Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HORROR HOSPITAL

HORROR HOSPITAL

Przerażający szpital

ocena:5
Rok prod.:1973
Reżyser:Anthony Balch
Kraj prod.:USA
Obsada:Michael Gough, Robin Askwith, Vanessa Shaw, Ellen Pollock, Deniss Price, Skip Martin,
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Mieszkam w miejscowości, w której szpital jest niejako synonimem horroru. Fakt ten odczułem również na swojej skórze, ale to wątek na inną porę. Niezależnie od osobistych odczuć i koneksji z takimi sądami związanych, z ogromną chęcią sięgnąłem po omawiany film, bowiem horror lat 70-tych ma niesamowity posmak. Nawet jeśli nie jest do końca udany.

Jason, gwiazda przeciętnego zespołu pop-rockowego przeżywa kryzys. Postanawia pozbierać się w klinice doktora Christiana Storma, poleconej przez znajomych. W drodze do miejsca przeznaczenia nawiązuje ciekawą znajomość z młodą dziewczyną Judy Myers. Na miejscu odkrywają, że wspaniałe miejsce wypoczynku jest w rzeczywistości koszmarnym laboratorium traktującym ludzi jak króliki doświadczalne.

Film Anthonego Balcha mimo wielu nieścisłości i potknięć w wykonaniu nie jest pozbawiony uroku i już od pierwszej sceny morderstwa uciekających pensjonariuszy uświadamia, że dla widza lubującego się w filmach klasy B i C będzie to czas znakomicie spędzonej rozrywki. Wspaniała lokalizacja w postaci wielkiego zamczyska, demoniczny czarny charakter (znakomita rola Michaela Gougha), zrównoważona zabawną kreacją Skipa Martina w roli karłowatego pomocnika i piękna Vanessa Shaw jako przygodna kochanka głównego bohatera granego przez Robina Askwitha świetnie komponują się w niezwykłą historię opowiedzianą raczej z przymrużeniem oka, ale również potrafiącą dostarczyć emocji.

Doktor Storm przeprowadza eksperymenty na przebywających w ośrodku młodych ludziach czyniąc z nich nieporadne marionetki, żywe trupy podatne na jego rozkazy. Mimo iż wcześniej i wielokrotnie później w historii kina nie zabrakło takiej linii fabularnej, rzadko kiedy do pościgu za ofiarami używano morderczego samochodu potrafiącego zgilotynować uciekiniera, nie często też oprawcami byli zamaskowani motocykliści, którzy tak naprawdę byli pomagierami... No cóż, tego nie zdradzę, bowiem choć film nie należy do wybitnych całkiem niesłusznie został skazany na zapomnienie. Owszem, efekty gore i problematyka poruszana w „Horror Hospital” nieco się zestarzały, nie straciły jednak swej siły przekazu i choć wymagają od widza przymknięcia oczu na kilka niedociągnięć, wciąż spełniają swoją rolę. Szkoda jednak, że zbyt często horror przeplata się z fantastyką naukową i czarnym humorem, rozbijając wymowę obrazu. I choć finał pozostawia pewien niedosyt, jest typowym dla epoki zamknięciem pewnej historii niesamowitej, którą każdy fan dawnej, bardziej subtelnej grozy powinien poznać. Dla maniaków współczesnego horroru spod znaku krwawego gore i długowłosych zjaw będzie to pozycja niestrawna.

Screeny

HO, HORROR HOSPITAL HO, HORROR HOSPITAL HO, HORROR HOSPITAL HO, HORROR HOSPITAL HO, HORROR HOSPITAL HO, HORROR HOSPITAL HO, HORROR HOSPITAL HO, HORROR HOSPITAL

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ lokalizacja
+ pomysł
+ aktorstwo
+ klimat

Minusy:

- nierówne proporcje horroru i komedii
- kiepskie z perspektywy czasu efekty
- mocno się zestarzał

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -