Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HOSTEL: PART II

HOSTEL: PART II

Hostel: Częśc II

ocena:6
Rok prod.:2007
Reżyser:Eli Roth
Kraj prod.:USA
Obsada:Lauren German, Roger Bart, Heather Matarazzo, Bijou Phillips, Richard Burgi, Vera Jordanova, Jay Hernandez,
Autor recenzji:Steradian
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:5.78
Głosów:36
Inne oceny redakcji:
Molly - 7
Skaraś - 7

"Hostel" Eli Rotha można tylko kochać lub nienawidzić. Stworzony w 2005 roku horror, na dziesiątki lat wpisze się do historii kina grozy jako głośny, nasycony przemocą i gorąco polecany przez media, kasowy film. Cztery miliony dolarów wydanych na produkcję pierwszej części „Hostelu” zwróciły się niesamowicie szybko, a przy podsumowaniu wyniku finansowego okazało się, że producenci zarobili na obrazie pięć razy tyle ile zainwestowali. I choć do dnia dzisiejszego powstało wiele bardziej krwawych i brutalnych obrazów, nie były one w stanie przebić się, przez gąszcz krzywo patrzących na tego typu produkcje prawomyślnych recenzentów. Wraz z nadejściem Eli Roth’a i jego dzieła pierwsze lody zostały przełamane. Kiedy już wydawało się, że Roth padł pod ostrzałem przeciwników "Hostelu", okazało się niespodziewanie, że publiczność przyjęła film ciepło i z entuzjazmem. Jak można było przewidzieć choć od czasu premiery części pierwszej filmu minął niespełna rok, "Hostel" ponownie gości na ekranach kin całego świata. Można stwierdzić tylko jedno: warto było czekać. „Hostel: Część II” to obraz jeszcze bardziej brutalny i przerażający. I chyba właśnie tego oczekiwała od niego publiczność…

Akcja „Hostelu: Część II” rozpoczyna się bezpośrednio po zakończeniu akcji pierwszej części. Paxton (Jay Hernandez) budzi się na pokładzie pociągu z kilkoma brakującymi palcami u dłoni. Kiedy zostaje przewieziony do szpitala, scenarzysta daje widzom możliwość ponownego przeżycia wydarzeń z pierwszego filmu, które stanowią wprowadzenie do akcji części drugiej. Dowiadujemy się bowiem, że Paxton’owi udało się zbiec organizacji znanej pod nazwą "Elite Hunters", grupie, która wykorzystuje młode seksowne kobiety i przystojnych mężczyzn do kuszenia nic niepodejrzewających podróżnych, aby odwiedzili wschodnioeuropejski hostel. Tam niczego nie przeczuwający turyści są porywani i przewożeni do magazynu, w którym mają miejsce wymyślne tortury i zabójstwa. Zaniepokojonych uspokajam, że retrospekcja ta nie jest jednak elementem za który najbardziej polubicie "Hostel II". Podążając za Paxton’em, wraz z trójką studentów przemierzamy Europę. W przypadku oryginalnego „Hostelu”, scenariusz Roth’a przewidywał stopniowe odkrywanie charakterów głównych postaci wraz z rozwojem akcji w filmie. Okazało się, że problem charakterów sprowadza się do wypełniania ich własnych stereotypów niż ukazania samodzielnej egzystencji. A więc w „Hostelu” Roth odkrywał rozwój charakterów przez cały film, czyli około dziewięćdziesiąt minut. Dzięki temu udało się mu pokazać, w jaki sposób bohaterowie przekraczają granice ich implikowanych umysłów. Jak zapewne pamiętacie pierwowzór opowiadał o trójce młodych facetów, „Część II” traktuje o nocnej przygodzie kilku pań. Seans przyjdzie wam zatem spędzić w towarzystwie niebywale seksownej Whitney (Bijou Phillips), głupkowatej dziewicy Lorny (Heather Matarazzo) i obrzydliwie bogatej Beth (Lauren German). Dziewczyny wybierają się na przejażdżkę pociągiem do Pragi, w trakcie tej podróży spotykają jednak oszałamiającą Axelle (Vera Jordanova), która przekonuje je, aby przyłączyły się do niej i razem pojechały do kurortu na Słowacji. Jak łatwo się domyślić twórcy scenariusza po raz kolejny zabierają nas do dokładnie tego samego hotelu, w którym wcześniej Paxton stracił dwoje przyjaciół. Fani spotkają w drugiej odsłonie historii również charakterystyczne postacie, takie jak na przykład sepleniący recepcjonista (Milda Jedi Havlas), czy członków dziecięcego Bubblegum Gang.

Podczas rejestracji w hotelu, szczęśliwe dziewczyny przekazują paszporty recepcjoniście, aby mógł zameldować je w pokojach. Nie podejrzewają oczywiście, że recepcjonista wykorzysta ich osobiste dane, w celu poprowadzenia licytacji pomiędzy, spragnionymi wynaturzonych emocji bogaczami. Internetowa aukcja budzi zainteresowanie wielu wpływowych osób na całym świecie. Amerykański biznesmen Todd (Richard Burgi) wykłada najwyższą sumę, wygrywając tym samym noc z obiema paniami. Szczęśliwy nabywca wraz z przyjacielem Stuart’em (Roger Bart) i swoimi ofiarami wylatują w Karpaty, aby rozbudzić ciemne zakamarki umysłu. Od chwili, kiedy panowie przybywają do miasta, film nabiera rozpędu a krwawa groza wylewa się wręcz z ekranu. Aby zaspokoić inne apetyty czytelnika należy nadmienić, iż widz zobaczyć może kilka scen z podtekstem erotycznym oraz znajdzie się m.in. w pokoju z trofeami mrocznych łowów.

Wydaje mi się, że wiele filmów grozy zbyt mocno koncentruje się na płci bohaterów i przelewanej posoce. Sukcesem "Hostelu: Część II" jest głównie to, że twórcy położyli nacisk na umożliwienie widzowi znacznie głębszego i dosadniejszego wejrzenia w najciemniejsze części duszy człowieka na przykład poprzez ukazanie szczegółowej organizacji pracy członków „Elity Łowców”. Myliłby się ten kto sądzi, że w filmie tym krew leje się intensywnie i obficie i że to było powodem przyznania produkcji kategorii R (tylko dla dorosłych) przez mało tolerancyjną MPAA. Prawda jest jednak taka, że najbardziej przerażające momenty występują bez uncji rozlanej krwi. Tak jak w oryginale, najmroczniejsze momenty oparte są na dusznym klimacie i traktują o zabójcach, którzy potrafią zapłacić dziesiątki tysięcy dolarów, aby zarżnąć człowieka jak zwierzę.

Eli Roth to reżyser, który potrafi zrobić w sposób doskonały przerażający horror dobrze przyjęty przez wymagających widzów. Jedno jest pewne: jest w stanie wywołać u widza poczucie strachu i paranoi, a o to przecież w dobrym filmie grozy chodzi przede wszystkim. Moim zdaniem "Hostel: Część II" jeśli nie jest lepszy od części pierwszej to z pewnością jej dorównuje.

Screeny

HO, HOSTEL: PART II HO, HOSTEL: PART II HO, HOSTEL: PART II HO, HOSTEL: PART II HO, HOSTEL: PART II HO, HOSTEL: PART II HO, HOSTEL: PART II HO, HOSTEL: PART II HO, HOSTEL: PART II

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ znakomita reżyseria i dobra gra aktorów
+ klimat
+ sceneria
+ dobrze wykonane efekty specjalne
+ perfekcyjnie wykonane krwawe sceny

Minusy:

- scenariusz nie wnosi nic nowego do fabuły
- miejscami nudny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -