OF MAD SOULS, A HO, HOUSE OF MAD SOULS, A HO, HOUSE OF MAD SOULS, A HO, HOUSE OF MAD SOULS, A HO, HOUSE OF MAD SOULS, A HO, HOUSE OF MAD SOULS, A

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ niezbyt długi

Minusy:

- nie straszny
- kiepsko nakręcony

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -