Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HEMOGLOBIN  a.k.a Bleeders

HEMOGLOBIN a.k.a Bleeders

Hemoglobin

ocena:7
Rok prod.:1997
Reżyser:Peter Svatek
Kraj prod.:Kanada / USA
Obsada: Roy Dupuis, Kristin Lehman, Rutger Hauer, Felicia Shulman, Pascal Gruselle, Gillian Ferrabee,
Autor recenzji:Darius
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

Film „Hemoglobin” to adaptacja, która w ewidentny sposób nawiązuje do opowiadania „Przyczajona groza” H. P. Lovecrafta. Niestety realizatorzy nie sięgnęli po tytuł „Lurkin Fear”. W 1994 w wytwórni Full Moon powstał film o tytule "H.P. Lovecraft's Lurking Fear" i ze względu na jego niską wartość artystyczną nie chciano by był z nim kojarzony. O Lovecraftcie nawet nie wspomniano. Szkoda, bo to nie najgorsza współczesna adaptacja opowiadania mistrza grozy.

Na niewielką wysepkę wraz z żoną przybywa John Strauss. Śmiertelnie chory Francuz, szuka tu swoich krewnych, którzy być może będą mogli mu pomóc zwalczyć dziedziczną chorobę krwi. Okazuje się, że na wyspie nigdy nikt o takim nazwisku nie mieszkał. Ponadto wszelkie ślady wskazują na to, że John jest spokrewniony z tajemniczym rodem Van Daamów. Niestety ostatni potomkowie familii zginęli 75 lat temu podczas pożaru rezydencji. W międzyczasie na wyspie dochodzi do serii wypadków, a miejscowy lekarz - Dr Marlowe, odkrywa straszliwą prawdę o rdzennych mieszkańcach.

„Hemoglobin” jest ciekawą współczesną wariacją na temat „Przyczajonej grozy” Lovecrafta.
Za scenariusz filmu odpowiedzialny jest Dan O'Bannon – scenarzysta „Alien” (1979) , „Total recall”(1990) czy „Screamers”(1995), a także reżyser „The Return of the Living Dead” (1985) i „Resurrected” (1992) - również na podstawie Lovecrafta („Przypadek Charlesa Dextera Warda ”). Inną osobistością kina, biorącą udział w tym przedsięwzięciu, jest król B-movie Rutger Hauer w niecodziennej dla siebie roli. Tu przyszło mu zagrać zmęczonego życiem lekarza alkoholika, który rozwiązuje zagadkę tajemniczych zgonów jak i niezwykłej choroby głównego bohatera. Gdy pomyślę o epizodycznych rolach, w których przyszło zagrać aktorowi po roku 2000 (Salem's Lot, Minotaur, serial Smallville), to wydaje mi się, że w „Hemoglobin” nie wypadł wcale źle, a wręcz zadziwiająco dobrze. Kolejną w tej produkcji gwiazdą klasy „B”jest Roy Dupuis - polskiemu widzowi znany choćby z serialu „La Femme Nikita" czy filmu „Screamers”. Dupuis stworzył ciekawą postać chorego, ale i zagubionego, bo odciętego od swych korzeni arystokraty.

Podczas seansu pozytywnie zaskoczyła mnie jedna rzecz. Ofiarami potworków padały głównie najsłabsze sztuki w ludzkim stadzie, czyli dzieci. Zawsze to jakaś miła odmiana, gdyż zazwyczaj w tego typu filmach dzieci bywają pod specjalną ochroną. Inną kwestią, która mnie zdziwiła (i nadal zastanawia) było rozwiązanie problemu antidotum na chorobę Johna. Zaiste do teraz nie wiem co tak naprawdę przywróciło mu siły i chęć do życia – formaldehyd, czy ludzkie zwłoki? W późniejszych scenach z pewnością krew, więc dlaczego mutanty zadowalały się spożywaniem trupów z cmentarza? Pal sześć.
Hemoglobin polecam nie tylko fanom prozy H.P. Lovecrafta. Myślę, że to całkiem trafny wybór na wieczorny seans z dreszczykiem.

Screeny

HO, HEMOGLOBIN <br/> a.k.a Bleeders HO, HEMOGLOBIN <br/> a.k.a Bleeders HO, HEMOGLOBIN <br/> a.k.a Bleeders HO, HEMOGLOBIN <br/> a.k.a Bleeders HO, HEMOGLOBIN <br/> a.k.a Bleeders HO, HEMOGLOBIN <br/> a.k.a Bleeders HO, HEMOGLOBIN <br/> a.k.a Bleeders HO, HEMOGLOBIN <br/> a.k.a Bleeders HO, HEMOGLOBIN <br/> a.k.a Bleeders HO, HEMOGLOBIN <br/> a.k.a Bleeders

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ scenariusz
+ obsada
+ charakteryzacja stworów
+ humor

Minusy:

- niekonsekwencje fabularne
- za mało mutantów
- brak atmosfery grozy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -