Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MOSCOW ZERO

MOSCOW ZERO

Moscow Zero

ocena:5
Rok prod.:2006
Reżyser:Maria Lidón
Kraj prod.:USA/ Hiszpania/ Wielka Brytania
Obsada:Vincent Gallo, Oksana Akinshina, Val Kilmer, Sage Stallone, Joaquim de Almeida, Rade Serbedzija
Autor recenzji:mihaugal
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:3
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Moskwa jest miastem pięknym i tajemniczym. Równie tajemnicze okazują się być jej podziemia. Dziesiątki skomplikowanych korytarzy, zamieszkanych przez tajemnicze istoty. Co może w sobie kryć podziemne serce stolicy Rosji?


Katolicki ksiądz – Owen, w towarzystwie wynajętych przewodników udaje się na poszukiwanie przyjaciela – Siergieja, profesora antropologii. Zapuszczają się w puste od dziesiątków lat, podziemne korytarze Moskwy – wielopoziomowy labirynt, którego pilnuje szef podziemnej społeczności – Andriej. Członkom wyprawy ratunkowej towarzyszą w ukryciu tajemnicze postacie, w tym mała dziewczynka. Bohaterowie zagłębiają się w systemie korytarzy, z nadzieją na odnalezienie zaginionego przyjaciela. Okazuje się, że wyprawa w głąb moskiewskich podziemi stanowi ogromne niebezpieczeństwo, a na domiar złego, najgłębsze poziomy labiryntu kryją w sobie połączenie między dwoma światami…

Skrótowy opis akcji oraz pierwsze minuty seansu mogą być obiecujące. Wygląda na to, że powinniśmy przygotować się na film duszny, tajemniczy, pełen napięcia. Atrakcyjności winno dodać wplecenie wątków religijnych i samo miejsce akcji – ciasne, złowieszcze korytarze podziemi. Do tego co chwilę spoglądamy na bohaterów oczami tajemniczego obserwatora, kryjącego się w cieniu, niczym skrytobójca. Perspektywa tym bardziej ciekawa, że obraz widziany jego oczami jest zniekształcony i odruchowo zaczynamy kojarzyć to z czymś w rodzaju demona. Ta sama istota śledzi też kluczącego po labiryncie Siergieja, pochłoniętego odkrywaniem kolejnych napisów na kamiennych ścianach. Tajemniczy obserwator bardzo krótko pozostaje bierny. Pod postacią cieni dopada kolejne ofiary.
Co więcej… No właśnie – w tym miejscu pojawia się kłopot, bo nic więcej nie ma. Owszem, dostajemy wytłumaczenie genezy tajemniczej istoty, poznajemy losy ekipy ratunkowej i poszukiwanego przez nich Siergieja, ale nic ponad to. Od połowy seansu film wieje nudą. Główny pomysł wypala się i twórcom najwyraźniej zabrakło pomysłu, jak podsycić jego ogień. Do wabienia widza przydało się nazwisko Vala Kilmera. Nazwisko – bo sam Kilmer obecny jest na ekranie przez sześć koma pięćdziesiąt osiem minuty, a i wtedy gra dość przeciętnie… Kreacjami nie porażają też główni bohaterowie, grają bo grają (albo raczej dlatego, że im ktoś za to zapłacił…) Najlepsza rola to zdecydowanie postać profesora (Rade Serbedzija), ciekawie pokazała się także rosyjska aktorka – Oksana Akinshina oraz młodziutka aktorka odgrywająca rolę tajemniczej dziewczynki.

Na plus z pewnością trzeba zaliczyć podziemia, po których kluczą bohaterowie i sposób ich filmowania. Praca kamery w połączeniu z miejscem akcji tworzą wspólnie ciekawy, klaustrofobiczny klimat. Jaką jednak dawkę ciasnych i dusznych korytarzy można wytrzymać? Znudzenie dopada widza po kilkunastu minutach wędrówki katakumbami i nawet zakończenie nie ratuje całości, bo nie jest wcale mocnym, ani spektakularnym akcentem. Jakieś zakończenie siłą rzeczy musiało być, ale „Moscow Zero” kończy się bezpłciowo. Kończy się, bo dzięki Bogu, nie może trwać wiecznie.

Krótko - film robi widzowi nadzieję na porządne kino, ale dość szybko wyprowadza go z błędu i pozostawia przed obliczem dość przeciętnej produkcji.

Screeny

HO, MOSCOW ZERO HO, MOSCOW ZERO HO, MOSCOW ZERO HO, MOSCOW ZERO HO, MOSCOW ZERO HO, MOSCOW ZERO HO, MOSCOW ZERO

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ zdjęcia w podziemiach Moskwy
+ pojedyncze kreacje

Minusy:

- kluczenie bohaterów po moskiewskich podziemiach dość szybko nuży
- fabuła gubi się w labiryncie podziemnych korytarzy
- od połowy film zaczyna jeśli nie nudzić, to irytować i nawet zakończenie tego nie ratuje
- marketingowy chwyt, reklamujący film nazwiskiem Vala Kilmera

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -