Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:LUNACY a.k.a. Šílení

LUNACY a.k.a. Šílení

Szaleni

ocena:9
Rok prod.:2005
Reżyser:Jan Švankmajer
Kraj prod.:Czechy/ Słowacja
Obsada:Stano Danciak, Jan Tříska, Anna Geislerová, Jirí Krytinár, Martin Huba, Pavel Nový , Jaroslav Dusek, Pavel Liska ,
Autor recenzji:Tomasz P.
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8.75
Głosów:4
Inne oceny redakcji:

„...tak oczywiście jesteśmy mięsem
jesteśmy potencjalną padliną
kiedy idę do sklepu rzeźniczego
zawsze myślę jakie to zdumiewające
że to nie ja wiszę na haku
to chyba czysty przypadek...”

Tadeusz Różewicz

Każdy z nas ma czasem koszmary, ukryte fobie, lęki. Śnimy o tym co było, lub o tym co będzie. Niekiedy koszmary przybierają formę tak realną, że rzeczywistość miesza się z fikcją. Wtedy, po przebudzeniu dziękujemy, że to był tylko sen.
Jean Barlot miewa koszmary związane z domem dla obłąkanych. W jego snach, dwóch rosłych sanitariuszy próbuje na siłę założyć mu biały kaftan bezpieczeństwa. Podczas snów nasz bohater lunatykuje, często demolując miejsca, w których miewa koszmary. W czasie jednego z takich ataków, kiedy omal nie dochodzi do podpalenia pokoju, Jean poznaje tajemniczego szlachcica, który przedstawia się jako Markiz. Nawiązuje rozmowę z Janem na temat jego nocnych problemów, oferując mu kilkudniową gościnę w swojej posiadłości. Po przybyciu na miejsce, Barlot jest świadkiem bluźnierczych, wyuzdanych rytuałów Markiza, podczas których dochodzi do profanacji wizerunku Chrystusa. Wstrząśnięty, a zarazem naiwny Jean, w ramach terapii wyleczenia go z koszmarów, zostaje wysłany przez Markiza do domu dla obłąkanych, pozbawionego nadzoru. W wyniku buntu pensjonariuszy, doktor Columire wraz z personelem zostaje uwięziony, a nowym ordynatorem szpitala zostaje przyjaciel Markiza - dr Murllopp.

Film ,,Szaleni” to moje pierwsze spotkanie z plastykiem, scenarzystą i reżyserem Janem Švankmajerem. Świat, w którym rozgrywa się akcja jest krzyżówką XIX wiecznej Francji i chwili obecnej. To wspaniałe pomieszanie zaowocowało surrealistycznym miejscem, w którym przeszłość miesza się z teraźniejszością. Švankmajerowi to połączenie wyszło po mistrzowsku. Mieszane ubiory ludzi, lokacje, dialogi, karota pędząca między samochodami sprawia, iż widz zostaje porwany w szaloną podróż pełną dziwacznych zdarzeń i absurdu. Dzięki wspaniałym zdjęciom, scenografii, animowanym scenkom, klimat panujący w filmie jest tajemniczy, baśniowy, czasem balansujący na granicy absurdu.

Jednym z motywów przewodnich filmu jest mięso, pojawiające się w krótkich animowanych wstawkach. Podąża ono za bohaterami odgrywając bardzo ważną rolę. Reżyser celowo porównuje człowieka do mięsa, które pełza, tańczy, je, oddycha, a na końcu gnije. Švankamjer porusza istotne zagadnienia nieograniczonej wolności, manipulacji, kary. Dotyka podziału ludzkiej natury, która składa się ze sfery ciała oraz ducha. Obraz skrupulatnie porównuje dwa światy - liberalny i konserwatywny. Pierwszą opcję reprezentuje przepełniony wolnością libertyn Markiz, u którego mimo nieograniczonej swobody, duch pozostaje w doskonałej harmonii z ciałem. Reprezentantem świata konserwatywnego i totalitarnego jest doktor Columiere. Wyznaje on zasadę odwiecznej walki między ciałem a duszą. Według niego, gdy człowiek zbyt wiele czasu poświęca rozkoszom cielesnym, cierpi na tym dusza. By wyrównać taki stan rzeczy i odrodzić duszę, trzeba umartwiać ciało. Miejscem, gdzie dochodzi do starcia tych dwóch koncepcji jest dom wariatów, będący alegorią świata, który nas otacza. Pensjonariusze, czyli wariaci, to społeczeństwo, zwykłe mięso, które dotkliwie odczuwa skutki zmian różnych systemów, nie zawsze z korzyścią dla siebie.

W scenariuszu wykorzystano autentyczne teksty Markiza de Sade, zaczerpnięto również kilka motywów z opowiadań Edgara Allana Poe. Chciałbym zaznaczyć, że nie jest to typowy horror. Ludzie kurczowo trzymający się nazwy gatunku mogą poczuć się lekko zawiedzeni. ,,Szaleni” okrzyknięty przez reżysera we wstępie ,,horrorem filozoficznym” jest skierowany do wszystkich osób o otwartych umysłach, które nie boją się eksperymentów filmowych. Ten surrealistyczny obraz może wywołać lekki niesmak, szokować odwagą niektórych scen, ale głównym zadaniem filmu jest skłonienie człowieka do myślenia i pewnej refleksji. Złożona problematyka, która obnaża kłamliwe systemy polityczne, zastanawiając się nad sensem życia człowieka, debatując nad granicą między dobrem a złem sprawia, że polecam ten film każdemu.

Screeny

HO, LUNACY a.k.a. <br/>Šílení  HO, LUNACY a.k.a. <br/>Šílení  HO, LUNACY a.k.a. <br/>Šílení  HO, LUNACY a.k.a. <br/>Šílení  HO, LUNACY a.k.a. <br/>Šílení  HO, LUNACY a.k.a. <br/>Šílení  HO, LUNACY a.k.a. <br/>Šílení

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ surrealistyczny klimat
+ gra aktorska
+ piękne zdjęcia i montaż
+ animacja

Minusy:

- nie straszy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -