Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HILLS HAVE EYES II (remake)

HILLS HAVE EYES II (remake)

Wzgórza mają oczy II (remake)

ocena:7
Rok prod.:2007
Reżyser:Martin Weisz
Kraj prod.:USA
Obsada:Jessica Stroup , Daniella Alonso, Michael McMillan, Jacob Vargas, Lee Thompson Young
Autor recenzji:mihaugal
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:5.8
Głosów:40
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 7

W latach 50-tych ubiegłego wieku, na pustyniach Nowego Meksyku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono szereg prób nuklearnych. Pozostały po nich makiety miasteczek, ogromne kratery i skażona radioaktywnie okolica. Rząd USA starał się wysiedlić mieszkańców z terenów objętych testami, jednak nie wszyscy się do tego zastosowali...

Tych, którzy postanowili pozostać w zasięgu prób z bronią atomową, przypomnieliśmy sobie w zeszłym roku, przy okazji remake`u „Hills Have Eyes” w reżyserii Alexandre Aja. Wtedy byliśmy widzami tego, co spotkało Carterów, przemierzających pustynię w stanie Nowy Meksyk i poznaliśmy rodzinę postnuklearnych mutantów ze wzgórz. Teraz dostajemy nie dość, że remake, to na dodatek sequel. Dwa w jednym. I bynajmniej nie jest to tania promocja.

Grupa żołnierzy gwardii narodowej pod koniec szkolenia na pustyni zostaje wysłana do tajnej bazy wojskowej w „strefie 16”. Ich zadanie jest proste: mają dostarczyć zaopatrzenie. Na miejscu okazuje się, że baza jest opustoszała, nie ma w niej żywego ducha. Przez radioodbiorniki żołnierze odbierają wezwanie pomocy i postanawiają ruszyć z wyprawą ratunkową. Stosunkowo szybko przekonują się, że okoliczne wzgórza mają swoich niesamowicie groźnych mieszkańców - rodzinę popromiennych kanibali. Co więcej, okazuje się, że teraz to właśnie oni - grupa ratunkowa, stali się celem krwiożerczych mutantów. Mężczyźni mają posłużyć za pożywienie, zaś kobiety potrzebne są miejscowym do reprodukcji. Żołnierze wpadają w śmiertelną pułapkę, a wysokie urwiska odcinają im drogę ucieczki. Pozostaje im zagłębienie się w systemie podziemnych korytarzy, w których mieszkają i którymi przemieszczają się zmutowani mieszkańcy wzgórz. I jak słyszeliście już pewnie setki razy w przypadku różnych produkcji - zaczyna się walka o przetrwanie.

Kinowy zwiastun „Hills Have Eyes 2” był bardzo wymowny: na tle smętnej i dość psychodelicznej piosenki country, para bliżej nieokreślonych, utykających i nieforemnych postaci ciągnęła za sobą powiązane zwłoki. Krótki, konkretny i zachęcający. Na dodatek zapowiadający godną kontynuację bardzo dobrego filmu, jakim był „Hills Have Eyes” w reżyserii Aji. I tu producenci filmu ani nie zawiedli oczekiwań widowni, ani się nie przeliczyli. „Dwójka” spokojnie dotrzymuje kroku pierwszej części.

Po pierwsze powinni być zadowoleni fani brutalnego kina, ocierającego się o gore, bo przemocy i brutalności jest tu bardzo dużo. Bardzo sugestywna i wyrazista. Po drugie ucieszą się zapewne fani kina dynamicznego - „Hills Have Eyes 2” emanuje akcją, nie ma zbędnych przestojów, żadnych dłużyzn. Przez cały seans towarzyszy widzowi napięcie i naprawdę nie ma się kiedy nudzić. Po trzecie - muzyka. Na całe szczęście twórcy zdecydowali się na kontynuację świetnej ścieżki dźwiękowej z „jedynki” i od razu wyłapujemy znajome motywy muzyczne. Poza tym muzyka jest całkiem nieźle dobrana do obrazu, co tylko polepsza odbiór. Po czwarte - plan zdjęciowy. Sceny, podobnie jak w przypadku pierwszej części, nakręcone zostały na pustyniach Maroka, z powodzeniem udających tereny testów nuklearnych Nowego Meksyku. Ujęcia w korytarzach jaskiń wyszły genialnie, dzięki pracy tej samej ekipy, która robiła scenografię przy realizacji „The Descent”. Kolej na grę aktorską. W zasadzie nie ma się tu do czego przyczepić. Oczywiście nie ma w filmie wielkiego mistrzostwa, ale aktorstwo jest co najmniej na przyzwoitym poziomie. Nie zastanawiamy się „dlaczego zrobiła taką minę?”, ani „czemu powiedział to właśnie w taki sposób?”. Aktorzy grają po prostu przekonująco (no może poza gościem odgrywającym rolę szeregowego Cranka, ale w końcu miał zagrać dynamicznego, latynoskiego macho...) Zakończenie też dobre. Na pewno nie oryginalne i nie genialne, ale po prostu niezłe.

Kolejnym plusem będą na pewno mutanty. Zarówno ich wygląd, jak też zachowanie. Są bezwzględni, brutalni i zabójczo skuteczni (oczywiście do pewnego momentu, jak każdy się zapewne domyśla). Wśród nich pojawia się, podobnie jak w pierwszej części, jeden, który okaże się wyjątkiem, pokazującym, że w każdej, nawet najbardziej zepsutej i bestialskiej społeczności znajdzie się przynajmniej jeden myślący inaczej i posiadający „ludzkie” odruchy. To właśnie on wyciąga w pewnym momencie pomocna dłoń do żołnierzy. Trochę to zgrany chwyt, poza tym lekko budzi irytację u widza, ale z drugiej strony - gdyby nie on, to Bóg raczy wiedzieć ile szwendaliby się po labiryncie jaskiń bohaterowie filmu...

Ostatnia rzecz to moja refleksja. Za każdym razem gdy oglądam film, w którym pojawia się grupa żołnierzy, zastanawia mnie jedna rzecz: dlaczego, do jasnej cholery, w pierwszej kolejności niemal zawsze giną ci dobrze wyszkoleni i często zaprawieni w boju? Może w takich sytuacjach opłaca się być... nieprzeszkolonym pacyfistą, niechętnie zakładającym na ramię karabin i z wątpliwościami przyjmującym rozkazy zwierzchnika? (Albo całkowicie niezaznajomioną z wojskiem panią pilot Ellen Ripley, potrafiącą zwalczyć to, czego nie udało się pokonać drużynie zaprawionych w boju marines...)

Screeny

HO, HILLS HAVE EYES II (remake) HO, HILLS HAVE EYES II (remake) HO, HILLS HAVE EYES II (remake) HO, HILLS HAVE EYES II (remake) HO, HILLS HAVE EYES II (remake) HO, HILLS HAVE EYES II (remake)

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobra kontynuacja „Hills Have Eyes” z 2006 r.
+ dynamiczna akcja
+ spora dawka brutalności
+ mutanty
+ muzyka

Minusy:

- dobry mutant
- brak specjalnej świeżości
- czemu w pierwszej kolejności giną wyszkoleni żołnierze?

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -