Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HALLOWED GROUND

HALLOWED GROUND

Hallowed Ground

ocena:3
Rok prod.:2007
Reżyser:David Benullo
Kraj prod.:USA
Obsada:Jaimie Alexander, Brian McNamara, Ethan Philips, Hudson Leick,
Autor recenzji:BartX
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:6
Głosów:1
Inne oceny redakcji:
Adach - 3

“Hallowed Ground” to pełnometrażowy debiut reżyserski Davida Benullo, wcześniej znanego lepiej jako scenarzysta. W latach 90. przyłożył rękę do scenariusza zwariowanej kreskówki science fiction „The Head” wyświetlanej w MTV i wymyślił fabułę nieprzychylnie przyjętego thrillera „Cupid”, a w następnej dekadzie ożywił swoje scenopisarskie CV tak rozpoznawalnymi tytułami jak serial „Dead Zone” i nową wersją „W 80 dni dookoła świata”. Wydawało się, że po wielu latach spędzonych w przemyśle filmowym, dzięki ocieraniu się o legendy kina i – przede wszystkim – dzięki widocznej miłości do kina, debiut Benullo nie może się nie udać. A niestety udał się bardzo słabo.

Liz (Jaimie Alexander) to kobieta młoda i urocza, ale już po przejściach: w tragicznych okolicznościach straciła dziecko i teraz, aby o wszystkim zapomnieć, wybrała się w samochodową podróż w nieznane. Szczęście jej jednak nie dopisuje i w okolicach miasteczka Hope psuje się jej samochód. Czekając na naprawę, Liz spotyka dziennikarkę Sarę (Hudson Leick), która wprowadza ją w mroczną – choć niekoniecznie prawdziwą historię Hope. Według słów Sary, miasteczkiem rządził swego czasu pastor-psychopata, gotów poświęcać ludzi aby chronić drogocenne plony. W tym celu przybijał ich do wysokich krzyży, które następnie ustawiał w polu zamiast strachów na wróble. Ale krwawe pomysły szalonego pastora zostały wkrótce ukrócone. Mieszkańcy sąsiedniego miasteczka skrzyknęli się dnia pewnego i na znak protestu... przybili do krzyża samego pastora, zamieniając go w donośnie krzyczącego stracha na wróble. Mówi się, że od tego momentu Hope nawiedza duch zamordowanego – i ta właśnie część legendy najbardziej interesuje dziennikarkę. Pracuje ona dla amerykańskiej wersji Super Ekspresu i chciałaby bardzo sfotografować krzyż z zasuszonym pastorem. W tym celu Sara i Liz zapuszczają się w gęste pole kukurydzy – i tam właśnie przyjdzie im na własnej skórze przekonać się o prawdziwości legendy Hope.

Sam początek filmu jest nawet interesujący – bo tempo żwawe, zdjęcia na poziomie, muzyka do zaakceptowania, a Jaimie Alexander (polskim widzom znana z dziwacznego horroru „Ostatni postój”) jak zwykle cieszy oko. Do momentu kiedy na ekranie pojawia się Ethan Phillips („Critters”, serial „Star Trek: Voyager”) w roli pastora pragnącego spłodzić dziecko z Liz, wydaje się, że wszystko będzie dobrze – tym bardziej, że Phillips ma niewątpliwy talent do nasączania swoich ról czarnym humorem i także w „Hallowed Ground” wychodzi mu to nieźle. Po udanej scenie, w której pastor stara się uwieść atrakcyjną wybrankę, film traci niemalże wszystkie swoje atuty: Alexander nie ma już czego grać, musi jedynie biegać z jednego miejsca w drugie, a skoro legenda Hope została już całkowicie odkryta – zabrakło zagadki, która na tyle zajęłaby widzów, żeby mogli zapomnieć o nudzie. Wszelkie momenty, których zadaniem było pewnie „zaskoczyć i nastraszyć” wypadły bardzo mizernie, trudno uwierzyć żeby ktoś, kto choć trochę zna rządzące horrorem schematy tak naprawdę mógł się tu choćby czymś delikatnie zdziwić. Ale jeśli wytrzymacie seans filmu Benullo do końca, to czeka Was jedna autentycznie mrożąca krew w żyłach scena: atak krwiożerczych, cyfrowych ptaszysk na aktorów bardzo nieudolnie udających, że coś ich dziobie. Hitchcock pewnie z dumą uśmiecha się w grobie, bo ponad 40 lat temu wymyślił efekty specjalne, których Benullo nie potrafił skopiować mimo, że miał przecież pod ręką nowoczesne komputery i odpowiednio wypasione programy graficzne.

Screeny

HO, HALLOWED GROUND HO, HALLOWED GROUND HO, HALLOWED GROUND HO, HALLOWED GROUND HO, HALLOWED GROUND

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ urok i talent Jaimie Alexander
+ z czysto technicznego punktu widzenia film nie wypada najgorzej (poza niektórymi efektami specjalnymi)

Minusy:

- fabuła nie chwyta za serce
- niczym nie zaskakuje
- nie bardzo jest się czego bać
- w niektórych scenach widać bolesny brak odpowiedniego budżetu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -