Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PATRICK

PATRICK

Patrick

ocena:4
Rok prod.:1978
Reżyser:Richard Franklin
Kraj prod.:Australia
Obsada:Susan Penhaligon, Robert Helpmann , Rod Mullinar , Bruce Barry , Julia Blake, Helen Hemingway , María Mercedes , Robert Thompson,
Autor recenzji:Ash J. Williams
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

"Patrick" to tytuł australijskiego filmu z 1978 roku. Jego reżyserem jest Richard Franklin, znany bardziej z nakręconego kilka lat później "Psycho 2". Obraz Franklina to typowe kino z dreszczykiem, któremu bliżej do thrillerów w stylu Hitchocka, niż rasowego horroru.

Film zaczyna się mocnym uderzeniem. Tytułowy bohater - Patrick - morduje własną matkę i jej kochanka. To wydarzenie wywiera na nim tak olbrzymie wrażenie, że od tego momentu zapada w śpiączkę. Akcja przenosi się w czasie o trzy lata. Patrick leży nadal w śpiączce, w prywatnym szpitalu dr Rogeta. Tymczasem w klinice zatrudniona zostaje młoda pielęgniarka - Kathy, która zostaje przydzielona do opieki nad pacjentem z sali nr 15 - sali Patricka. Choć lekarze twierdzą, iż chory znajduje się w stanie wegetacji - nie czuje, nie widzi, nie słyszy, Kathy wyczuwa, że Patrick rozumie, co się wokół niego dzieje. Co więcej, pewnego wieczoru młoda pielęgniarka odkrywa, że Patrick próbuje się z nią skontaktować. Okazuje się, że pomimo utraty pięciu zmysłów, potrafił rozwinąć szósty zmysł - jest w stanie przesuwać przedmioty siłą własnego umysłu. Porozumiewa się z Kathy za pomocą maszyny do pisania, którą obsługuje telepatycznie. Okazuje się także, że darzy Kathy uczuciem, co będzie miało swoje tyleż tragiczne, co przerażające konsekwencje. Mężczyzna za wszelką cenę będzie się starał odciągnąć rywali (męża oraz neurochirurga) od jego pięknej pielęgniarki. Patrick zrobi wszystko...

Największą wadą tego filmu jest rozwlekłość. Trwa prawie dwie godziny, a przez ponad godzinę nic ciekawego się nie dzieje. Akcja rozwija się w przeraźliwie powolnym tempie, zniechęcając do dalszego oglądania. Odbija się to na atmosferze filmu, której w żadnym wypadku nie można nazwać mroczną. Powolna akcja, sprzyja natomiast budowaniu napięcia w Hitchockowskim stylu. Niemniej jednak wydaje się, że bez większej straty dla suspensu i wartości filmu, można by wyeliminować kilka scen. Na pierwszy plan wysuwa się wątek miłości Patricka do Kathy, co niezbyt dobrze wpływa na odbiór tego obrazu przez horrormaniaków. Ostatnie pół godziny jest już o wiele lepsze. Rozwścieczony Patrick, z kamienną twarzą, daje upust szaleńczym mocom jego umysłu. Napięcie coraz szybciej zmierza do punktu kulminacyjnego, którego wyczekujemy z zapartym tchem.

W filmie poruszana jest także ważna kwestia moralna - eutanazja, która wciąż w wielu krajach pozostaje tematem tabu. Co natomiast może się podobać to... Patrick i jego przerażająca twarz, na której ani razu nie znajdujemy ludzkiego oblicza. Pomimo, że nie wypowiada żadnej kwestii - jego postać zapamiętamy najlepiej. Aktorstwo jest na przyzwoitym poziomie i tutaj nie mam większych zastrzeżeń. Efektów specjalnych jest jak na lekarstwo - praktycznie w ogóle. Warto jeszcze napisać o dobrej warstwie muzycznej, która we włoskiej wersji została skomponowana przez znany wszystkim fanom horroru zespół Goblin, a w wersji oryginalnej przez Briana May`a.

"Patrick" to film bardzo nierówny - z jednej strony przeraźliwie nudna pierwsza część, a z drugiej bardzo dobra końcówka. Wątpię jednak by obraz Franklina przypadł do gustu horrormaniakom, gdyż brakuje mu grozy i mrocznej atmosfery. Komu mogę polecić seans "Patricka"? Odpowiedź jest prosta - fanom psychologicznych thrillerów.

Screeny

HO, PATRICK HO, PATRICK HO, PATRICK HO, PATRICK HO, PATRICK HO, PATRICK HO, PATRICK HO, PATRICK

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ postać Patricka
+ muzyka
+ końcówka

Minusy:

- nudny
- wolne tempo akcji
- sporo dłużyzn

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -