Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HOME SICK

HOME SICK

Home Sick

ocena:8
Rok prod.:2007
Reżyser:Adam Wingard
Kraj prod.:USA
Obsada:Lindley Evans, Bill Moseley, Tiffany Shepis, Forresy Pitts,Tom Towles
Autor recenzji:Przemo Mieszkowski.
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Niezależne horrory to specyficzne terytorium filmowego świata, gdzie często prym wiodą przekombinowanie i nuda, lecz z odpowiednią dozą samozaparcia można również odnaleźć naprawdę wartościowe produkcje. Do tej ostatniej kategorii można zaliczyć także opisywany poniżej „Home Sick” – próbę powrotu do starego klimatu teenage slashera opatrzoną dobrą, zakręconą fabułą.

Grupa przyjaciół spotykających się na piwie zostaje niespodziewanie odwiedzona przez pewnego tajemniczego mężczyznę z walizką pełną żyletek. Nieznajomy ów (Bill Moseley) urządza paczce nastolatków swoisty spektakl, podczas którego nacina on swoje ręce wspomnianymi ostrzami za każdym razem, gdy któryś z nich wyjawi imię osoby, której szczerze nienawidzi. Po tej szczególnej „grupowej terapii” maniak znika, a wymienieni ludzie zaczynają tracić życie, brutalnie mordowani przez zamaskowanego zabójcę...

Scenariusz oparty jest o refleksję na temat nienawiści, jaką odczuwamy na co dzień do drugiego człowieka i realnych granic, jakie moglibyśmy temu uczuciu narzucić. Wszak wielu z nas z radością skorzystałaby z usług tajemniczego jegomościa oferującego ostateczne pozbycie się znienawidzonej nam osoby. Choć fabuła nie poraża może swoim rozbudowaniem, to prowadzona jest w dynamiczny sposób i nie pozostawia widzowi wiele czasu na ewentualne popadnięcie w otchłań nudy, co było to dla mnie sporym zaskoczeniem, zważywszy na postać reżysera – Andrew Wingarda, którego znałem wcześniej z kompletnie nie trafiającego w moje gusta „horroru” „Pop Skull”. Tym razem twórca postawił na czysty, stuprocentowy film grozy poparty epizodycznymi rolami aktorów dobrze znanych z występów w tym właśnie gatunku – Toma Towlesa oraz Billa Moseleya. Szczególnie drugi z nich w roli maniakalnego fana brzytw przykuwa uwagę swoją ekspresją i jego rola, chociaż nieduża, mocno zapada w pamięć. Można powiedzieć, że udział profesjonalistów nadrabia choć trochę niedostatki reszty obsady, których gra w wielu przypadkach poraża amatorszczyzną i nie pozwala zapomnieć o niskobudżetowym charakterze tej produkcji.

To, co z pewnością jest najmocniejszym i naprawdę ogromnym plusem „Home Sick” to efekty gore! A tych jest tutaj naprawdę wiele i wykonane są one z bardzo dużym, w pełni zadowalającym realizmem i pomysłowością. Nie widziałem jeszcze amatorskiej produkcji o tak dobrze wykonanych scenach morderstw. Warto dodać, ze makabra osiąga swe apogeum w świetnej końcówce, która zdaje się ujmować całą historię w swoisty cudzysłów, przerysowując okrucieństwo do groteskowych rozmiarów. Kolejną dużą zaletą jest tu muzyka, w zależności od charakteru danej sceny niepokojąco spokojna lub szaleńczo wgryzająca się w uszy widza. Buduje ona chory, psychodeliczny klimat podobnie jak nieco „teledyskowy” montaż podobny do tego, jaki mogliśmy zaobserwować przy okazji „Domu 1000 Trupów” Roba Zombiego.

Jak już wspomniałem, „Home Sick” jest udanym powrotem do stylistyki i klimatu typowego filmowego slashera, a momentami nad wyraz eksponowana przemoc zdaje się pastiszować ten konkretny gatunek, przerysowując zawarte w nim okrucieństwo. Polecałbym tę produkcję przede wszystkim fanom dobrze wykonanego gore oraz czarnego humoru. Jeśli masz ochotę na ostrą filmową jazdę bez trzymanki i nie zrazi Cię miejscami przebijająca nutka niezależnego filmu, sięgnij po „Home Sick” a nie poczujesz się zawiedziony.

Screeny

HO, HOME SICK HO, HOME SICK HO, HOME SICK HO, HOME SICK HO, HOME SICK HO, HOME SICK HO, HOME SICK

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ muzyka
+ Bill Moseley
+ świetnie wykonane efekty gore
+ humor

Minusy:

- miejscami widoczne braki w budżecie
- gra niektórych aktorów
- wielu osobom może przeszkadzać brak głębi

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -