Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HALLOWEEN (remake)

HALLOWEEN (remake)

Halloween (remake)

ocena:7
Rok prod.:2007
Reżyser:Rob Zombie
Kraj prod.:USA
Obsada:Sheri Moon, Malcolm McDowell, Tom Towles, Daeg Faerch, Udo Kier,
Autor recenzji:Emilio
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6.86
Głosów:50
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 7

"Najciemniejsze dusze to nie te, które wybrały otchłań piekła, ale te, które wyrwały się stamtąd i żyją wśród nas"

Dr Samuel Loomis

Historie Michaela Myersa zna każdy wielbiciel kina grozy. Mały chłopczyk w święto Halloween dopuszcza się okropnej zbrodni, mordując nożem kuchennym starszą siostrę. Po latach spędzonych w szpitalu dla obłąkanych, pod okiem doktora Loomisa, dorosły już Michael ucieka, by powrócić na Halloween do rodzinnego Haddonfield. Morderca powraca w konkretnym celu, przy życiu pozostała wszak jego młodsza siostra, Laurie… Jedno wydaje się pewne, to święto duchów okaże się ostatnim dla kilku mieszkańców tego małego miasteczka w stanie Ilinois.

Film Johna Carpentera z 1978 roku, to już legenda horroru. Postać maniakalnego mordercy, Michaela Myersa stała się dzięki owemu dziełu ikoną gatunku. Film ten, jest przez wielu krytyków uważany za slasher doskonały i prawdziwe mistrzostwo w swojej klasie. Ku uciesze fanów zamaskowanego zabójcy, od premiery pierwszej części, powstało wiele kontynuacji. Należy, zatem zadać sobie pytanie, czy był sens tworzenia remake`u tego niewątpliwego klasyka? Cóż, o ile nie miałem podobnych wątpliwości przy okazji „The Hills Have Eyes”, na którym wyraźniej widać było nadgryzienie zębem czasu, o tyle wiadomość o nowym „Halloween” budziła u mnie mieszane uczucia. Oczywisty był fakt, że reżyser filmu Rob Zombie nie może sobie pozwolić na zwyczajny remake. Otwarta konfrontacja z dziełem Carpentera ustawiłby go na z góry przegranej pozycji. „Halloween” Zombiego musiał być, więc czymś innym niż tylko odnowioną wersja filmu z 1978 roku. Same uwspółcześnienie, większy budżet, a przez to większa efektowność, nie mogły w tym wypadku wystarczyć. Zombie zdecydował się na swoisty hołd dla dzieła Carpentera i nakręcił film różniący się od pierwowzoru na tyle na ile było to możliwe.

Najbardziej rzuca się w oczy „inny” Michael Myers. Mam na myśli oczywiście młodego Michaela, który nie jest już tak enigmatyczną postacią jak w oryginale. Trudno powiedzieć czy to dobrze czy źle, to zależy tylko od widza. Mnie osobiście pomysł ten bardzo przypadł do gustu. Początek filmu rzeczywiście przypomina mroczny film biograficzny, jednak jest tak tylko do momentu ucieczki Myersa ze szpitala, później zaczyna się już stuprocentowy slasher (dopowiem jeszcze tylko, że morderczy bilans małego Michaela z omawianego remake`u jest zdecydowanie bardziej imponujący niż z filmu Carpentera) Szczerze powiedziawszy miałem nadzieje, że całość będzie utrzymana w konwencji, jaką zaserwowano nam na początku, jednak widocznie nie dało się uniknąć „halloweenowych schematów”, ciągłych wskrzeszeń, krzyków i bezmyślnej bieganiny. Mimo wszystko, trudno odmówić dziełu Roba Zombiego mrocznego klimatu, bo takiż utrzymuje się niemal przez cały film, jest mrocznie, bardzo krwawo i ponuro.

Wracając jeszcze do pierwotnej wersji, widzimy, że losy małego Michaela były niemal pominięte. Po słynnym prologu, w którym obserwujemy morderstwo dokonywane z punktu widzenia bohatera, akcja zaraz przenosi nas o kilkanaście lat do przodu. W nowej wersji wygląda to zgoła inaczej, tym razem znacznie dłużej oglądamy młodego bohatera, przyglądamy się jego rosnącym skłonnościom sadystycznym, które w konsekwencji doprowadzają do morderstwa niemal całej rodziny oraz znienawidzonego rówieśnika. Poznajemy jego najbliższe otoczenie, Zombie zagłębia się w psychikę mordercy, dając nam coś, czego (celowo) nie zaserwował przed laty, John Carpenter. Michael Myers Zombiego różni się, zatem od maniaka Carpentera, nie chodzi mi naturalnie o ich zachowanie, bo to zarówno w pierwszym jak i w drugim filmie jest niemal identycznie. Sposób przedstawienia postaci jest owym czynnikiem różniącym, z jednej strony, bowiem, mamy niedopowiedzenia i tajemniczość, z drugiej dużo sugestywniejszy portret psychologiczny… Sami musicie odpowiedzieć sobie na pytanie, co bardziej wam odpowiada.

Jeśli chodzi o grę aktorską to niewiele można temu tytułowi zarzucić. Doskonale wypadł Malcolm McDowell w roli Samuela Loomisa, nie gorzej Daeg Faerch w roli małego Myersa oraz standardowa ekipa Roba Zombiego, czyli Sheri Moon oraz Tom Towles.

Co do mankamentów tego obrazu, to jak już wspomniałem, film nie ustrzegł się drobnego grzeszku, jaki popełnia niemal cała seria o nożowniku z Haddonfield. O co mianowicie chodzi? Zombie nie wie kiedy skończyć. Nawet najlepsza zabawa z czasem zaczyna się nudzić, a tutaj brak umiaru ponownie objawił się tym, że wszystko w kółko się powtarza. Wiecznie odradzający się Myers to już wizytówka serii, wiem, ale ileż można? Pytanie adekwatne tym bardziej, że nie ma tutaj żadnego elementu zaskoczenia. Nie podobało mi się też zatracenie realności w końcówce. Ktoś może się sprzeciwić i powiedzieć, że ten film wcale nie był realny, ale moim zdaniem pewna przesada, jeśli chodzi o siłę i wytrzymałość bohatera nastąpiła dopiero pod koniec seansu.

Jak zatem ocenić nowe „Halloween”? Według mnie, próżno zestawiać produkcje Roba Zombiego z dziełem Carpentera i patrzeć na jedno, przez pryzmat drugiego. Z drugiej jednak strony, jak uniknąć takiego porównania?… Tak czy owak, odnowiona historia zamaskowanego zabójcy jest dla mnie pozytywnym zaskoczeniem. Nie ma, powodów by padać na kolana przed „Halloween”, ale też nie ma, na co narzekać. Mamy tutaj do czynienia ze solidnie wykonanym filmem grozy, który nadaje się idealnie na seans w halloweenowy wieczór.

Screeny

HO, HALLOWEEN (remake) HO, HALLOWEEN (remake) HO, HALLOWEEN (remake) HO, HALLOWEEN (remake) HO, HALLOWEEN (remake) HO, HALLOWEEN (remake) HO, HALLOWEEN (remake) HO, HALLOWEEN (remake)

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ młody Michael Myers
+ klimat.
+ aktorstwo
+ krwawy
+ nieco inne spojrzenie na słynnego mordercę

Minusy:

- schematyczny
- trochę przesadzony

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -