Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HOWLING II: YOUR SISTER IS WEREWOLF

HOWLING II: YOUR SISTER IS WEREWOLF

Skowyt 2: Twoja siostra jest wilkołakiem

ocena:2
Rok prod.:1985
Reżyser:Philippe Mora
Kraj prod.:USA / Wielka Brytania
Obsada:Christopher Lee, Annie McEnroe, Reb Brown, Marsha A. Hunt, Sybil Danning, Judd Omen
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:2
Ocena użytkowników:2.5
Głosów:4
Inne oceny redakcji:

Film „Howling” Joe Dantego z 1981 roku ukazał nowe oblicze lykantropów i pozwolił wielu mieć nadzieję, że wraz z „Amerykańskim wilkołakiem w Londynie” przyczyni się do rozpowszechnienia włochatych stworów w kinematografii. Oba filmy, choć niedoskonałe, ukazały potencjał jaki tkwi w historiach o zmiennokształtnych. I stała się rzecz straszna. Powstały kontynuacje.

Brat zastrzelonej w programie telewizyjnym reporterki Karen White próbuje dowiedzieć się czegoś o okolicznościach jej śmierci. W trakcie pogrzebu spotyka tajemniczego Stefana Croscoe (Christopher Lee), który twierdzi, iż jego siostra była wilkołakiem. Mężczyzna początkowo nie daje temu wiary, wkrótce jednak daje się przekonać i wraz ze swoją narzeczoną i tajemniczym mężczyzną wyrusza do Transylwanii, gdzie przyjdzie mu się zmierzyć z klanem wilkołaków i ich odrodzoną królową, Stribą.

Scenarzyści tak bardzo uwierzyli w siłę oryginału, że chyba go nawet nie obejrzeli. Przynajmniej takie można odnieść wrażenie obserwując zawiązanie akcji. Ostatecznie, część pierwsza kończyła się zdemaskowaniem zmiennokształtnych, reporterka zmieniła się na oczach tysięcy widzów i została zastrzelona. Kontynuacja zupełnie o tym zapomina, tworząc na siłę postać jej brata, tropiącego zagadkę śmierci. Może dzięki temu, że pomaga mu Christopher Lee szybko odkrywają, cały spisek. Fabuła jest tak naciągana, że aż dziw, że w ogóle się toczy. Wilkołaki grasują w ojczyźnie wampirów, w rytm punkowo-popowych rytmów, odziewając się w skórzane stroje na gotycką modłę. Czas upływa im głównie na kopulacji. Okazuje się również, że trzęsący od lat okolicą klan nie jest w stanie poradzić sobie z dwoma mężczyznami i kobietą uzbrojonymi w pistolety i topory. Oczywiście srebrne. Zresztą, według twórców, wilkołaki można zgładzić również za pomocą kołków, niczym wampiry (w końcu to Transylwania), zaś królowa lykantropów chętniej ucieka się do magii niż siły, bowiem w futrzastej postaci jedynie uprawia seks. Wilcza forma okazuje się kompletnie nieprzydatna w walce. Film przez podobne kurioza może się wydawać zabawny - niestety, wyraźnie widać, że nie taki był zamiar reżysera.

Trudno powiedzieć coś dobrego na temat tej realizacji. Aktorstwo co najwyżej przeciętne, częściej jednak z tendencją zniżkową. Nawet znakomity Christopher Lee poddał się nastrojowi filmu i zaliczył najgorszą rolę w swojej karierze, grając wyraźnie bez wiary i w postać i w scenariusz. Irytuje nachalna i monotonna muzyka, prowadzona niekonsekwentnie i czasem niemal amatorsko kamera. Sytuacji nie ratują nawet efekty specjalne, czy jakże ważne dla serii momenty przemian. Dość powiedzieć, że w jednej ze scen można dostrzec wycięty moment metamorfozy z „Amerykańskiego wilkołaka w Londynie”. Tak jawny plagiat jeszcze zaniża i tak niską ocenę. Film jest nudny, naciągany, a przede wszystkim odtwórczy. Jeszcze jako osobna produkcja mógłby obronić się swoją naiwnością i nieporadnością, jednak jako kontynuacja, bądź co bądź kultowego filmu, sprawia wrażenie kpiny i żenującej podróbki.

„Howling 2: Your sister is a werewolf” jest przykładem filmu bez pomysłu, zrealizowanego pośpiesznie by wykorzystać popularność poprzednika. Nie pomogła marka, nie pomógł Gary Brander, czyli autor książkowego pierwowzoru, zaszkodził nawet Christopher Lee. Jeden z najsłabszych filmów o wilkołakach w historii i mój prywatny faworyt do tytułu najgorszego sequela.

Screeny

HO, HOWLING II: YOUR SISTER IS WEREWOLF HO, HOWLING II: YOUR SISTER IS WEREWOLF HO, HOWLING II: YOUR SISTER IS WEREWOLF HO, HOWLING II: YOUR SISTER IS WEREWOLF HO, HOWLING II: YOUR SISTER IS WEREWOLF

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ sporo wilkołaków
+ można zobaczyć najgorszą kreację Christophera Lee

Minusy:

- brak związku z poprzednikiem
- aktorstwo
- scenariusz
- plagiaty efektów specjalnych
- i wyliczankę można kontynuować

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -