Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PHANTOM OF THE OPERA,THE (1925)

PHANTOM OF THE OPERA,THE (1925)

Upiór w Operze

ocena:10
Rok prod.:1925
Reżyser:Rupert Julian
Kraj prod.:USA
Obsada:Lon Chaney, Alexander Bevani , Olive Ann Alcorn , Gibson Gowland , Snitz Edwards , Mary Philbin , ,
Autor recenzji:Alchemik
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:10
Głosów:5
Inne oceny redakcji:

Niezwykle trudno jest pisać o klasyce, a do tych należy z pewnością postać Eryka, bardziej znanego jako "Upiór w operze". Mniej znany niż większość tzw. czarnych charakterów, pozostaje postacią niezmiernie fascynującą i interesującą. Brakuje jego osoby wśród nieśmiertelnych sław jak Dracula czy potwór Frankensteina, gdyż jego postać, mimo wielu ekranizacji filmowych, nie utrwaliła się tak wyraźnie w ludzkiej świadomości, jak dwa wyżej wymienione monstra. Wydaje się jednak, że mimo wszystko to szybko się zmieni – Eryk, choć nie tak popularny, ma i tak niemałą sławę, a wiadomo, co potrafi zrobić kultura masowa, gdy człowiek się postara. Przykładem na to może być ekranizacja książki „Phantom of the opera” z 2004 roku, po której obejrzeniu każdy, wierny fan Upiora miał ochotę się popłakać. Zobaczymy, co w sprawie Upiora przyniesie przyszłość...natomiast sami cofnijmy się w przeszłość, jakże udaną, choć malowaną w czarno – białych barwach.

Filmy w latach dwudziestych nie potrzebowały kolorów – o tym wie każdy, lecz jakże niewielu pamięta, że w okresie, w którym komputery były co najwyżej fantazją, a kino dźwiękowe obiektem najskrytszych marzeń, umiano robić naprawdę dobre filmy. Jednym z nich jest niewątpliwie „Phantom of the Opera” z 1925 roku. Braki dźwiękowe (jest jedynie obecna muzyka) nadrobiono w inny sposób. Kto oglądał ten niezwykły film niewątpliwie zapamiętał podziemia operowe: mroczny, posępny labirynt lochów pełen śmiertelnie niebezpiecznych pułapek. Wędrującym bohaterom towarzyszy jedynie ciemność – niemal cały film wydaje się wręcz w niej „zatopiony”. Ten prosty zabieg kreuje niesamowity nastrój grozy i niepewności, towarzyszący widzowi nawet podczas pozornie spokojnych scen jak występy w operze. Należy jeszcze wspomnieć o atmosferze tajemnicy, unoszącej się w tym niezwykłym przybytku – miejscami jest ona niemal dusząca. Niewytłumaczalne morderstwa, nagłe zniknięcia różnych osób, po których nie pozostaje nawet ślad, dziwne listy do właścicieli opery, tajemniczy mężczyzna w masce, to wszystko wzbudza niezwykłą ciekawość w widzu, wzmaga jego zainteresowania i nie pozwala odejść od ekranu...W takim wydaniu historia Eryka i wydarzenia w operze nie dają o sobie zapomnieć.

Źródłem niebezpieczeństw, tajemnic, morderstw i zaginięć jest nikt inny jak Upiór. Zna on operę jak własną kieszeń, jej podziemia nie są mu straszne. Eryk, mimo budzącej grozy powierzchowności, przebiegłego, inteligentnego umysłu, nie jest tak zimny i bezwzględny, za jakiego bierze go jego otoczenie. Upiór posiada serce, które z całą siłą pokochało prześliczną śpiewaczkę Christine Daae. Nie jest to jednak miłość idealna i bezinteresowna, w której kochanek poświęca się dla ukochanej. Eryk daje Christine naprawdę wiele: talent, karierę i sławę. W zamian jednak za to żąda o wiele więcej: chce, aby Christine ofiarowała mu samą siebie, czego dziewczyna uczynić nie może. Szpetota Upiora powoduje, że wszelkie ciepłe uczucia, jakie śpiewaczka wobec niego żywiła, zamieniają się we wstręt. Ten dramatyczny fakt – brak wzajemności ze strony Christine (która kocha innego), spowoduje dalsze tragedie, gdyż Upiór nie jest werterycznym kochankiem i nie zejdzie ze sceny, tylko dlatego, że odrzuciła go publika...

Warto w tym momencie omówić inne ważne atuty filmu: mianowicie muzykę. Jest to nie tylko rarytas dla fanów muzyki klasycznej, lecz i wspaniały przykład na to, jak muzyczne dźwięki potrafią wpływać na atmosferę grozy. Bez tej kunsztownej oprawy „Phantom of the Opera” nie byłby dziełem tak niepokojącym, wypełnionym tajemnicą i niebezpieczeństwem, można by rzec paradoksalnie, że niektórych scen się nie ogląda, lecz słucha...a pamiętajmy, że jest to film niemy.

Niestety, ten cudowny obraz nie przetrwał próby czasu. Dla współczesnego widza „Phantom of the Opera” będzie zbyt staroświecki – z aktorstwem miejscami zbyt sztucznym, muzyką „fajną, ale jednostajną”, filmem, który nie straszy, lecz śmieszy. Niestety, ta ostatnia uwaga znajduje odbicie w rzeczywistości. Wielokrotnie podczas scen, które powinny wzbudzić strach, widz odczuje emocję zupełnie przeciwną. Za przykład może służyć scena, podczas której Christine zdejmuje maskę Erykowi – podczas seansu ponad 80 lat temu, niektórzy ludzie mdleli w kinach – u widzów z dwudziestego pierwszego wieku, reakcja jest różna, lecz najczęściej kończąca się irytującym chichotem. Warto jednak, przy okazji omawiania tej sceny zauważyć jedno: aparycja Upiora z 1925 roku bije na głowę wygląd Eryka z ekranizacji Schumachera z 2004 roku. Ten ostatni mógłby co najwyżej straszyć przeciętnym wokalem muzycznym.

Przy wydawaniu ostatecznej oceny temu filmowi bardzo się wahałam, tym razem jednak zwyciężyła „miłość” do postaci Upiora. Filmu jednak, mimo maksymalnej oceny, nie mogę polecić wszystkim. Jest to, co prawda, obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika grozy, jednak fanom typowo współczesnych produkcji czy też mało inteligentnego gore, „Phantom of the Opera” wyda się śmiesznym obrazem, po prostu nie wartym poświęcenia mu czasu... Takim osobom polecam ekranizację z 2004 roku.

Screeny

HO, PHANTOM OF THE OPERA,THE (1925) HO, PHANTOM OF THE OPERA,THE (1925) HO, PHANTOM OF THE OPERA,THE (1925) HO, PHANTOM OF THE OPERA,THE (1925)

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+parafrazując Verlaine’a - „Nade wszystko muzyka”
+przepiękna scenografia
+mroczne wnętrza opery
+nastrój tajemnicy i grozy
+jeden z najlepszych filmów niemych
+jeden z najlepszych filmów o Upiorze
+co tu dużo mówić – klasyka grozy

Minusy:

- nie przetrwał próby czasu
- nie dla wszystkich, niestety

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -