Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HE KNOWS YOU’RE ALONE

HE KNOWS YOU’RE ALONE

He Knows You’re Alone

ocena:8
Rok prod.:1980
Reżyser:Armand Mastroianni
Kraj prod.:USA
Obsada:Paul Gleason, Tom Rolfing, Elizabeth Kemp, Caitlin O’Heaney,
Autor recenzji:MK
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:4
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Armand Mastroianni bez wątpienia nie jest reżyserem wybitnym, ale w liczbach jego dorobek przedstawia się bardzo okazale. Mimo upływu lat i tworzenia kolejnych filmów, pośród nakręconych przez niego obrazów nadal jasną gwiazda świeci slasher „He Knows You’re Alone” (znany tu i ówdzie jako „Blood Wedding”), jedna z najlepszych tego typu pozycji przełomu lat 70-tych i 80-tych.

Amy Jansen wkrótce wychodzi za mąż za Phila, jednak wciąż dręczą ją rozterki co do jej przyszłości. Nie potrafi definitywnie zerwać znajomości ze swoim byłym chłopakiem, Marvinem, który zdaje się darzyć ją prawdziwą miłością. Wkrótce jednak
problemy natury uczuciowej zejdą na dalszy plan, bowiem w miasteczku zaczyna grasować seryjny morderca, zbierający w okolicach krwawe żniwo od czasu gdy zabił swoją byłą dziewczynę w dniu jej ślubu. Kolejnym celem żądnego krwi szaleńca będzie właśnie Amy, jest jednak ktoś, kto może jej pomóc – jeden z policyjnych detektywów zdaje się rozumieć co się święci …

Choć „He Knows You’re Alone” wykazuje pewne cechy sorority slashera, jednak są one znacznie mniej intensywne i wyraziste niż w późniejszych reprezentujących ten rodzaj kina stalk ‘n slash produkcjach jak np. „Slumber Party Massacre” czy „Sorority House Massacre”. Brak wyraźnej klasyfikacji podgatunkowej nie jest jednak najważniejszy, gdyż film Mastroianniego oferuje nam półtorej godziny doskonałego kina grozy. Mocnym akordem jest już przewrotny początek, który niemalże skopiował Wes Craven w swoim „Scream 2” (jedno z rzadziej zauważanych nawiązań do starszych filmów grozy w tym obrazie). Reżyser bardzo umiejętnie buduje napięcie, bo choć film nie trzyma widza za gardło przez cały czas trwania, to w kilku sekwencjach suspens jest wytworzony wręcz modelowo (scena przy oknie, Amy w lesie). Mimo iż w wielu momentach Mastroianniemu nie udało się uniknąć pułapki schematu, a zapożyczenia chociażby z „Halloween” są wyraźnie widoczne (weźmy choćby scenę której Amy dostrzega z okna stojącego przed domem mordercę), to jednak reżyserowi niejednokrotnie udaje się oszukać widza. Na plus należy zapisać także zakończenie, stanowiące efektowną puentę dla całego filmu.

Od strony technicznej „He Knows You’re Alone” prezentuje się bardzo dobrze. Sceny morderstw do krwawych nie należą (ujęcie odciętej głowy to bodaj najbardziej efektowny moment tego typu, zresztą patrząc na inne filmy grozy Mastroianniego widać, iż nie jest to twórca stawiający na epatowanie krwawymi efektami), jednak absolutnie nie przeszkadza to w odbiorze filmu. Ogromnym atutem jest za to skomponowana przez Alexandra i Marka Peskanova to muzyka, wyraźnie inspirowana Halloween Theme Johna Carpentera. Nie ogranicza się ona jednak do funkcji czynnika budującego suspens, gdyż w wolnych od napięcia momentach przyspiesza i staje się bardziej dynamiczna.

Aktorstwo w „He Knows You’re Alone” jest bardzo poprawne. Kapitalnie spisał się zwłaszcza Tom Rolfing w roli mordercy – jego wzrok pozostanie w pamięci widza jeszcze długo po seansie. Co ciekawe, film ten był aktorskim debiutem Toma Hanksa (zagrał on Elliota, chłopaka rozprawiającego na temat korzeni uczucia strachu), późniejszego dwukrotnego zdobywcy Oskara, a drobną rolę odegrała także córka reżysera, Caren Mastroianni.

Reasumując, omawiana pozycja to znakomity, trzymający w napięciu i dobrze zagrany slasher, okraszony kapitalną muzyką. Liczne podobieństwa do „Halloween” nie przemawiają na niekorzyść obrazu, gdyż zapożyczone elementy zostały bardzo dobrze zrealizowane. Z czystym sumieniem mogę polecić „He Knows You’re Alone” każdemu widzowi poszukującemu niekonieczne oryginalnego, ale trzymającego w napięciu filmu grozy – obraz Mastroianniego bez wątpienia zdoła zaspokoić ich oczekiwania.

Screeny

HO, HE KNOWS YOU’RE ALONE HO, HE KNOWS YOU’RE ALONE HO, HE KNOWS YOU’RE ALONE HO, HE KNOWS YOU’RE ALONE HO, HE KNOWS YOU’RE ALONE HO, HE KNOWS YOU’RE ALONE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ świetny początek
+ muzyka
+ napięcie
+ zakończenie

Minusy:

- niektóre zagrania rażą schematem

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -